Pogoda długoterminowa na 16 dni. Fale upałów uderzą w Polskę. Zdarzą jednak gwałtowne burze i chłodniejsze okresy

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Fale upałów będą nawiedzać Polskę. Zdarzą się jednak gwałtowne burze okresami.

Pogoda długoterminowa. Fale upałów pojawią się w Polsce okresami w ostatnim miesiącu meteorologicznego lata

Wygląda na to, że sierpień już na samym początku miesiąca zaskoczy wysokimi temperaturami. Pojawią się upały, a następnie przejdą burze. Poprawa pogody zacznie wyraźnie postępować od poniedziałku. Jest szansa, że wraz z początkiem nowego miesiąca pojawi się kilka dni upalnych, nawet o skali krótkiej fali upałów. Pojawi się również więcej dni z wyżową pogodą w sierpniu. Pierwsza połowa sierpnia powinna zapisać się poniżej normy opadowej. Jeśli popada to tylko lokalnie i głównie o charakterze burzowym. Niestety susza hydrologiczna ma się w dalszym ciągu pogłębiać i już niedługo grozić może nam susza hydrologeologiczna. Burze na początku sierpnia zdarzą się, szczególnie intensywne w momencie wypierania upalnej masy pochodzenia zwrotnikowego. Następnie pierwszy weekend sierpnia powinien przynieść powrót do umiarkowanych wartości na termometrach. Wygląda na to jednak okresami gorące i upalne lato będzie wracać do Polski. Szczególnie wysokie temperatury mają zostać odnotowane na zachodzie, południowym-zachodzie kraju.

Pogoda długoterminowa. Prognozowane odchylenie temperatury od normy klimatycznej w okresie od 31.07.2022 do 7.08.2022 według CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Fale upałów uderzą w Polskę. Zdarzą jednak gwałtowne burze
Upał na początku sierpnia w Polsce

Prognozy jasno sygnalizują powrót upału w okolicach 3 sierpnia 2022 do zachodniej części Polski

Z prognoz numerycznych jasno wynika, że upalna aura zacznie wkraczać do zachodniej części Polski już w środę, 3 sierpnia 2022. Wtedy to temperatura zacznie przekraczać ponownie 30°C. Następnie kolejne dni przyniosą apogeum krótkiej fali upałów w naszej części Europy. Upał rozprzestrzeni się w głąb naszego kraju, bez upalnej aury powinno być głównie na północnym-wschodzie oraz w rejonach podgórskich. Od piątku jednak upały zaczną być spychane na wschód przez aktywny front atmosferyczny zbudowany na sporym kontraście termicznym. Początek weekendu prawdopodobnie bez upału w naszej części Starego Kontynentu.

Pogoda długoterminowa. Wyliczana wstępnie anomalia temperatury na okres od 7.08.2022 do 14.08.2022 według amerykańskiego modelu CFSv2

fale upałów w polsce
Chłodniej na przełomie 1 i 2 dekady sierpnia 2022

Pogoda długoterminowa. Podział w pogodzie będzie wyraźny na cieplejszy zachód i chłodniejszy wschód oraz rejony podgórskie

Z prognoz modeli numerycznych wynika, że przełom 1 i 2 dekady sierpnia przyniesie niższe temperatury. Będą na ogół umiarkowane, rzadsze staną się dni gorące i upalne. Najchłodniej powinno być nad morzem oraz w dzielnicach wschodnich, jak i też w obszarach podgórskich. Najcieplej natomiast na zachodzie i południu Polski. Fala upałów więc nie okaże się długa, zatem pierwsza dekada sierpnia może zapisać się na przeważającym obszarze kraju w normie wieloletniej. Jednak miejscami na zachodzie i południu mogą być to wartości powyżej średniej wieloletniej, gdzie dni cieplejszych ma być najwięcej.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana orientacyjnie średnia anomalia temperatury według GFS/CFSR na 10 dni dla wysokości 2 metrów n.p.g (1979-2000)

ciepło w polsce okresami i upalnie
Krótki epizod z falą upałów na początku sierpnia

Konwekcyjne opady spowodują dużą nierównomierność opadową. Nie załagodzą postępującej suszy, mogą również prowadzić lokalnie do zalań

Wraz z początkiem sierpnia zmieniać zacznie się sytuacja baryczna w naszej części Europy. Wypełniający się niż przestanie psuć pogodę w Polsce. Od zachodu coraz wyraźniej rozbudowywać ma się klin wyżu znad Atlantyku. Dlatego też dojdzie do stabilizacji warunków pogodowych, opadów w pierwszych tygodniach sierpnia ma być mniej, niż wynosi średnia dla tego okresu ósmego miesiąca roku, ale mają się zdarzać. Ich charakter będzie przeważnie konwekcyjne, zdecydowanie rzadsze mają być wielkoskalowe. Pogoda długoterminowa sugeruje suchy ostatni miesiąc meteorologicznego lata.

Charakter burzowy opadów spowoduje dużą nierównomierność opadową w naszej części Europy. Znaczna część takich opadów zamiast wsiąknąć w glebę spłynie i nie zasili wód gruntowych oraz systemów korzeniowych roślin. Pod wpływem silnej insolacji oraz umiarkowanej i czasem wysokiej temperatury występować ma nasilone parowanie, skutkując pogłębianiu się suszy. Niewykluczone, że to właśnie w sierpniu na stacjach wodowskazowych notować będziemy rekordowo niskie poziomy. Jest szansa, że po pierwszej fali upałów na początku sierpnia, kolejny okres z nadzwyczaj wysokimi temperaturami przypadnie w drugiej dekadzie miesiąca. Ponownie gorąco i upalnie zacznie robić się prawdopodobnie w okolicach sierpnia. Są to jednak bardzo odległe wyliczenia, które mogą ulec zmianie.

Na dłuższe fale upałów poczekamy prawdopodobnie do drugiej połowy sierpnia

Praktycznie na sam koniec należy dodać, że wygląda na to, że pierwsza połowa nadchodzącego miesiąca przyniesie w Polsce więcej dni ze stabilną pogodą. Wygląda na to, że w dalszym ciągu deficyt opadów będzie wyraźny. Problemu tego nie rozwiążą lokalne opady pochodzenia konwekcyjnego. Dni z pogodną aurą będzie wiele. Upał pojawi się na krótko w pierwszej dekadzie sierpnia. Na zachodzie pojawi się już 3 sierpnia 2022, następnie ochłodzi się wyraźnie w okolicach pierwszego weekendu ósmego miesiąca roku. Na większe fale upałów poczekamy do połowy miesiąca. Już jutro podamy najnowszą pogodę długoterminową na ostatni miesiąc meteorologicznego lata, na łamach naszego portalu.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana maksymalna temperatura na 10 dni według modelu GFS dla Europy i obszarów przyległych

pogoda długoterminowa. fale upałów będą w Polsce
Upalnie w Polsce i Europie oraz Afryce i na Bliskim Wschodzie

Na sam koniec warto sprawdzić wiązki modeli ECMWF i GFS dla wysokości 2 metrów n.p.g, które obrazują nam możliwe trendy w pogodzie na ponad 2 tygodnie.

Pogoda długoterminowa. Prognoza wiązek pochodząca z modelu ECMWF na okres ponad 14 dni dla Warszawy, wysokość 2 m.n.p.g

dodatnia anomalia dłuższy czas

Pogoda długoterminowa. Orientacyjna prognoza wiązek do połowy sierpnia według modelu GFS dla Warszawy

pogoda długoterminowa. ciepło w polsce

1 komentarz do “Pogoda długoterminowa na 16 dni. Fale upałów uderzą w Polskę. Zdarzą jednak gwałtowne burze i chłodniejsze okresy”

Możliwość komentowania została wyłączona.