Pogoda. Kiedy do Polski dotrze mróz? Czy to początek zimy w Polsce? Analiza pogody na kilka dni

Wyż, który od wielu dni stacjonuje nad Rosją rozpoczął powolne przesuwanie się na południe. To początek zmian w pogodzie w naszym regionie. Jednym z następstw zmian w polu barycznym w naszej części kontynentu jest zmiana przepływu powietrza. W Polsce wiatr zmienił się na wschodni. Również przepływ mas powietrza zmienił się i do Polski napływać zaczyna masa powietrza ze wschodu kontynentu.

Obserwując mapy baryczne nad Europą widać, że nad Europą Wschodnią, w tym Polsce doszło do znacznego zagęszczenia izobar. Oznacza to, że nad naszym obszarem dochodzi do dużej różnicy ciśnienia (między wschodem, a zachodem Polski to nawet kilkanaście hPa). Jeśli nad obszarem notowany jest spory gradient ciśnienia, to nasila się tam wiatr. Tak jest i będzie w najbliższym czasie w Polsce. Siła wiatru, zwłaszcza na wschodzie kraju będzie znaczna. Wiatr będzie zimny i powodował będzie znaczne obniżanie się temperatury odczuwalnej.

Mróz nadchodzi ze wschodu

Już ubiegłej nocy obserwowaliśmy, że granica temperatury dodatniej i ujemnej jest bardzo blisko Polski. Mróz występował dzisiejszej nocy w republikach bałtyckich oraz na Białorusi.

Analizując prognozy temperatury na wysokości 2m na najbliższą dobę widać wyraźnie, że od wschodu do Polski “wleje się” fala chłodu. Co za tym idzie już od dzisiejszej nocy, a także w piątek spodziewać się możemy temperatur ujemnych na wschodzie Polski.

Prognozy na chwilę obecną nie wskazują, że wraz ze spadkiem temperatury doczekamy się ataku zimy. Owszem w sobotę na wschodzie kraju widać w prognozach opady marznące. Nie widać jednak opadów śniegu. Zwłaszcza silnych.

Dodatkowo, analizując mapy modeli numerycznych na kolejne dni, wnioskujemy, że mróz wycofa się z Polski. Temperatury znów będą dodatnie w całym kraju. Niestety. Pomimo kilkudziesięcio godzinnego incydentu z ujemną temperaturą w Polsce, nie możemy jeszcze pisać o początku zimy. Sprawdzamy dla Was prognozy na grudzień. Czy tam widać już zimę w Polsce?