Pogoda długoterminowa na cały kwiecień 2022. Duża zmiana w pogodzie względem marca. Częstsze opady, czasem przymrozki i mróz oraz śnieg i burze. Czasem zdarzy się ponad 20°C. Sprawdzamy jak wyglądają najświeższe prognozy modeli europejskich oraz amerykańskich na czwarty miesiąc mijającego roku.
Pogoda długoterminowa na kwiecień 2022. Będzie duża zmiana w pogodzie względem ubiegłego miesiąca
Rozpoczął się kwiecień, który w dzielnicach południowych, wschodnich i centralnych przynosi wielkoskalowe opady śniegu. Jest to ciężki, mokry śnieg, który prowadzi do miejscowych utrudnień komunikacyjnych, jak i też lokalnych przerw w dostawach energii elektrycznej. W najbliższych dniach za dnia dodatnia temperatura, lecz nocami powszechne mogą być przymrozki, a nawet większy mróz w obszarach większych przejaśnień i rozpogodzeń. Ważne okaże się również lokalne ukształtowanie terenu.
Suchy miesiąc za nami. Kwiecień przyniesie większą dynamikę w pogodzie
Marzec zapisał się jako miesiąc wyjątkowo suchy i słoneczny. Towarzyszyły nam często duże dobowe amplitudy temperatury. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodne – Państwowy Instytutu Badawczy zaklasyfikuje ubiegły miesiąc jako miesiąc z temperaturą w normie klimatycznej i dużym deficytem opadów na przeważającym obszarze kraju. Miejscami na zachodzie i północy był to miesiąc lekko powyżej normy z okresu referencyjnego 1991-2020. Pole niżowe zaczęło kształtować warunki pogodowe pod koniec marca. Niżowa pogoda utrzyma się w kolejnych tygodniach. Sprawdzamy więc jak wyglądają najnowsze odsłony modeli europejskich i amerykańskich.
W kwietniu powinniśmy obserwować więcej dni z opadami. Temperatura najczęściej oscylować ma w okolicach normy lecz poszczególne tygodnie mogą przynieść ujemne odchylenie od normy wieloletniej.
Miesięczna prognoza opadów na kwiecień 2022 pochodząca z modelu CanSIPS dla Europy i obszarów przyległych
Pogoda długoterminowa. Niżowa pogoda ma dominować w kwietniu na obszarze Polski
Nieuniknione jest to, że w rozpoczynającym się miesiącu często pogodę kształtować będą niże baryczne z systemami frontów atmosferycznych. Na krótko tylko swój wpływ w czwartym miesiącu roku zaznaczać mają ośrodki wyżowe. Musimy spodziewać się bardzo częstych opadów w formie ciekłej, czasem w chłodniejszych może być to śnieg i deszcz ze śniegiem. Najwięcej opadów o charakterze zimowym zdarzy się na początku kwietnia, lecz w kolejnych dniach akcenty zimowe są możliwe również poza obszarami górskimi.
Prognozowane średnie wartości ciśnienia atmosferycznego na kwiecień 2022 według CFS, które sugerują dominacje pogody niżowej m.in w Polsce
Pierwsza dekada kwietnia zapisze się poniżej normy wieloletniej
Chłodny i wilgotny początek drugiego miesiąca wiosny opóźni wegetacje. Na wyraźną „eksplozje” fenologicznej wiosny będziemy musieli poczekać do drugiej połowy kwietnia. Prawdopodobnie mocno zielono zrobi się na przełomie kwietnia i maja w Polsce.
Prognozowane średnie odchylenie temperatury na wysokości 2 metrów w okresie od 4.04.2022 do 10.04.2022 według modelu ECMWF, mając na uwadze 20-letnią średnią klimatologiczną
Pogoda długoterminowa. Wyraźnie dłuższe i cieplejsze okresy w drugiej dekadzie kwietnia
Najchłodniejsza część rozpoczynającego się miesiąca przypadnie na pierwszą dekadę. Wyraźnie wyższe temperatury spowodowane adwekcją znacznie cieplejszych mas powietrza powinny nadejść w drugiej dekadzie kwietnia. Jednak i tak epizody z wtargnięciem chłodniejszego powietrza są prawdopodobne, co przynosić może okresami ujemne temperatury nocami i o poranku.
Wyliczane średnie odchylenie temperatury według modelu ECMWF na okres od 11.04.2022 do 17.04.2022 według modelu ECMWF
Najnowsza prognoza pochodząca z modelu CFS sugeruje, że na przeważającym obszarze Polski, kwiecień 2022 zapisze się z temperaturą poniżej średniej klimatycznej. Będą jednak prawdopodobnie obszary w kraju, gdzie temperatura za mijający miesiąc oscylować w normie, bądź w jej w okolicach.
Orientacyjna prognoza miesięcznej anomalii temperatury według modelu CFS na kwiecień 2022, biorąc pod uwagę okres bazowy 1984-2009
Niewykluczone, że w kwietniu doświadczymy częstych wymian mas powietrza. Dynamika w pogodzie będzie znacznie większa niż w marcu. Często ścierać mają się ze sobą masy cieplejsze z chłodniejszymi, co w konsekwencji prowadzić może do większych opadów atmosferycznych. Przekroczenie 20°C jest możliwe wielokrotnie w mijającym miesiącu. Szczególnie w drugiej i trzeciej dekadzie miesiąca. Nie będzie to jednak trwały trend i przerywany ma być nasunięciem się chłodniejszych mas polarnych i arktycznych.
Pogoda długoterminowa. Modele europejskie i amerykańskie na ten moment zgodne, jeśli chodzi o ocieplenie w drugiej dekadzie kwietnia. Pewną nie wiadomą pozostaje skala i długość ciepłego okresu z uwagi na odległy termin
Z prognoz modeli amerykańskich i europejskich wynika, że w drugiej dekadzie kwietnia doświadczymy dużego ocieplenia na dłużej. Będą to coraz częściej wartości dobowe typowe dla wiosny termicznej. Mogą pojawiać się jednak opady, które wspomagać będą wegetacje. Niewykluczone są również częstsze burze. Od kwietnia do września trwa w Polsce umowny sezon burzowy. W ostatnich latach ulega on jednak wydłużeniu. Jednak burze występują w sprzyjających warunkach przez cały rok. Zacznie się zazieleniać w wielu miejscach za sprawą wilgotnej aury. Niektóre ze zjawisk burzowych mogą być bardzo intensywne jak na początek wiosny. Będzie ich więcej niż w marcu i pojawią się na większym obszarze kraju.
Prognozowana średnia anomalia opadów na okres od 11.04.2022 do 17.04.2022 według modelu ECMWF, mając na uwadze 20-letnią normę klimatyczną
Zaktualizowana prognoza IMGW-PIB na kwiecień 2022
Według Zakładu Analiz Meteorologicznych i Prognoz Długoterminowych IMGW. Średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna kształtować się poniżej normy wieloletniej z lat 1991-2020*. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju najprawdopodobniej będzie powyżej normy wieloletniej.
*Norma średniej temperatury powietrza z lat 1991-2020 dla kwietnia jest cieplejsza od poprzedniej normy z lat 1981-2010. Dolna granica normy, dla prezentowanych w prognozie miast, jest średnio wyższa o 0.7°C, a górna granica o 0.1°C.
Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju najprawdopodobniej będzie powyżej normy wieloletniej.
Eksperymentalna prognoza długoterminowa temperatury i opadu na kwiecień 2022 r. według IMGW-PIB
Eksperymentalna pogoda długoterminowa temperatury i opadu na kwiecień 2022 r.
Reasumując, wygląda na to, że kwiecień zapisze się jako miesiąc z dominacją pogody niżowej. Dlatego też miesięczna suma opadowa na przeważającym obszarze kraju powinna wyjść powyżej średniej klimatycznej. Nieuniknione są jednak głębsze ochłodzenia, która przyniosą opady w formie stałej i nocne spadki poniżej zera. Niektóre modele sugerują, że kwiecień 2022 zapisze się jako miesiąc poniżej normy, jeśli chodzi o temperaturę. Wszystkie wiodące ośrodki sugerują jednak miesiąc wilgotny, co pozwoli złagodzić suszę, sprzyjając wybuchowi wiosny fenologicznej. Zwłaszcza w okresach z wysoką temperaturą i częstszymi opadami. Zarówno o charakterze wielkoskalowym, jak i też konwekcyjnym. Pogoda długoterminowa na poszczególne tygodnie może ulegać zmianie, dlatego wkrótce opublikujemy kolejne informacje.
Pogoda długoterminowa ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Nie jest możliwy bardziej precyzyjny opis warunków pogodowych z tak dużym wyprzedzeniem czasowym. Atmosfera jest chaotycznym, nieliniowym systemem. Powyższe wyliczenia modeli europejskich i amerykańskich obrazują pewne trendy, które nie muszą się sprawdzić. Nie można wykluczyć okresami zjawisk o charakterze ekstremalnym, które trudno prognozować z dużym wyprzedzeniem czasowym.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
9 komentarzy do “Pogoda długoterminowa na cały kwiecień 2022. Gwałtowna zmiana. Mróz, przymrozki, śnieg i burze. Czasem ponad 20°C”
Możliwość komentowania została wyłączona.