Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Przymrozki zdarzą się. Okresami większe opady konwekcyjne i burze oraz pierwsze dni gorące, lecz jeszcze bez upału w Polsce

dni coraz cieplejsze

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Przymrozki wystąpią, ale na mniejszym obszarze niż w ubiegłych tygodniach. Będą również znacznie rzadsze. Okresami spodziewamy się większych, ale lokalnych opadów o charakterze konwekcyjnych. Pojawiać będą się również coraz częściej wiosenne burze. Możliwe pierwsze dni gorące, lecz upału jeszcze nie widać.

Pogoda długoterminowa. Umiarkowane wartości na termometrach, opadów najwięcej na południu

Wygląda na to, że w kolejnych tygodniach temperatura będzie zmierzać w kierunku termicznego lata. Głównie w pierwszej dekadzie kwietnia początkowo zdarzą się przymrozki. Nie tylko przy gruncie, ale także na wysokości 2 metrów. Spadki temperatury będą jednak zależne od skali rozpogodzeń, lokalnych uwarunkowań terenowych, prędkości oraz czynnika adwekcyjnego. Szczególnie częste będą one bliżej godzin porannych.

Orientacyjna prognoza minimalnej temperatury powietrza na 2 m.n.p.g według GFS. Przymrozki są możliwe zwłaszcza na północy i północnym-wschodzie. Na pozostałym obszarze przeważnie temperatura będzie dodatnia przez całą dobę, chociaż sporadyczne i znacznie rzadsze niż w kwietniu przygruntowe przymrozki w innych regionach są możliwe

Pogoda długoterminowa na 16 dni.

Pierwsza dekada maja ma przynieść głównie dominacje pola podwyższonego ciśnienia, dlatego przez wiele dni przebieg warunków pogodowych będzie zbliżony. Czasem przejdą stosunkowo mało aktywne fronty atmosferyczne i zaznaczą się płytkie zatoki niżowe. Pojawiać będą się szczególnie punktowe opady pochodzenia konwekcyjnego, jak i też wiosenne burze związane z głęboką konwekcją formującą się wewnątrzmasy.

Prognozowana średnia wartość ciśnienia atmosferycznego na 10 dni według modelu GFS

Pogoda długoterminowa na 16 dni.

Najwięcej opadów konwekcyjnych oraz lokalnych burz z gradem przewidujemy w południowej i wschodniej części Polski. Dni upalnych jeszcze nie widać w prognozach do połowy maja, lecz dni gorące są prawdopodobne, czyli z temperaturą w okolicach 25°C.

Pogoda długoterminowa. Przymrozki zwłaszcza w dzielnicach północnych, najcieplej na południu i zachodzie Polski

Pierwsza dekada maja przyniesie umiarkowane wartości na termometrach. Za dnia będzie umiarkowanie ciepło, lecz noce i poranki mogą być w wielu miejscach dość chłodne. Termometry na standardowej wysokości pomiarowej, czyli około 2 m.n.p.g mogą pokazać ujemne wartości. Zwłaszcza na północy i północnym-wschodzie. Lokalne przygruntowe przymrozki będą większe do nawet -5°C o wschodzie słońca. Następnie za sprawą silnej insolacji temperatura szybko ma rosnąć. Zwłaszcza w okresie od 3.05.2022 do 5.05.2022. W kraju termometry pokażą za dnia przeważnie od 15°C do 22°C, okresami i lokalnie do 23°C. Niższe wartości obserwowane będą głównie wzdłuż gmin nadmorskich oraz nad samym morzem, gdzie wiosną i latem jest zazwyczaj chłodniej niż w głębi kraju. Kluczowe może okazać się również pojawienie bryzy morskiej. Zazwyczaj jej zasięg nie przekracza 20-30 km od linii brzegowej w stronę wody. W stronę lądu zasięg jest mniejszy i uzależniony od charakteru powierzchni.

Pogoda długoterminowa. Orientacyjna prognoza średniej dobowej temperatury powietrza na 10 dni według modelu GFS

coraz wyższa temperatura

W maju nie będzie tak zimno jak w kwietniu. Dni gorące, a nawet sporadyczny upał jest możliwy

Sporadycznie będą okresy z wartościami poniżej 15°C. Głównie w strefie lokalnych opadów konwekcyjnych i burz. Przez wiele dni średnia dobowa temperatura powietrza będzie przeważnie typowa dla termicznej wiosny. W maju kontynent coraz szybciej się nagrzewa, co prowadzi do modyfikacji i transformacji mas powietrza, które nabywają nowe cechy, ogrzewając się, a nawet uchwiejniając.

Wygląda na to, że maj nie będzie przynosił tak wielu okresów z ujemną anomalią temperatury. Na przeważającym obszarze Polski, średnia anomalia za 10 dni najbliższych dni wyjdzie przeważnie w normie wieloletniej. Cieplej powinno być zwłaszcza na południu, południowym-zachodzie i zachodzie, gdzie wartości na termometrach będą lekko powyżej średniej klimatycznej. Najchłodniej będzie na Podlasiu, Suwalszczyźnie, Mazurach oraz Warmii i Mazurach. Wstępne prognozy sugerują wysokie temperatury w drugiej dekadzie maja. Mogą być spełnione w poszczególnych dniach warunki do wystąpienia dni gorących. Zwłaszcza przy intensywnej adwekcji cieplejszego powietrza z południa o cechach polarno morskich ciepłych, a nawet zwrotnikowych. Upałów do połowy maja w prognozach numerycznych nie widać, chociaż musimy mieć na uwadze, że sprawdzalność prognozy pogody po 7 dni spada poniżej 50%. Przy stabilnej sytuacji barycznej możliwe jest dość precyzyjne określanie trendu z temperaturą i opadami do 10 dni.

Pogoda długoterminowa. Wstępna prognoza maksymalnej temperatury na 10 dni według modelu GFS. Okresami i miejscami wartości mogą być wyższe od prognozowanych

pogoda i wysoka temperatura

Pierwsza dekada maja przyniesie dominacje pola podwyższonego ciśnienia. Pomimo tego, że najczęściej będziemy w zasięgu słabych wyżów, to i tak opady atmosferyczne będą się zdarzać. Głównie o charakterze konwekcyjnych, możliwe są również wiosenne burze. Zwłaszcza w południowej i wschodniej części Polski. Rzadko przez nasz kraj przechodzić mają fronty atmosferyczne. Opady będą związane z konwekcją formującą się na lokalnych strefach konwergencji wiatru, więc opady będą mocno punktowo. W półroczu ciepłym dominują przeważnie opady konwekcyjne, rzadsze są opady wielkoskalowe, ale się zdarzają. Można powiedzieć w uproszczeniu, że opady pochodzenia konwekcyjnego mają „dziury” i nie obejmują na ogół dużych obszarów w porównaniu do wielkoskalowych, które obserwujemy najczęściej w półroczu chłodnym. Są mocno lokalne w ciepłej porze roku.

Pogoda długoterminowa. Orientacyjna prognoza sum opadów na okres od 1.05.2022, 00Z do 11.05.2022, 00UTC, miejscami w zasięgu burz na południu sumy opadowe mogą być wyższe od prognozowanych

opady największe na południu

Pogoda długoterminowa. Przeważać mają opady konwekcyjne, co jest cechą charakterystyczną półrocza ciepłego

Z prognoz modeli numerycznych można wywnioskować, że największe opady będą występować w południowej części kraju. Rzadsze będą w północnej części Polski, gdzie będzie wiele dni bez opadów i aura z tego powodu ma być stabilna. Spodziewamy się głównie opadów konwekcyjnych, czasem również wiosennych burz, także z gradem. Mogą one wystąpić również we wschodniej we wschodniej połowie kraju.

Z każdym kolejnym tygodniem maja powinniśmy obserwować coraz intensywniejsze zjawiska burzowe. Będzie to jednak zależne od właściwości mas powietrza, które znajdą się nad danym terenem, przepływem mas powietrza, jak i też od pionowych oraz kierunkowych uskoków wiatru. Burze w formie nawałnic będą lokalnie nawiedzać wiele regionów Polski. Szczególnie intensywne incydenty burzowe są możliwe w drugiej połowie maja. Coraz częstsze staną się dni gorące, a być może pojawią się pierwsze w tym roku dni upalne. Dlatego z uwagi na wkroczenie w coraz aktywniejszą część sezonu burzowego, prognozy pogody należy śledzić codziennie i mieć na uwadze to, że burze są zjawiskiem lokalnym oraz niebezpiecznym.

Reasumując, pierwsza dekada maja przyniesie umiarkowane temperatury. Zdarzą się dni, kiedy to temperatura przekroczy 21-23°C. Najwyższe wartości zostaną odnotowane na południu, południowym-zachodzie i zachodzie. Chłodniej ma być na północy i północnym-wschodzie. Krótkie, lecz odczuwalne ochłodzenie obejmie zwłaszcza północną i częściowo centralną część Polski w okolicach 3-4 maja 2022. Nie będzie długotrwałe, lecz późne majowe przymrozki mogą być szkodliwe dla rolnictwa.

Pogoda długoterminowa. Prognoza wiązek modelu GEM na 16 dni dla wysokości 2 metrów n.p.g

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Wiązki

Wkrótce więcej informacji o pogodzie w maju.