Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Chłód wleje się do Europy. Możliwy „atak zimy” w wielu regionach. Spadnie śnieg. Nadejdzie mróz. Możliwe burze śnieżne

Poczynając od dzisiejszego dnia do Europy Zachodniej, następnie Centralnej oraz południowo-wschodniej spływać zacznie dużo chłodniejsze powietrze z północy kontynentu. Spływ arktycznego chłodu najlepiej obserwować na mapach temperatury powietrza dla wysokości barycznej 850 hPa.

Na powyższych mapach widać doskonale jak chłodne powietrze morskie „wlewa się” do Europy z północnego zachodu na południowy wschód. Spływ arktycznego powietrza odbywał się będzie po zachodniej stronie ośrodka niskiego ciśnienia, który wolno przesuwał się będzie z zachodu na wschód w regionie Morza Bałtyckiego.

IMGW-PiB

Na mapie synoptycznej na dzisiejszy dzień widać doskonale jak masy powietrza PPm (powietrze polarno-morskie) zastępują masy PPmc (powietrze polarno-morskie ciepłe).

Warto zaznaczyć, że spływ chłodnego powietrza na południowy-wschód kontynentu może przybrać bardzo dynamiczny przebieg na północny Włoch, a także w Rumunii czy na Bałkanach. Wypychaniu ciepłego powietrza na południowy wschód towarzyszyć mogą silne śnieżyce, a nawet burze śnieżne. Przyrost pokrywy śnieżnej w wielu miejscach Europy może wynieść nawet kilkadziesiąt centymetrów śniegu.

Prognozuje się, że „atak zimy” najbardziej dotknie regiony w pasie od południowych Niemiec, przez Austrię po Rumunię i Bałkany. W tych regionach, do piątku włącznie mogą występować całodobowe mrozy.

Niestety, wszystko wskazuje na to, że „atak zimy” nie dotyczy Polski. Śnieg może popadać przelotnie na południu i wschodzie, lecz nie prognozujemy powiększania się w naszym kraju pokrywy śnieżnej w ciągu najbliższych dni. Będzie to prawdopodobnie tylko krótki akcent zimowy w nocy z czwartku na piątek i w przeddzień weekendu.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk