Pogoda na czerwiec 2019 r: Pogłębiająca się susza, fale upałów i gwałtowne burze w Polsce

Miesiąc maj jak do tej pory nie rozpieszczał nas temperaturą. Wczoraj powyżej 20 stopni było na wschodzie i w centrum. W pasie od Małopolski przez Ziemię Świętokrzyską oraz Mazowsze przeszły burzowe, które punktowo były gwałtowne, przynosząc zalania.

Temperatura wczoraj na obszarze Polski, autor grafiki meteoprognoza.pl, dane IMGW-PIB

Wyładowania zanotowane przez sieć detektorów w niedzielę

Wczorajsza anomalia temperatury na obszarze Polski względem okresu referencyjnego 1981 r. – 2010 r.

Miesiąc ten do tej pory jest nawet kilka stopni poniżej normy

Jaka czeka nas pogoda w czerwcu?

Według najnowszej prognozy modelu CFS nadchodzący miesiąc przyniesie anomalie temperatury na poziomie od 1°C do 2°C. Oznacza to, że czerwiec może być cieplejszy względem normy wieloletniej.

W 6 miesiącu roku wystąpią epizody z napływem gorącego powietrza z południa o cechach zwrotnikowych. Prawdopodobne są pierwsze fale upałów, przeplatane gwałtownymi burzami. Burze będą lokalne zarówno w formie superkomórek burzowych, jak i też prawdopodobnie mezoskalowych układów konwekcyjnych, prowadząc do dużych szkód.

Zdarzać będą się również okresy suche i ich według modelu CFS może być dużo. Prawdopodobnie dojdzie do dalszego pogłębiania się suszy w Polsce. W wielu miejscach z opadami może być bardzo źle a punktowe burze nie rozwiążą problemu – wskazuje na to najnowsza prognoza modelu CFS

Istnieje szansa, że przez dłuższy okres czasu pogoda będzie bardzo stabilna i słoneczna, zwłaszcza, gdy znajdziemy się pod wpływem wyżów.

W czerwcu możliwe są pierwsze noce tropikalne, zwłaszcza, gdy dochodzi do adwekcji powietrza zwrotnikowego.

Prognoza modelu CFS z prognozowaną anomalią na czerwiec 2019 r.

Czeka nas duży deficyt opadów w czerwcu, co może pogłębić problem suszy