Pogoda długoterminowa na 16 dni. Warto prześledzić trend w prognozach modeli numerycznych dla Polski.
Dynamiczna pogoda i silne burze częstsze w 2 dekadzie września 2024 r.
Już dziś, 1 września 2024 r. rozpoczęła się meteorologiczna jesień. Wygląda na to, że gorąca i upalna pogoda pozostanie w pierwszych tygodniach na dłużej. Ochładzać zacznie się wyraźnie w drugiej połowie września, zwiastując nieuchronnie jesień termiczną. Już w 3 dekadzie września rozpocznie się astronomiczna jesień. Już w nowym tygodniu odczujemy napływ coraz cieplejszych mas powietrza, jak i też występowanie fali upałów. Najcieplejszy okres września przypadnie na pierwszą dekadę rozpoczynającego się miesiąca, potem rozpocznie się trend spadkowy średniej temperatury powietrza.
Prognozowana średnia anomalia temperatury powietrza na kolejne tygodnie na podstawie modelu ECMWF EPS dla Polski, odnosząc się do okresu ref. 1991-2020 r.
Prognozowana średnia temperatury powietrza na kolejne tygodnie wstępnie według europejskiego modelu ECMWF dla Polski
Paść mogą rekordy liczby dni upalnych na stacjach IMGW. Pogoda więc zaskoczy
Na niektórych stacjach synoptycznych IMGW zostaną ustanowione za sezon 2024 r. nowe rekordy liczby dni upalnych. W tym roku najwięcej dni z upałem odnotowała stacja na rzeszowskiej Jasionce, osiągając 27 dni. Przewidywana jest kontynuacja na ogół suchego okresu synoptycznego, co wynikać ma w kolejnych dniach i tygodniach z występowania często suchych mas powietrza i wyżów barycznych.
Pogoda długoterminowa. Prognozowany orientacyjnie zasięg i wysokość opadów do 9 września 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski
Upalna aura w Polsce podczas 1 dekady września w wielu regionach
W niedzielę, czyli pierwszy dzień września ochłodziło się na obszarze całej Polski, co wynikało z przejścia ubiegłej doby chłodnego frontu atmosferycznego. Jest to jednak krótkie i nieznaczne ochłodzenie w całym kraju, bo już od początku nowego tygodnia zaczną płynąć do nas gorące masy powietrza, przynosząc dni upalne. Jeśli nie zawiodą nas predykcje, to pierwsza dekada września 2024 r. będzie ekstremalnie ciepła. Średnia obszarowa anomalia temperatury, uwzględniając okres ref. 1991-2020 r. wyniesie około 6.5°C na początku września 2024 r. Na południu, wschodzie i południowym wschodzie średnia obszarowa anomalia temperatury przekroczy nawet 7-8°C. Będzie to więc rekordowo ciepły początek meteorologicznej jesieni.
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognozowany trend temperatury powietrza i opadów dla Wrocławia na 16 dni według GFS-Ensemble
Co ciekawe najcieplejszymi regionami okaże się południe, wschód, południowy – wschód i częściowo dzielnice centralne, natomiast najchłodniej będzie na północy i północnym – wschodzie. Najwięcej dni upalnych wystąpi więc w pasie dzielnic południowych. Niewykluczone, że w Rzeszowie, Terespolu, Warszawie i okolicach będzie łącznie ich rekordowo dużo, ustanawiając nowe rekordy na stacjach IMGW i świadcząc o tym, że ocieplenie klimatu postępuje.
Pogoda długoterminowa i prognozowany trend temperatury i opadów do 17 września 2024 r. według GFS
Więcej opadów i zwiększona dynamiczna w pogodzie podczas 2 i 3 dekady września 2024 r.
Wpływ antycyklonu w kolejnych dniach spowoduje, że czeka nas duży niedobór opadów atmosferycznych i wiele dni ze stabilną i wyżową pogodą. Blokada antycyklonalna stanowić będzie naturalną barierę, ograniczając wkraczanie frontów atmosferycznych i zatok niżowych. Ilość opadów okaże się niewielka i na ogół będą to opady konwekcyjne. Zdarzyć mogą się też sporadycznie dni z burzami, lecz nie będą to tak intensywne oraz rozległe obszarowo zjawiska burzowe jak w lipcu i sierpniu. We wrześniu generalnie z klimatologicznego punktu widzenia będzie mniej burz niż w miesiącach meteorologicznego lata, ale mogą mieć miejsce. Szczególnie intensywne podczas wymiany mas powietrza.
Polecamy: Antycyklon Quentin w pierwszy dzień jesieni meteorologicznej
Niedobór opadów na początku września, potem zmiana trendu pogodowego
Pierwsza dekada września będzie więc rekordowo ciepła i wysoka temperatura powietrza pozostanie z nami na dłużej. Niewykluczone, że upały utrzymają się nawet do początku 2 dekady września, lecz nie w całym kraju. Od zachodu może zacząć postępować ochłodzenie i istotna wymiana mas powietrza, przynosząc opady w wielu regionach i burze. Więcej opadów i niższe temperatury prognozujemy w drugiej i trzeciej dekadzie września 2024 r. w Polsce.
Reasumując, średnia dobowa temperatura powietrza w pierwszej dekadzie września będzie ekstremalnie wysoka, oznaczając występowanie termicznego lata. Początek września zapowiada się suchy oraz z dużą ilością stabilnych pogodowo dni. Jeśli gdzieś opady i burze się zdarzą, to będą punktowe i na ogół słabe. Niżówka hydrologiczna i pogłębiająca się susza hydrologiczna będzie pogłębiać się w coraz większym stopniu na obszarze Polski. Dlatego warto będzie obserwować wskazania wilgotności gleby w wielu regionach, jak i też poziomy wód w rzekach, które w wielu miejscach okażą się rekordowo niskie. Wrzesień 2024 r. będzie więc kolejnym miesiącem z serii z temperaturą wyższą od normy w całym kraju. Najcieplejszy zapisze się na południu i południowym – wschodzie. Opady będą na ogół poniżej normy i w normie wieloletniej. Szczególnie mało padać ma w pierwszej dekadzie września, jednak w drugiej i trzeciej dekadzie miesiąca opadów powinno być więcej.
Źródło: Fanipogody.pl, CMM IMGW – modele.imgw.pl, wetterzentrale.de