Pogoda długoterminowa na 16 dni. Upał ponad 34 stopnie gwałtownie wkroczy do kraju. Będą niszczące burze w Polsce

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Jest szansa na fale upałów w Polsce, pojawić mogą się również gwałtowne burze.

Pogoda długoterminowa. Fala upałów możliwa na przełomie wiosny i lata

Na przeważającym obszarze Polski, pierwsza dekada czerwca przyniosła temperaturę powyżej średniej wieloletniej. Głównie na północy są wartości w normie klimatycznej. Najcieplej jest w dzielnicach południowych. Największe dodatnie odchylenie temperatury obejmuje woj. podkarpackie i południe Małopolski. Pierwsze dni upalne w tym roku zdarzyły się nietypowo miejscami w woj. lubelskim oraz podlaskim. Najcieplejsze regiony miały do tej pory tylko dni gorące. Jest szansa, że to się zmieni w nadchodzącym tygodniu.

Anomalia temperatura powietrza za okres od 1.06.2022 do 11.06.2022 względem okresu bazowego 1991-2020 dla Polski

Pogoda długoterminowa na 16 dni.

Upalne powietrze może dotrzeć do Polski

Adwekcja bardzo ciepłego powietrza pochodzenia zwrotnikowego jest prognozowana na przełom 2 i 3 dekady czerwca. Wtedy to przypaść może kulminacyjna część napływu rozgrzanej, wilgotnej i niestabilnej masy pochodzenia zwrotnikowego. Zanim jednak tak się stanie, to czeka nas kilka dni z umiarkowanymi temperaturami. Nie zabraknie również opadów przelotnych, a nawet gwałtownych burz, które mogą spowodować znaczne szkody. Fala upałów może zdarzyć się na przełomie wiosny i lata.

Główne modele pogodowe sugerują, że fala upałów powinna objąć Polskę w kolejnych tygodniach. Największe prawdopodobieństwo dni upalnych będzie w okresie od 18.06.2022 do 22.06.2022. Prognozy mogą ulec jeszcze zmianie pod kątem skali adwekcji bardzo ciepłego powietrza pochodzenia zwrotnikowego. Długość upału, jak i obszar najwyższych temperatur może ulec zmianie z uwagi na odległy termin i dynamiczną sytuacje baryczną nad Europą i obszarami przyległymi. Wyjątkowo ciepłe powietrze wleje się do kraju od zachodu, południowego-zachodu. Następnie sunąć ma w kierunku wschodniej części Starego Kontynentu.

Pogoda długoterminowa. Groźna pogoda w poniedziałek, potem spadek temperatury. Upały pod koniec przyszłego tygodnia możliwe w Polsce

Warto wspomnieć o dynamicznej pogodzie, która wystąpi w poniedziałek. W tym dniu przez Polskę przewędruje aktywny front chłodny z tendencją do falowania. Przechodzić ma z zachodu na wschód, przynosząc opady pochodzenia konwekcyjnego, lokalne burze o znacznym natężeniu. Możliwe są dobrze zorganizowane systemy konwekcyjne, a nawet superkomórki burzowe. We wtorek po przejściu frontu przejściowo zrobi się chłodniej, lecz pozostaniemy w zasięgu cyrkulacji strefowej. Wyraźny wzrost temperatury będzie obserwowany w drugiej połowie tygodnia. W okolicach przyszłego weekendu do kraju może dotrzeć masa pochodzenia zwrotnikowego.

Prognozowana anomalia temperatury na okres 12.06.2022 do 18.06.2022 według modelu ICON, mając na uwadze okres ref. 1991-2020

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Upał ponad 34 stopnie gwałtownie wkroczy do kraju. Będą niszczące burze w Polsce

Pogoda długoterminowa. Dni upalne mogą stać się częstsze

Średnia temperatura za najbliższe 7 dni z pewnością wyjdzie powyżej średniej klimatycznej. Nie zabraknie dni z umiarkowaną, czasem wysoką temperaturą. Potem w okolicach weekendu zdarzyć mogą się dni upalne. Przypomnijmy, o fali upałów mówimy wtedy, gdy temperatura osiąga lub przekracza 30 stopni na oficjalnych stacjach pomiarowych IMGW-PIB.

Prognozowana średnia anomalia temperatury na okres od 16.06.2022 do 21.06.2022 według GEFS względem okresu bazowego 1981-2010

pogoda długoterminowa. anomalia

Najniższe temperatury w nadchodzącym tygodniu będą notowane najczęściej na północy oraz w rejonach podgórskich i górskich. Cieplej ma być wyraźnie na pozostałym obszarze Polski.

Prognozowana orientacyjnie średnia anomalia temperatury na okres od 22.06.2022 do 27.06.2022 według GEFS

powyżej normy

Dużą niepewnością cechują się prognozy na całą trzecią dekadę czerwca. Niewykluczone, że dni upalne zdarzą się w pierwszych dniach kalendarzowego lata. Istnieje pewne prawdopodobieństwo, że w okolicach 22-24 dnia miesiąca odnotujemy wyraźny spadek temperatury i adwekcje znacznie chłodniejszej masy. Są to jednak na tyle odległe prognozy, że korekta wyliczeń modeli numerycznych jest prawdopodobna.

Pogoda długoterminowa. Wyliczenie średnie wartości ciśnienia atmosferycznego na 10 dni według modelu GFS

Pogoda długoterminowa zmienna aura

Dominować będą opady pochodzenia burzowego w Polsce, co jest typowe w półroczu ciepłym. Cechują się one dużą nierównomiernością oraz nieprzewidywalnością

Najczęściej w najbliższych 10 dniach znajdziemy się pod wpływem ośrodków niżowych wędrujących z zachodu na wschód przez Skandynawię. Okresami znad Atlantyku i Europy Zachodniej mogą nasunąć się kliny wysokiego ciśnienia. Dni z pogodną aurą nie zabraknie, często temperatura będzie umiarkowana i wysoka. Z pewnością nie będziemy marznąc. Nie wygląda też na to, aby czerwiec 2022 zapisał się jako miesiąc chłodny jak to wieściły niektóre serwisy pogodowe. Najgroźniejsze burze w nadchodzącym są prognozowane w poniedziałek. Potem będą to zjawiska znacznie rzadsze, ale mogą wystąpić. Ponowny wzrost aktywności burzowej jest prognozowany w momencie wypychania rozgrzanej, wilgotnej i chwiejnej masy pochodzenia zwrotnikowego, która powinna dotrzeć do nas na przełomie 2 i 3 dekady czerwca.

Orientacyjna prognoza wysokości opadów na okres od 12.06.2022, 00Z do 22.06.2022, 00UTC według modelu ECMWF. W burzach opady będą przeważnie wyższe co model nie uwzględnia

opady powyżej normy w Polsce

Reasumując, przed nami okres w pogodzie, kiedy to nie zabraknie dni z umiarkowanymi, a coraz częściej również letnimi temperaturami. Niewykluczone, że doczekamy się pierwszej fali upałów, która powinna wystąpić pod koniec drugiej dekady czerwca oraz na początku ostatniej. Będziemy te prognozy jednak monitorować, gdyż mogą ulec korekcie. Prognozy pogody w najbliższych dniach/tygodniach należy śledzić codziennie, gdyż miejscami aura może być niebezpieczna.

Pogoda długoterminowa. Wiązki według ECMWF dla wysokości 850 hPa (1500 m.n.p.g), które pozwalają nam lepiej charakteryzować właściwości mas powietrza, które napływają nad dany obszar

ciepło w Polsce

Wiązki modelu ECMWF na 16 dni dla wysokości 2 metrów n.p.g (Warszawa).

bardzo ciepło w Polsce