Pogoda długoterminowa na 16 dni. Uderzy chłód, wystąpią silne ulewy i groźne burze. Zdarzą się pojedyncze dni gorące, ale upał mało prawdopodobny w Polsce

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Czeka nas znacznie ochłodzenia, wystąpią dodatkowo silne ulewy i groźne burze. Zdarzą się też w trzeciej dekadzie maja pojedyncze dni gorące, lecz upał jest mało prawdopodobny w Polsce. Sprawdzimy trend w pogodzie na przełom 5 i 6 miesiąca roku.

Pogoda. Chłodny maj

Za nami połowa piątego miesiąca roku. Zgodnie z prognozami długoterminowymi przeważnie znajdujemy się w chłodnych masa powietrza, występują też groźne burze. Dni gorących oraz upalnych nie jest dużo. Aczkolwiek zdarzają się w naszej części Europy.

Anomalia temperatury za okres od 1.05.2021 do 15.05.2021 względem okresu referencyjnego 1991-2020. Temperatura jedynie na południu i północy jest w normie wieloletniej. Nawet na krańcach północnych lekko powyżej normy wieloletniej. Na pozostałym obszarze obserwujemy wartości niższe o 1-2 stopnie od normy wieloletniej.

Jeszcze tylko w niedzielę i poniedziałek temperatura będzie powyżej normy wieloletniej we wschodniej połowie kraju. Kolejne dni to znaczne ochłodzenie i obniżenie się temperatury poniżej normy wieloletniej, biorąc pod uwagę nowy okres referencyjny 1991-2020. Okresami wartości będą niższe o 1-3 stopnie, mając na uwadze analogiczny okres w okresie 1991-2020. Poniższa prognoza oparta jest wyliczeniami ICON na okres od 16.05.2021 do 22.05.2021 wraz ze średnią anomalią na omawiany okres.

Pogoda. Anomalia temperatury do 22 maja 2021.

Niestety prognoza anomalii miesięcznej do 22 maja 2021 nie napawa optymizmem. Widzimy, że ponowne ochłodzenie, które nadejdzie na początku nadchodzącego tygodnia spowoduje obniżenie anomalii do wartości poniżej normy wieloletniej na przeważającym obszarze Polski. Jedynie na północy i gdzieniegdzie południu temperatura będzie w normie klimatologicznej.

Pogoda. Prognoza anomalii miesięcznej do 22 maja 2021.

Pogoda. Dość niska średnia dobowa temperatura na 10 dni

Teraz przyjrzymy się średniej dobowej temperaturze powietrza w okresie od 16.05.2021 do 26.05.2021 w oparciu o wyliczenia modelu GFS. Widzimy, że w omawianym czasie średnia temperatura wyniesie około 11°C/12°C na wschodzie, południu i północnym-wschodzie. W centrum i na zachodzie do 13°C.

Pogoda. Średnia dobowa na  10 dni.

Warto również sprawdzić skalę ochłodzenia, uwzględniając okres referencyjny 1979-2000. Widzimy, że średnia anomalia wyniesie przeważnie od -2°C do -1°C. Jedynie na południu temperatura będzie w normie wieloletniej.

Pogoda. Średnia anomalia na 10 dni

Pogoda. Zdarzą się w trzeciej dekadzie maja pojedyncze dni gorące, ale upał jest mało prawdopodobny

Model GFS nie prognozuje w najbliższych 10 dniach upałów w naszej części Europy. Prawdopodobne są jednak dni gorące w trzeciej dekadzie maja. Szczególnie na zachodzie, południowym-zachodzie, gdzie temperatura może osiągnąć, a nawet przekroczyć 25°C. Na pozostałym obszarze będzie na ogół od 20°C do 23°C. Jednak amerykański model numeryczny ma tendencje do zaniżania temperatury o około 2-3 stopnie, zatem wartości mogą okazać się nieco wyższe niż ukazuje nam jedna z operacyjnych prognoz modelu.

Pogoda. Maksymalna temperatura na 10 dni.

Pogoda. Będziemy przeważnie w polu obniżonego ciśnienia

Zerknijmy teraz na średnią wartość ciśnienia atmosferycznego na okres od 16.05.2021 do 26.05.2021 według. Możemy dostrzec, że nasza część Europy będzie przeważnie w polu obniżonego ciśnienia, co zwiastuje duża dynamikę w pogodzie, częste opady atmosferyczne, a nawet groźne burze, które mogą miejscami i okresami powodować spore szkody. Lokalnie na skutek intensywnych opadów konwekcyjnych, a miejscami również wielkoskalowych prawdopodobne są podtopienia. Centra niżowe znajdą się przeważnie nad Wyspami Brytyjskimi i Skandynawią, ale nie można wykluczyć wędrówki niżów z południa wzdłuż frontów atmosferycznych. Szczególnie o charakterze pofalowanym.

Przed nami wilgotny okres synoptyczny, a najwięcej opadów modele prognozują w południowej i centralnej części kraju. Często będą to opady powyżej normy wieloletniej. Szczególnie intensywne opady są prognozowane na przełomie 2 i 3 dekady maja. Wilgotny okres synoptyczny jest prognozowany również w ostatnich dniach miesiąca, ale prognozy mogą ulec jeszcze wyraźnym zmianom.

Wstępna prognoza sum opadów do 26 maja 2021, 18 UTC w oparciu o model GFS.

Pogoda. Intensywne opady atmosferyczne

Orientacyjna prognoza ECMWF na okres od 16.05.2021 do 26.05.2021 dla Polski.

Niestabilne warunki pogodowe

Przygotowaliśmy specjalną animacje, która obrazuje ciśnienie, zachmurzenie i opady w okresie od 16.05.2021 do 26.05.2021 w oparciu o model ECMWF. Widzimy, że często towarzyszyć będą nam w tym okresie opady atmosferyczne. Najwięcej ma być opadów burzowych, ale prawdopodobne są też wielkoskalowe. Już w niedzielę przejdą kolejne w tym roku groźne komórki burzowe, które mogą przybrać postać superkomórek burzowych. Nadchodzący tydzień będzie charakteryzował się sporą zmiennością. Pomimo niezbyt wysokiej temperatury aktywność burzowa może być miejscami wysoka.

Pogoda. Dominacja chłodnych mas powietrza w kolejnych tygodniach. Rzadkie okresy ciepła

Na szczególną uwagę zasługują mapy anomalii tygodniowych na przełom maja i czerwca. Widzimy, że przeważnie będziemy w chłodnych masach powietrza, zatem na wiele dni gorących, a nawet upalnych nie mamy co liczyć. Często temperatura będzie poniżej normy wieloletniej.

Orientacyjna średnia anomalia na wysokości 2 metrów w okresie od 15.05.2021 do 22.05.2021 według amerykańskiego modelu klimatycznego CFS.

Chłód w Polsce

Większych zmian nie widzimy w prognozach na okres od 22.05.2021 do 29.05.2021, gdy przez przeważający okres czasu panować będzie ujemna anomalia temperatury. Tylko pojedyncze dni w tym okresie mogą przynieść wzrost temperatury powyżej normy wieloletniej.

Zimno w Polsce

Nieciekawie wyglądają też prognozy CFS na przełom maja i czerwca, gdyż w dalszym ciągu prognozowane jest ujemne odchylenie temperatury od normy wieloletniej. Miejmy jednak nadzieje, że wyliczenia te ulegną jeszcze korekcie w kierunku wartości typowych dla normy, bądź lekko powyżej średniej wieloletniej.

Niska temperatura w Polsce

Źródło grafik: meteomodel.pl, wxcharts.com, tropicaltidbits.com/. climatereanalyzer.org/