Pogoda na noc z niedzieli na poniedziałek. Wystąpią stopniowo zanikające opady i gęste mgły w Polsce
Zmienia się sytuacja pogodowa. Nad Polską był dziś jeszcze obecny wypełniający się niż
W ostatni dzień lipca znaczny obszar Polski znalazł się jeszcze w zasięgu płytkiego niżu z układem frontów atmosferycznych z centrum nad wschodnim Mazowszem i Podlasiem. Układ wyżowy ulokowany na wschód od naszego kraju blokuje jego wędrówkę w kierunku wschodniej części Starego Kontynentu. Niż stopniowo wypełnia się chłodniejszym powietrzem. Od zachodu sięgać zaczął nasz kraj obszar wysokiego ciśnienia wyżu znad Europy Zachodniej, który przyniesie wyraźną poprawę pogody na początku sierpnia.
Zgodnie z prognozami w ostatnie dni lipca zaobserwowaliśmy obfite opady deszczu związane z płytkim niżem z systemem frontów atmosferycznych. Susza w minionych miesiącach dawała dawała się we znaki rolnictwu. Ponadto wiele rzek i mniejszych cieków zarejestrowało historycznego minimum, wzrastało zagrożenie pożarowe w lasach. Postępujące ocieplenie klimatu coraz częściej skutkować będzie takimi ekstremami pogodowymi, skutkując wyjątkowo długimi okresami bez większych opadów. Przy silnej insolacji i wysokiej temperaturze parowanie jest intensywne, dlatego też bieżące opady nie starczą na długo i sytuacja ulegnie pogorszeniu w kolejnych dniach.
Pogoda. Sytuacja synoptyczna na 1.08.2022, 00Z dla Europy i obszarów przyległych
Susza tylko lekko została załagodzona, ale na głównych rzekach w dalszym ciągu obserwowana jest niżówka hydrologiczna. Pogoda pod koniec lipca stała się dynamiczna. Na mniejszych rzekach reakcja była wyraźna, bo pojawiły się stacje wodowskazowe ze stanami wysokimi i ostrzegawczymi. Sytuacja hydrologiczna nie uległa więc wyraźnej poprawie. Jednak z uwagi na dużą intensywność opadów dochodziło do podtopień, zalań i szkód. Straż wyjeżdżała do zalanych ulic, piwnic i połamanych porywami wiatru przez burze, gałęzi i drzew na dachach samochodów. Pojawiły się również pożary od wyładowań. Zjawiska te nie objęły swoim zasięgiem całego kraju, północno zachodnia jego część cieszyć się mogła w miarę pogodną aurą. Najgroźniejsze burze pojawiły się na wschodzie, południowym-wschodzie.
Mgły i zanikające opady. Aura nie będzie już groźna w naszej części Europy
W nocy z niedzieli na poniedziałek w zachodniej połowie kraju zachmurzenie małe i umiarkowane. Aczkolwiek po północy wzrastające na krańcach zachodnich do dużego i lokalnie opady deszczu. We wschodniej połowie kraju zachmurzenie duże z opadami deszczu, w centrum większe przejaśnienia i stopniowy zanik opadów. Na Podlasiu i wschodzie Mazur prognozowana suma opadów do 20 mm. Nad ranem miejscami mgły ograniczające widzialność do 300 m. Temperatura minimalna od 8°C na Pomorzu do 16°C na wschodzie Podkarpacia. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni i zachodni. Wysoko w Tatrach porywy do 70 km/h, w Sudetach do 60 km/h.
Pogoda. Prognozowana minimalna temperatura na 1.08.2022, 02Z według modelu ICON-RUC
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC