Nad Europą dochodzi do korekty w polu barycznym. Wyż QUINCY z centrum nad Rosją rywalizuje o dominację z ośrodkami niżowymi na zachodzie Europy. A tu mamy aż cztery ośrodki niżowe. LUIS z centrum na Atlantyku, JORG I i JORG II w okolicach Wysp Brytyjskich i Islandii oraz słaby niż KEKE w Europie Centralnej.
Sytuacja ta powoduje, że w Europie zrobiło się znacznie chłodniej. W czwartek 21 listopada nigdzie w Europie temperatury nie przekroczą 20 stopni. Jest na to minimalna szansa na południu Grecji, ale nawet jeśli termometry przekroczą tam 20 kresek to lokalnie i na bardzo krótki czas. 15-18 stopni w pasie Europy Południowej od Hiszpanii, przez południe Francji po Włochy i Bałkany. Europa Środkowa i Wyspy Brytyjskie to zaledwie 7-11 stopni Celsjusza. Zimno na wschodzie kontynentu. Na wschód od Polski przez cały dzień panowały dziś będą temperatury ujemne. Mróz wkroczy niedługo również do Polski o czym pisaliśmy tutaj.
Powyższa mapa pokazuje maksymalne porywy wiatru w Europie. Widać tutaj zwiększony gradient ciśnienia w Europie Wschodniej. W tej części Europy wiało będzie najmocniej. Porywy wiatru w Polsce przekroczą 60-70 km/h. Jeszcze mocniej może wiać na Ukrainie oraz w republikach bałtyckich.
Czwartek będzie spokojniejszym dniem jeśli chodzi o zjawiska burzowe nad Europą. Burze będą występowały w regionie basenu Morza Śródziemnego, jednak będą to zjawiska słabo zorganizowane. Nie powinny nieść groźnych zjawisk pogodowych.