27 lutego 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Deszcz marznący i lodowy już w Polsce. Na drogach robi się niebezpiecznie

Zgodnie z prognozami na coraz większym obszarze Polski południowej obserwuje się występowanie opadów marznących powodujących gołoledź. Strefa opadów występuje na froncie ciepłym.

Poniższa mapa przedstawia anomalie temperatury na wysokości izobarycznej 850 hPa (1500 m.p.g). Doskonale widać, że na przeważającym obszarze Polski zalega zimna masa arktyczna, a na krańcach południowych w obrębie frontu ciepłego cieplejsza polarnomorska. Mamy do czynienia z tzw. inwersją temperatury na froncie ciepłym. Cieplejsze powietrze znajduje się na wyższej wysokości, a przy ziemi mamy do czynienia z ujemną temperaturą. Opad deszczu lub mżawki w kontakcie z wychłodzonym zamarza, tworzą groźną gołoledź.

anomalia

Sondaż aerologiczny z Prościejowa (Czechy) na dzień 7.02.2021, 12:00 ukazujący silną inwersję temperatury w dolnej troposferze. Są to dogodne warunki do występowania opadów marznących u naszych sąsiadów, jak i też na południu Polski. Temperatura wraz z wysokością rośnie zamiast spadać.

W przypadku deszczu lodowego, warstwa powietrza z temperaturą dodatnią ma mniejszą grubość i zalega wyżej, a więc przyziemna warstwa zimnego powietrza jest grubsza. Dzięki temu deszcz ma szanse przynajmniej częściowo zamarznąć, zanim dotrze do powierzchni ziemi. Niestety, nawet taki opad może doprowadzić do znacznej śliskości nawierzchni dróg i chodników, co jest niebezpieczne zarówno dla kierowców, jak i dla pieszych.

Dane z wybranych stacji pomiarowych IMGW-PIB, które ukazują opad mżawki, marznącego deszczu i deszczu lodowego przy ujemnej temperaturze. Deszcz pada w pasie od Śląska przez Małopolskę po Podkarpacie.

Racibórz
Bielsko Biała
Kraków
Lesko

W kolejnych godzinach opady marznące w dalszym ciągu występować będą w woj. śląskim, małopolskim i podkarpackim, następnie mogą dotrzeć nad Ziemię Świętokrzyską i południe woj. lubelskiego. Kolorem czerwonym i różowym zaznaczony prawdopodobny obszar marznącego deszczu na obszarze Polski.

Opady marznące
Opady marznące 2
Opady marznące 3

Aktualna temperatura

Położenie opadów