Pogoda długoterminowa na 16 dni. „Bomba ciepła” pojawi się Polsce. Nawet 22°C, wystąpią opady, burze, ale okresami także przymrozki i śnieg

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Pojawi się „bomba ciepła w Polsce. Nawet 22°C, zdarzą się opady, burze, jak i też okresami przymrozki oraz śnieg.

Pogoda długoterminowa. Krótkie, lecz znacznie ocieplenie w drugiej dekadzie kwietnia

W drugiej dekadzie mijającego miesiąca odczujemy wyraźny wzrost temperatury. Pojawi się więcej ciepłych dni. Kulminacyjna faza ocieplenia przypadnie na nadchodzący tydzień. Szczególnie na okres od 12.04.2022 do 15.04.2022. Następnie bardzo prawdopodobne jest wyraźne ochłodzenie. W kulminacyjnym momencie ocieplenia termometry pokażą od 14°C do 22°C. Wyraźne ochłodzenie jest jednak prognozowane przez modele numeryczne. Wtedy to przez Polskę przewędrować ma front chłodny, który przyniesie adwekcje znacznie chłodniejszego powietrza, pojawią się opady atmosferyczne, a nawet lokalne burze.

Pogoda długoterminowa. Pojawić może się nawet pył saharyjski

Koniec mijającego przynosi w wielu regionach temperaturę poniżej średniej klimatycznej dla przełomu 1 i 2 dekady kwietnia. Zdarzają się także nocne i poranne przymrozki. Podobnie zapowiadają się pierwsze dni nowego tygodnia. Pierwsze dni nowego tygodnia będą jeszcze z niską temperaturą, chociaż z każdym dniem temperatura ma wyraźnie rosnąć. Ocieplenie zacznie postępować od zachodu i południowego-zachodu od wtorku. Napłynie znacznie cieplejszy strumień powietrza polarno morskiego. Pojawić może się także wyraźne zmętnienie nieba, gdyż niż znad Atlantyku ściągnie pył saharyjski do Europy.

Pierwsza połowa kwietnia w całym kraju zapisze się poniżej średniej wieloletniej, jeśli chodzi o temperaturę. Jest to więc zgodne z naszą prognozą długoterminową, którą opublikowaliśmy na początku kwietnia. Pogoda długoterminowa na kwiecień wskazuje obszary z ujemną anomalią miesięczną.

Prognozowana anomalia miesięczna na okres od 1.04.2022 do 16.04.2022, mając na uwadze okres referencyjny 1991-2020

Pogoda długoterminowa na 16 dni. "Bomba ciepła" pojawi się Polsce. Nawet 22°C, opady, burze, ale okresami przymrozki i śnieg

Pogoda długoterminowa. Kilka ciepłych dni przed świętami, ochłodzi się na święta w Polsce

Kulminacyjna faza ocieplenia przypadnie na okres od 13.04.2022 do 15.04.2022. Najpierw wysokie temperatury odczują i zobaczą na termometrach mieszkańcy zachodniej, południowo-zachodniej Polski. Następnie ciepła masa powietrza przesunie się do centrum, jak i też dotrze na południe i wschód kraju. Niższe wartości w tym czasie będą obserwowane w dzielnicach północnych. Zwłaszcza w pasie nadmorskim.

Pogoda długoterminowa. Wyliczane średnie odchylenie temperatury dla 2 m.n.p.g na okres od 12.04.2022 do 17.04.2022 według modelu GEFS, uwzględniając okres ref. 1981-2010

 Nawet 22°C, opady, burze, ale okresami przymrozki i śnieg

Czeka nas wyraźnie mniej opadów niż w pierwszej dekadzie kwietnia wraz z początkiem przyszłego tygodnia. Pojawi się więcej dni ze stabilną pogodą, gdyż na pogodę zacznie wpływać wyż. Pogoda zacznie zmieniać się w okolicach 14-15 dnia miesiąca, kiedy to wkroczy chłodny front atmosferyczny z opadami, a nawet lokalnymi wiosennymi burzami. Najdłużej wysokie temperatury pozostaną z mieszkańcami wschodniej i południowo-wschodniej części Polski. Prawdopodobnie do piątku, chociaż z uwagi na dość odległy termin, korekcie może ulec długość ciepłego okresu w pogodzie. Pogoda długoterminowa będzie przez uważnie monitorowana, o czym będziemy informować na łamach portalu.

Wyliczane średnie odchylenie temperatury na okres od 16.04.2022 do 21.04.2022 według modelu GEPS, biorąc pod uwagę okres bazowy 1981-2010

pogoda długoterminowa. Ochłodzenie na święta prawdopodobne

Przyszły weekend przyniesie prawdopodobnie w całym kraju zauważalne ochłodzenie. Spłynie do nas strumień znacznie chłodniejszego powietrza o cechach polarno morskich, a być może nawet arktycznych morskich. Chłodny okres synoptyczny powinien utrzymać się w okresie świątecznym. Za dnia temperatura co prawda będzie dodatnia, bo w przedziale od 5°C do 13°C. Chłodniej będzie na obszarach podgórskich i górskich. Jednak nocami i w godzinach porannych zdarzyć mogą się przymrozki również poza górami. Wkrótce przekonamy się, czy taki trend w prognozach zostanie utrzymany. Po świętach możliwe większe ocieplenie. Pogoda długoterminowa może jednak ulec zmianie.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana średnia anomalia temperatury na okres od 21.04.2022 do 26.04.2022 według modelu GEPS

ciepły okres w trzeciej dekadzie kwietnia

Pogoda długoterminowa. Częstszy wpływ wyżów w drugiej dekadzie kwietnia, zatem pojawi się więcej dni z mniejszą ilością chmur. Opady i burze w kraju wystąpią okresami

W drugiej dekadzie kwietnia pojawi się więcej dni z pogodą wyżową. Aczkolwiek pod koniec nadchodzącego tygodnia powinno zrobić się chłodniej, wzrośnie ryzyko większych opadów a nawet burz. W poniedziałek lokalne opady konwekcyjne, a nawet miejscowe zjawiska burzowe zdarzą się na przeważającym obszarze Polski. Przelotnie popadać może we wschodniej połowie kraju jeszcze we wtorek. Następnie przynajmniej do 14 kwietnia 2022 nie powinno padać.

Prognozowane sumy opadowe na okres od 10.04.2022, 00Z do 20.04.2022, 00 UTC według ECMWF

więcej opadów w kraju

Pogorszenie pogody wkroczy od północnego-zachodu. W piątek prawdopodobnie dotrze do południowej i wschodniej części kraju. W przyszły weekend, w świeżej masie polarno morskiej możliwe są przelotne opady o charakterze konwekcyjnym. Podobnie wyglądają obecnie prognozy święta.

Prognozowane średnie wartości ciśnienia atmosferycznego na 10 dni według modelu GFS dla Europy i rejonów przyległych

pole wyżowe, okresami wpływ niżów

Wygląda na to, że przed nami większe ocieplenie, który przypadnie na okres przed świętami. Chłodniej prawdopodobnie zrobi się na święta, gdyż spłynie do nas chłodniejsze powietrze polarno morskie. Zdarzyć mogą się kolejne nocne i poranne przymrozki w kraju. Cieplej może zrobić się dopiero w pierwszych dniach 3 dekady kwietnia. Wtedy to przekroczenie 20 stopni przez wiele dni jest możliwe. Jednak z uwagi na odległy termin, korekcie może ulec długość i zasięg cieplejszego okresu w pogodzie. Pogoda długoterminowa pozwala nam określać prawdopodobne trendy w pogodzie na kilka tygodni do przodu, lecz nie dokładne wartości.

Prognoza wiązek pochodząca z modelu GFS na 16 dni. Pozwala nam charakteryzować właściwości mas powietrza, które docierają do naszej części Europy. Dotyczy wysokości izobarycznej 850 hPa (1500 m.n.p.g) dla Warszawy

GFS i prognoza

Na dłuższy okres z wysokimi temperaturami przyjdzie nam poczekać do trzeciej dekady kwietnia. Kwestią otwartą pozostaje skala i długość potencjalnego ocieplenia. Chłodne masy powietrza będą ścierać się okresami z ciepłymi, co powodować ma zwiększoną dynamikę w pogodzie, większe opady, a nawet zjawiska burzowe.

Pogoda długoterminowa. Wiązki modelu GFS na 16 dni dla miasta Warszawa, wysokość 2 m.n.p.g

pogoda długoterminowa. gfs i ochłodzenie na święta.

Wkrótce więcej informacji o pogodzie w kolejnych tygodniach. Śledźcie nas na bieżąco