24 lipca 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda dla Polski na listopad 2020. Dodatnia anomalia, opady w pobliżu normy i burze

Pogoda dla Polski na listopad 2020. Dodatnia anomalia, opady w pobliżu normy i burze. Sprawdź, co czeka nas w pogodzie w 11 miesiącu roku.

Amerykański model klimatu wskazuje, że w skali miesięcznej będzie to miesiąc z temperaturą powyżej normy wieloletniej. Anomalia może sięgnąć ponad 1 stopień.

Przełom października i listopada przynosić będzie temperaturę w normie, a miejscami również powyżej normy wieloletniej.

Pierwsza dekada listopada przyniesie temperaturę powyżej normy wieloletniej na obszarze Polski. Nadejścia zimy nie przewiduje się na początku miesiąca.

Prognozy na kolejne dekady listopada należy traktować orientacyjnie i mogą ulec zmianie. W okresie od 8.11.2020 do 15.11.2020 panować będzie najprawdopodobniej dodatnia anomalia temperatury, wskazując na ciepły okres w pogodzie.

Model klimatu wskazuje, że w okresie od 15.11.2020 do 22.11.2020 temperatura w omawianym okresie będzie powyżej normy. Miejmy jednak na uwadze, że prognoza na tak odległy okres jest obarczona znacznym błędem prognostycznym.

Ostatnia dekada listopada przyniesie najprawdopodobniej temperaturę powyżej normy wieloletniej. Wyliczenia te jednak zweryfikujemy w kolejnych tygodniach.

Model CFS prognozuje wyraźną dominacje pogody wyżowej. Należy mieć jednak na uwadze, że w przypadku występowania wyżów półroczu chłodnym nie zawsze wystąpią pogodne dni. Możliwe są nieprzyjemne podinwersyjne chmury Stratus, Stratocumulus i mgły. Pod warstwą inwersyjną mogą kumulować się zanieczyszczenia.

Model klimatu CFS prognozuje suchy miesiąc na obszarze Polski. Poczekajmy jednak na kolejne wyliczenia tego modelu. Model europejski ECMWF prognozuje w poszczególnych tygodniach listopada opady w normie, bądź powyżej normy wieloletniej, ale zdarzać mają się także okresy wyjątkowo suche.

Model europejski prognozuje dodatnią anomalię temperatury w listopadzie. Niewykluczone, że okresami poszczególne tygodnie będą chłodniejsze.

ECMWF prognozuje miesiąc z opadami powyżej normy wieloletniej wskazując na dominacje niżów. Okresami mogą pojawić się również burze. Nie można wykluczyć także silnego wiatru.