Pogoda długoterminowa na 16 dni. Śnieg i mróz będą częste. Zmianie ulegnie rodzaj cyrkulacji atmosferycznej. Możliwy silny wiatr, a nawet burze śnieżne w Polsce

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Śnieg i mróz nie będą rzadkie pod koniec listopada i na początku grudnia. Jednak już w najbliższych dniach ulegnie zmianie rodzaj cyrkulacji atmosferycznej. Dokonamy przeglądu modeli europejskich i amerykańskich, aby wskazać jaki trend czeka nas do okolic połowy dwunastego miesiąca roku.

Pogoda długoterminowa. Pierwszy większy atak zimy już za nami

Zgodnie z prognozami w ostatnich dniach listopada opady zimowe wystąpiły na obszarze Polski. Szczególnie dużo śniegu zalega miejscami na południu i centrum kraju. Na Kasprowym Wierchu zalega 18 cm. Poniżej przygotowaliśmy tabele, która ukazuje, gdzie zalega pokrywa śnieżna na wybranych stacjach pomiarowych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego.

Wysokość pokrywy śnieżnej na dzień 28.11.2021, 8:00 CET

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Śnieg i mróz będą częste. Zmianie ulegnie rodzaj cyrkulacji atmosferycznej. Możliwy silny wiatr, a nawet burze śnieżne w Polsce

Kolejna śnieżyca już dziś nad Polską. Na przełomie miesięcy zmianie ulegnie rodzaj cyrkulacji atmosferycznej

Dzisiaj kolejna śnieżyca będzie przemieszczała się po południowo-zachodniej i zachodniej stronie niżu barycznego o imieniu „BENEDIKT”. Po wschodniej stronie niżu płynąć ma cieplejsze powietrze, dlatego w wielu miejscach wystąpią opady deszczu. Szerzej o niedzielnej śnieżycy piszemy tutaj.

Na przełomie miesięcy zmianie ulegać zacznie rodzaj cyrkulacji atmosferycznej z południkowej na zachodnią. W poniedziałek znajdziemy się w tylnej części niżu śródziemnomorskiego. Utrzyma się duży gradient baryczny po południowo-zachodniej stronie układu niżowego, dlatego wzrośnie prędkość wiatru, zwiększając odczucie chłodu. Z uwagi na napływ wilgotnego i chłodnego powietrza, rozwijać będą się w wielu miejscach chmury kłębiasto-deszczowe Cumulonimbus, które przyniosą opady śniegu. W północnej części kraju zaznaczą się dodatkowo większe opady zimowe związane z frontem zokludowanym niżu o imieniu „BENEDIKT”.

Sytuacja synoptyczna na dzień 29.11.2021, 12 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Śnieg i mróz będą częste.

Pogoda długoterminowa. Na początku grudnia kilka dni ciepłych, a następnie spływ chłodu z wysokich szerokości geograficznych

W pierwszej dekadzie grudnia mróz będzie zdarzał się nie tylko nocami, ale także w ciągu dnia. Gdzieniegdzie całodobowe ujemne temperatury utrzymają się przez wiele dni. Największe spadki temperatury wystąpią w obszarach rozpogodzeń oraz słabego wiatru. Dwucyfrowy mróz prawdopodobny będzie głównie w górach i na obszarach podgórskich. Z uwagi na dominacje pola obniżonego ciśnienia, aura nie będzie stabilna na przełomie miesięcy. Już pierwszego grudnia z zachodu na wschód przemieści się układ niżowy związany z cyrkulacją strefową. Przejściowo dlatego napłynie cieplejsze powietrze w ciepłym wycinku niżu. Następnie w drugiej połowie nadchodzącego tygodnia, w tylnej części niżu szerokim strumieniem spłynie zimne powietrze z wysokich szerokości geograficznych.

Jedna z aktualizacji modelu CFS dość dobrze uwzględnia obszar największej ujemnej anomalii temperatury. Widzimy, że przeważający obszar Polski jest w obszarze ujemnego odchylenia temperatury. Najcieplej jest na wschodzie i częściowo południu, gdzie temperatura jest w normie, a okresami na skutek napływu cieplejszego powietrza w ciepłych wycinkach niżów śródziemnomorskich oraz atlantyckich powyżej normy wieloletniej. Jedną z wad map ukazujących średnie odchylenie temperatury za okres 7 dni jest to, że trudno zaobserwować na nich gwałtowne wymiany mas powietrza. Wiele wskazuje, że okresami temperatura w całym kraju będzie poniżej normy, o czym przekonamy się, analizując prognozy z modelu ICON.

Orientacyjna prognoza średniej anomalii temperatury na wysokości 2 m.n.p.g, w okresie od 27.11.2021 do 4.12.2021, uwzględniając okres referencyjny 1984-2009 dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Śnieg i mróz będą częste

Pogoda długoterminowa. ICON ukazuje, że najczęściej wysokie temperatury będą na wschodzie, ale i tu okresami zdarzą się okresy z ujemnym odchyleniem temperatury od normy klimatologicznej

Poniższa prognoza pochodzi z modelu ICON i przedstawia nam rozkład anomalii temperatury od 28.11.2021 do 4.12.2021. Uwzględniony jest w tym przypadku najnowszy okres referencyjny 1991-2020. Widzimy wyraźnie, że w niedzielę na przeważającym obszarze Polski anomalia jest w normie i lekko poniżej normy. Jedynie na wschodzie i południu, wartości będą powyżej normy. Jest to zasługa napływu cieplejszego powietrza po wschodniej stronie wcześniej wymienianego niżu, który wędruje do naszej części Europy znad Morza Śródziemnego.

Następnie analizujemy mapy pokazujące anomalie w dwóch ostatnich dniach listopada. Wtedy to na wschodzie ma być najdłużej utrzymają się wysokie temperatury. Szczególnie w poniedziałek. We wtorek natomiast czeka nas istotne, ale krótkie ochłodzenie. Wraz z początkiem grudnia czeka nas duża zmiana. Z zachodu na wschód wędrować ma niż atlantycki, który sprowadzi krótkie, ale odczuwalne ocieplenie, dlatego czeka nas krótkie dwudniowe ocieplenie. Następnie w tylnej części niżu spłynie zimne powietrze z wysokich szerokości geograficznych. Na ostatniej mapie widzimy zbliżony podział w pogodzie za okres 7 dni jak na mapach modelu klimatycznego CFS.

ujemne anomalie temperatury w Polsce

Pogoda długoterminowa. Pierwsza dekada grudnia może zapisać się z ujemnym odchyleniem temperatury

Zwróćmy uwagę na mapę średniej anomalii temperatury, która uwzględnia odchylenie temperatury w okresie od 3.12.2021 do 8.12.2021, biorąc pod uwagę okres referencyjny 1981-2010. Dostrzegamy, że w pierwszej dekadzie grudnia, pomijając kilka dni z wartościami powyżej normy, dominować będą chłodne masy powietrza, przynosząc częste przymrozki, a nawet okresami całodobowy mróz. Czasem rozkład temperatury w dolnych warstwach troposfery będzie faworyzować opady zimowe również na nizinach.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Śnieg i mróz będą częste. Zmianie ulegnie rodzaj cyrkulacji atmosferycznej. Możliwy silny wiatr, a nawet burze śnieżne w Polsce

Termiczne przedzimie będzie dominować na obszarze Polski. W wielu miejscach może być jednak okresami całodobowy mróz

Spójrzmy następnie na średnią dobową temperaturę powietrza na 10 dni. Widzimy, że na przeważającym obszarze Polski, wartości będą charakterystyczne dla przedzimia. Jednak w górach i na obszarach podgórskich, jak i też na północnym-wschodzie Polski, wystąpić może nawet termiczna zima.

Prognozowane średnie odchylenie temperatury na 10 dni dla Europy i rejonów przyległych według GFS

przedzimie w Polsce

Pogoda. Najrzadszy mróz na Wybrzeżu, a na północnym-wschodzie oraz w obszarach podgórskich i górski spadki temperatury będą nawet dwucyfrowe. Szczególnie w obszarach rozpogodzeń

Spadki temperatury będą zależne od skali adwekcji chłodnych mas powietrza, prędkości wiatru oraz obszarów rozpogodzeń. Gdzieniegdzie całodobowy mróz zdarzyć może się nie tylko pod koniec listopada, ale również w pierwszej dekadzie grudnia.

Poniższa mapa ma bardziej charakter poglądowy i ukazuje możliwe spadki temperatury na obszarze Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych na najbliższe 10 dni. Miejscami w Polsce wartości mogą być niedoszacowane. Model GFS nie radzi sobie często z prognozowaniem spadków temperatury. Okresami mróz zdarzy się w tym czasie na obszarze całego kraju. Najchłodniej ma być na obszarach podgórskich i górskich, gdzie spadki temperatury okażą się dwucyfrowe. Niewykluczone, że mróz poniżej -10°C wystąpi czasem na Warmii i Mazurach oraz Podlasiu i Suwalszczyźnie. Najcieplej ma być na Wybrzeżu, gdzie po ciepłym lecie Morze Bałtyckie oddaje ciepło, tam też silne spadki temperatury nie będą częste, a wielokrotnie w gminach nadmorskich może być temperatura dodatnia przez całą dobę.

Orientacyjna prognoza ujemnej temperatury na 10 dni według modelu amerykańskiego GFS

mróz i przymrozki w całej Polsce

Pogoda długoterminowa. Dwucyfrowych dodatnich temperatur nie widać w Polsce

Zwracamy również uwagę na maksymalne wartości na 10 dni według GFS. Nie widzimy dwucyfrowych wartości dodatnich na przełomie listopada i grudnia. Jak zdarzą się cieplejsze dni, to na ogół temperatura osiągnie od 5°C do 8°C. Najchłodniej może być na Suwalszczyźnie do 3°C/4°C.

Prognozowana maksymalna temperatura na 10 dni według GFS

temperatura nie będzie wysoka w wielu miejscach

Dominacja pola obniżonego ciśnienia oznacza częste opady, okresami silny wiatr i duże wahania ciśnienia

Poddajemy również analizie mapy średniej wartości ciśnienia atmosferycznego na 10 dni. Nad przeważającą częścią Europy rozciągać ma się z północy na południe długa fala górna. W jej obrębie przemieszczać będą się ośrodki niskiego ciśnienia, które sprowadzać będą do Polski dynamiczne warunki pogodowe. Już na przełomie miesięcy zmianie ulegnie rodzaj cyrkulacji atmosferycznej. Z południkowej przejdziemy na zachodnią, dlatego też niże nie będą przez dłuższy okres czasu wędrować znad Morza Śródziemnego. Częściej swój wpływ zaznaczą wiry niżowe z systemami frontów, które przemieszczą się znad Atlantyku na wschód Europy.

Natomiast na mapach przyziemnych średniej wartości ciśnienia atmosferycznego dostrzegamy rozległy obszar obniżonego ciśnienia. Zatem nie zabraknie opadów, okresami w warunkach podwyższonego gradientu barycznego również silnego wiatru.

Prognozowana średnia wartość ciśnienia na 10 dni według GFS

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Śnieg i mróz będą częste

Śnieg może zalegać na początku grudnia w wielu regionach Polski

Wygląda na to, że na przełomie miesięcy w wielu miejscach utworzy się pokrywa śnieżna. Prognozuje to nie tylko model GFS, ale także ARPEGE i ECMWF. Największa akumulacja pokrywy śnieżnej jest oczekiwana na Przedgórzu Sudeckim oraz częściowo na południowym-zachodzie, zachodzie, cz. centrum i północnym-wschodzie.

Orientacyjna prognoza grubości pokrywy śnieżnej na okres od 28.11.2021, 00Z do 1.12.2021, 12 UTC według GFS

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Śnieg i mróz będą częste.

Zdecydowanie większą pokrywę śnieżna widzi na początek grudnia model ECMWF. Według europejskiego modelu najwięcej śniegu zalegać ma na Przedgórzu Sudeckim, Sudetach, Beskidzie Śląskim oraz Żywieckim, jak i też na Podhalu oraz w Tatrach. Najmniej natomiast na krańcach zachodnich i wschodnich. W najbliższych dniach przekonamy się, które modele były bliżej prawdy.

Wstępna prognoza grubości i zasięgu pokrywy śnieżnej na 1.12.2021, 12 UTC według ECMWF

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Śnieg i mróz będą częste

Model francuski ARPEGE widzi natomiast największą akumulacje pokrywy śnieżnej od południowo-zachodniej części Polski, przez częściowo centrum, aż po północny-wschód. Jest to zbliżona prognoza do modelu ECMWF. Wydaje się jednak, że obszar zimowej pokrywy śnieżnej może okazać się przeszacowany.

Orientacyjny zasięg i grubość pokrywy śnieżnej na 1.12.2021, 12 UTC według francuskiego ARPEGE

Pogoda długoterminowa na 16 dni.

Następnie analizujemy prognozowaną akumulowaną sumę opadów do 7 grudnia 2021 w oparciu o model ECMWF. Dostrzegamy, że opady największe mogą być w północnej części kraju, ale okresami w całej Polsce spadnie deszcz, deszcz ze śniegiem, a nawet śnieg. Dużo jednak zależeć będzie od rozkładu temperatury w dolnej troposferze. W cieplejszych masach powietrza może być to deszcz, a w chłodniejszych deszcz ze śniegiem oraz śnieg. Tak jak wspominaliśmy, na przełomie miesięcy cyrkulacja południkowa zmieni się na strefową, dlatego też niże przestaną do nas wędrować z południa Europy.

Prognoza sum opadów za okres od 28.11.2021 do 7.12.2021, 00 UTC według ECMWF

prognoza ECMWF i opady

Pogoda długoterminowa. Wiązki modelu GFS sygnalizują dominacje chłodnych mas powietrza w pierwszej dekadzie grudnia

Interesująco przedstawiają się również wiązki modelu GFS na 16 dni. Obrazują nam one prawdopodobny trend w pogodzie na okres powyżej 2 tygodnia. Na poniższej grafice mamy przedstawioną prognozę wiązek z lekko zmodyfikowanymi warunkami początkowymi dla wysokości 850 hPa (1500 m.n.p.g), co pozwala nam lepiej charakteryzować właściwości mas powietrza nad dany obszar. Punktem odniesienia jest okres referencyjny 1981-2010. Dostrzegamy, że pod koniec listopada przeważnie dominować będą chłodne masy powietrza. W pierwszych dniach grudnia przejściowo napłynie cieplejsza masa powietrza w ciepłym wycinku niżu.

Następnie w okolicach 3-4 dnia nowego miesiąca napłynie zimne powietrze na tyłach niżu. Praktycznie do końca pierwszej dekady grudnia obserwujemy potem ujemną anomalię temperatury. To sugeruje, że w tym okresie szczególnie częste będą przymrozki, czasem mróz całodobowy, a nawet większe opady zimowe i to nie tylko w górach. Istnieje ryzyko, że pojawią się nawet burze śnieżne. Szczególnie w sytuacji spływu zimnego powietrza arktycznego morskiego o chwiejnej równowadze termodynamicznej. Prawdopodobnie dopiero w okolicach 10-12 grudnia temperatura wzrośnie do wartości powyżej normy, chociaż prognozy na tak odległy okres mogą ulec zmianie.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Śnieg i mróz będą częste. Zmianie ulegnie rodzaj cyrkulacji atmosferycznej. Możliwy silny wiatr, a nawet burze śnieżne w Polsce

Z wiązek modelu GFS wynika, że w pierwszych dniach grudnia w wielu regionach Polski może wystąpić całodobowy mróz. Dopiero po 10 grudnia jest szansa na zmianę trendu i wzrost wartości powyżej normy. Jednak zastrzegamy, że przy dużej zmienności w polu ciśnienia i geopotencjału, wyliczenia na tak odległy okres mogą ulec korekcie.

Pogoda długoterminowa na 16 dni.

Pogoda długoterminowa. Dłuższy trend z wyższymi temperaturami może nastąpić w drugiej dekadzie grudnia oraz okresie świątecznym

Również z prognoz CFS wynika, że temperatura powinna wyraźnie wzrosnąć w drugiej dekadzie grudnia. Ciepły okazać może się także okres świąteczny. Szansa na zmianę trendu jest, ale nie nastąpi to prędko. Będziemy informować Was o kolejnych aktualizacjach modeli europejskich oraz amerykańskich.

Orientacyjna prognoza średniej anomalii temperatury na okres od 11.12.2021 do 18.12.2021 według CFS dla Europy oraz rejonów przyległych

CFS i dodatnia anomalia temperatury

Wstępna prognoza średniej anomalii temperatury na okres od 18.12.2021 do 25.12.2021 według CFS

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Śnieg i mróz będą częste.