Pogoda długoterminowa na 16 dni. Będą silne śnieżyce i mróz czy nagłe ocieplenie? Pogoda zaskoczy w grudniu Polaków

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Wiemy, czy będą silne śnieżyce oraz spory mróz i zima termiczna w pierwszej połowie grudnia 2024 r. na obszarze Polski. Aura zaskoczy Polaków.

1 grudnia 2024 r. rozpoczęła się meteorologiczna zima, która potrwa do 28 lutego 2025 r. Warto więc sprawdzić, jakie warunki pogodowe będą nam towarzyszyć w czasie pierwszej połowy grudnia. Przed nami więc ostatnie tygodnie mijającego roku i wiele osób się zastanawia, czy nadejdą na kilka tygodni zimowe warunki pogodowe poza obszar gór. W listopadzie doświadczyliśmy epizodów zimowych, ale bez długotrwałej pokrywy śnieżnej na nizinach. Wiadomo, że listopad zapisał ze średnią obszarową anomalią temperatury w okolicach -0.2℃, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. Na większym obszarze Polski w centrum i na północy, zachodzie temperatura mieściła się w zakresie normy wieloletniej bądź nieznacznie ją przekraczała. Na południu i południowym wschodzie i wschodzie temperatura w niektórych regionach była niższa o średnio 0.5-1.5℃ względem normy z lat 1991-2020 r.

Najwięcej opadów było na północy i zachodzie oraz miejscami północnym wschodzie, gdzie sumy opadowe przekraczały nawet normę opadową. Na pozostałym obszarze Polski był to suchy miesiąc z uwagi na dominacje ośrodków wysokiego ciśnienia, które nie zawsze okazały się pogodne.

Pierwsze dni grudnia powinny charakteryzować się jesienną pogodą. Średnia dobowa temperatura powietrza będzie charakterystyczna dla przedzimia. W ciągu dnia na ogół nie będzie więcej niż 1-8℃ w zależności od regionów. Szczególnie w obszarach podgórskich i górskich zdarzać się ma całodobowy mróz. Coraz częściej nocami w obszarach rozpogodzeń i przejaśnień ma zdarzać się mróz.

Prognozowany wstępnie trend temperatury powietrza do 10 grudnia 2024 r. według modelu ECMWF dla Polski

pogoda szykuje niespodziankę
Prognoza pogody pokazuje jednoznaczny trend na pierwszą dekadę grudnia 2024 r. Źródło: CMM IMGW, modele.imgw.pl

Pogoda długoterminowa na pierwszą połowę grudnia 2024 r.

W pierwszej dekadzie rozpoczynającego się miesiąca nie zabraknie opadów atmosferycznych. W cieplejszych masach powietrza ma być to głównie deszcz, ale w zasięgu chłodniejszy mas powietrza będą mieć miejsce opady zimowe. Jednak do 10 grudnia 2024 r. nie spodziewamy się, aby śnieg utrzymał się dłużej na nizinach niż kilkadziesiąt godzin. Inaczej ma być w rejonach górskich i miejscami podgórskich, gdzie zima ze śniegiem ma się umacniać i będą kolejne dostawy białego puchu.

Prognozowana anomalia temperatury od 2.12.2024 r. do 9.12.2024 r. według modelu ECMWF dla Europy i obszarów przyległych

pogoda zaskoczy w grudniu
Pogoda długoterminowa wskazuje na brak długotrwałej zimy w naszym regionie i tylko epizody ze śniegiem

Główny wpływ na przebieg pogody będzie mieć cyrkulacja atlantycka atmosfery, która okresami w najbliższych dniach będzie przedzielana krótkotrwałymi, wędrownymi klinami wysokiego ciśnienia. Podczas nowego tygodnia popada szczególnie pomiędzy 2-4 grudnia 2024 r. na przeważającym obszarze Polski. Sporo opadów, w tym także miejscami śniegu czeka nas także w okolicach przyszłego weekendu. Nieuniknione są też epizody z silnym wiatrem, głównie w rejonach górskich i podgórskich, gdzie powieje okresami powyżej 100-130 km/h. Szczególnie silniej powieje w czasie występowania wiatru fenowego.

Prognozowana średnia anomalia temperatury na okres od 9.12.2024 r. do 16.12.2024 r. według ECMWF dla Europy i obszarów przyległych

pogoda zaskoczy w grudniu 2024 r.
Pogoda długoterminowa do 16 grudnia 2024 r. wskazuja na ogół temperaturę wyższą od normy bądź miejscami w okolicach normy

Prognozowana orientacyjnie wysokość i zasięg opadów do 10 listopada 2024 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

pogoda szykuje niespodziankę w grudniu 2024 r.
Pogoda będzie zmienna i z dużą ilością opadów. Źródło: CMM IMGW, modele.imgw.pl

Sporo opadów w prognozach

Jeśli spojrzymy na średnią dobową temperaturę powietrza, to widzimy, że dominować mają warunki pogodowe typowe dla przedzimia. Krótkotrwale w okolicach 5-6 grudnia miejscami temperatura będzie charakterystyczna dla lekkiej zimy termicznej, ale potem w okolicach 7-9 grudnia 2024 r. powrócimy do warunków typowo jesiennych. Chłodniej może zrobić się na początku drugiej dekady grudnia, lecz najprawdopodobniej bez szans na nastanie zimowych warunków poza górami. Powszechne nocami i o poranku okażą się przymrozki. Miejscami będą regiony poza terenami górskimi w pierwszej dekadzie grudnia, gdzie pojawi się niewielki mróz przez całą dobę, lecz nie powinien być on długotrwały. W kolejnych dniach będziemy wskazywać, gdzie zdarzą się epizody zimowe z szansą na utworzenie się krótkotrwałej pokrywy śnieżnej.

Polecamy: Wichury dotrą z zachodu

Prognozowana akumulacja opadów i zasięg wstępnie do 11 grudnia 2024 r. według modelu ECMWF dla Polski

pogoda zaskoczy w Polsce
Pogoda zaskoczy w kolejnych tygodniach i będzie sporo opadów w Polsce

Prognozowana średnia dobowa temperatury powietrza na okres od 1.12.2024 r. do 10.12.2024 r. według modelu ECMWF dla Polski

pogoda diametralnie się zmieni
Pogoda najczęściej charakterystyczna dla przedzimia. Źródło: CMM IMGW, modele.imgw.pl

Pogoda będzie zmienna i dynamiczna

Wygląda na to, że pierwsza połowa grudnia 2024 r. będzie przeważnie ciepła i bez szans na nastanie trwałej zimy na terenach nizin i wyżyn. Dyktować będzie przebieg pogody na ogół cyrkulacja atlantycka atmosfery o różnych składowych. Dlatego warunki pogodowe okażą się zmienne i niewiele będzie regionów z pogodną aurą. Będą akcenty zimowe i epizody z zabieleniem krajobrazów. W grudniu ciężko będzie o długotrwałą zimę termiczną, co wynikać będzie m.in z silnego wiru polarnego i aktywnego prądu strumieniowego, który sprzyjać ma tworzeniu się ośrodków nad Atlantykiem i Europą Zachodnią. Do 16 grudnia 2024 r. średnia obszarowa anomalia temperatury powinna być wyższa na przeważającym obszarze Polski o ponad 1.5-2.0℃, uwzględniając okres ref.1991-2020 r.

W sprzyjających warunkach podejść mogą w nasz rejon Europy niże genueńskie z opadami w różnej formie, przynosząc także większe opady w różnej formie w zależności od rozkładu temperatury w dolnej troposferze. Dni ze słoneczną pogodą ma być niewiele i przeważać ma pochmurna, deszczowa i czasem śnieżna pogoda, ale dni pogodne mogą mieć miejsce. Noce częste mogą być z ujemną temperaturą, ale nie będzie to siarczysty mróz. Już w przyszłą niedzielę kolejna pogoda na 16 dni, w której wskażemy trend pogodowy sięgający okresu świąt Bożego Narodzenia.

Prognozowany trend temperatury powietrza do 16 grudnia 2024 r. według modelu ECMWF dla Warszawy

prognozy zaskoczą
Trend pogodowy w kolejnych dniach i tygodniach według ECMWF. Śnieg i zima termiczna tylko w krótkich epizodach

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognozowany trend temperatury powietrza na okres od 1.12.2024 r. do 16.12.2024 r. według modelu GFS-Ensemble dla Warszawy

prognoza diametralnie się zmieni w naszym regionie
Pogodowy trend za pierwszą połowę grudnia 2024 r.

Źródło: Fanipogody.pl, ECMWF.int, modele.imgw.pl, meteologix.com, wetterzentrale.de