Pogoda długoterminowa na przełom stycznia i lutego 2022 r. Wystąpi tylko w epizodach mróz dwucyfrowy, następnie spodziewana jest odwilż. Zdarzą się wichury, śnieżyce i burze śnieżne.
Pogoda długoterminowa. Najpierw mróz dwucyfrowy nocami na wschodzie i południu, potem powrót strefowej cyrkulacji
Przed nami jeszcze tylko dwa dni z niskimi temperaturam i dwucyfrowym mrozem. Zaznaczy się wyraźny podział w pogodzie na chłodniejszy wschód oraz południe i cieplejszy zachód, jak i też północ. W ostatnich dniach stycznia najczęściej w ciągu dnia temperatura będzie dodatnia. Jednak nocami głównie we wschodniej i centralnej części kraju zdarzy się przymrozek. Warunki pogodowe na przełomie stycznia i lutego charakteryzować mają się dużą zmiennością za sprawą odbudowy cyrkulacji strefowej o różnych składowych. Istnieje nawet ryzyko, że pojawią się niże nurkujące. Czeka nas znowu zwiększona dynamika w pogodzie.
Pierwsze dni nadchodzącego tygodnia przynosić będą jeszcze większe spadki w obszarach przejaśnień i rozpogodzeń na wschodzie i południowym-wschodzie kraju. Z biegiem jednak czasu nad coraz większy obszar Polski napłynie łagodniejsza masa powietrza pochodzenia polarno morskiego. Zimowe warunki pogodowe z pewnością utrzymają się w górach i na obszarach podgórskich. Natomiast na południowym-wschodzie i wschodzie pokrywa śnieżna od zachodu zacznie topnieć.
Prognoza anomalii temperatury na okres od 23.01.2022 r. do 29.01.2022 r. według ICON, mając na uwadze najnowszy okres bazowy 1991-2020 r.
Pogoda długoterminowa. Podział w pogodzie na chłodniejszy wschód oraz południe i cieplejszy zachód, jak i też północ
Szczególnie wyraźny podział w pogodzie widzimy na mapie poniżej. Obrazuje ona nam średnie odchylenie temperatury, biorąc pod uwagę stary okres bazowy 1979-2000 r. Na zachodzie i północy wartości mają być w okresie od 23.01.2022 r. do 28.01.2022 r. powyżej normy wieloletniej. Na południowym-wschodzie i częściowo wschodzie średnia za ten przedział czasowy wyjdzie w normie i poniżej normy. Aczkolwiek z biegiem czasu również na tym obszarze zaznaczy się napływ cieplejszego powietrza.
Średnia anomalia temperatury na okres od 23.01.2022 r. do 28.01.2022 r. według GFS/CFSR, względem okresu referencyjnego 1979-2000 r.
Przedzimie panować ma najdłużej na zachodzie, gdzie wartości okażą się najwyższe. Najchłodniej ma być we wschodniej i południowej oraz południowo-wschodniej części kraju. Z biegiem czasu średnia dobowa temperatura ma wyraźnie rosnąć za sprawą napływu cieplejszych mas powietrza. Nie unikniemy jednak do końca stycznia opadów śniegu na nizinach, a nawet zdarzyć mogą się kolejne burze śnieżne.
Wyliczana średnia dobowa temperatura na 5 dni według GFS. Należy mieć na uwadze to, że z powodu prognozowanych większych spadków temperatury we wschodniej i południowej części. Wartości mogą okazać się niższe od prognozowanych.
Bardzo dobrze widzimy podział w pogodzie na chłodniejszy wschód i cieplejsze południe na mapie maksymalnej temperatury powietrza. Najcieplej w tym czasie będzie na północy oraz na zachodzie, gdzie może być nawet 4°C/6°C. Najniższe wartości, pomijając obszary górskie wystąpią m.in na Suwalszczyźnie oraz na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu.
Prognozowana maksymalna temperatura na okres od 23.01.2022 r. do 28.01.2022 r. według amerykańskiego modelu GFS
Pogoda długoterminowa. Podział w pogodzie dobrze widać na mapach poniżej
Różnica w rozkładzie średniej anomalii temperatury jest widoczna również w prognozach modelu CFS, który pokazuje nam anomalie poniżej normy wieloletniej na południu i wschodzie. Cieplej ma być na zachodzie i północy, gdzie w okresie od 22.01.2022 r. do 29.01.2022 r. przez znaczną część czasu jest i będzie cieplej niż jest zwykle w tym okresie stycznia.
Prognoza średniego odchylenia temperatury na okres od 22.01.2022 r. do 29.01.2022 r. według CFS, biorąc pod uwagę okres bazowy 1984-2009 r.
Także model ECMWF wskazuje, że najcieplej ma być w okresie od 24.01.2022 r. do 30.01.2022 r. na zachodzie i północy kraju. Natomiast najchłodniej częściowo na południu, południowym-wschodzie i wschodzie, gdzie względem 20-letniej normy klimatologicznej temperatura ma być w okolicach normy wieloletniej za ostatnie dni stycznia. Wygląda jednak, że koniec miesiąca minie w całym kraju z wartościami powyżej normy. Nawet, jeśli spłynie chłód w tylnych częściach niżów okresami, to i tak nie będzie on dokuczliwy oraz długotrwały.
Prognoza odchylenia temperatury od 20-letniej normy klimatologicznej za okres od 24.01.2022 r. do 30.01.2022 r. według ECMWF
Pogoda długoterminowa. Uaktywni się cyrkulacja strefowa o różnych składowych. Czekają nas zmienne warunki pogodowe na przełomie stycznia i lutego
Jeśli chodzi o opady, to model ECMWF prognozuje na koniec stycznia sumy powyżej normy i częściowo w normie na przeważającym obszarze Polski. Znaczne sumy opadowe powyżej 20-letniej normy klimatologicznej. Świadczą o tym, że uaktywni się ponownie cyrkulacja strefowa, skutkując zmiennymi warunkami pogodowymi. Częstymi opadami, czasem silnym wiatrem, a nawet burzami.
Anomalia opadów według europejskiego modelu ECMWF na okres od 24.01.2022 r. do 30.01.2022 r. mając na uwadze 20-letnią normę klimatologiczną
Potwierdzają to także najnowsze mapy pochodzące z modelu ECMWF, który sygnalizuje nam, że z biegiem nadchodzącego tygodnia wzrośnie dynamika w pogodzie. Pojawią się nie tylko opady deszczu, ale także deszczu ze śniegiem i śniegu. Najwięcej opadów wystąpi na krańcach południowych oraz południowo-wschodnich, jak i też prawdopodobnie w Sudetach. Nie zabraknie ich również na wybrzeżu i Pomorzu Zachodnim.
Prognoza sum opadowych na okres od 23.01.2022 r. do 30.01.2022 r. według ECMWF
Pogoda długoterminowa. Powróci zwiększona dynamika w pogodzie na przełom stycznia i lutego. Możliwe są wichury, a nawet burze śnieżne
Początkowo warunki pogodowe w Polsce kształtować ma wyż baryczny, a nawet wał wysokiego ciśnienia. Wygląda jednak na to, że pod koniec stycznia. Coraz większy wpływ na pogodę ma mieć jednak obszar obniżonego ciśnienia znajdujący się nad Skandynawią. Znad Atlantyku po północnej stronie niżu na wschód, południowy-wschód. Mają wędrować ośrodki niskiego ciśnienia z frontami atmosferycznymi, które przyniosą zmienne warunki pogodowe. Zobaczymy na termometrach coraz wyższe wartości, jednak okresami w chłodniejszych masach na nizinach spadnie śnieg i deszcz ze śniegiem. W warunkach dużej dynamiki, w troposferze nie wykluczamy pojawienia się kolejnych już w tym roku lokalnych burz śnieżnych.
Zmienne warunki pogodowe zaczną panować już od najbliższego wtorku do czwartku. Następnie groźna pogoda może dać się we znaki na przełomie stycznia i lutego. Z uwagi jednak na dynamiczną sytuacje pogodową, prognozy mogą ulec sporym korektom. Wynika to m.in z niepewnego położenia prądu strumieniowego, który napędzać ma rozwój ośrodków niskiego ciśnienia.
Średnie wartości ciśnienia atmosferycznego na 10 dni dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych
Nie można wykluczyć, że niż przemieszczający się na wschód, południowy-wschód przyniesie w Polsce kolejną wichurę w styczniu. Stanie się to najprawdopodobniej 27 stycznia 2022 r. kiedy to fala silnego wiatru przemieścić może się z zachodu na wschód naszego kraju, przynosząc szkody. Pojawią się opady w całym kraju, zarówno śniegu, jak i też deszczu ze śniegiem oraz krupy. Niewykluczone są punktowe burze z silnym wiatrem.
Czeka nas huśtawka pogodowa na przełomie stycznia i lutego
Wygląda na to, że najwyższa temperatura będzie panować na przełomie stycznia i lutego w zachodniej części kraju. Najdłużej niskie temperatury utrzymają się na wschodzie. W województwach wschodnich spodziewamy się także częstych opadów śniegu, deszczu ze śniegiem. Pokrywa śnieżna ma stopniowo topnieć, gdyż w ciągu dnia temperatura będzie na ogół powyżej zera. Natomiast nocami przechodzić może na minus, sprzyjając lokalnym oblodzeniom dróg i chodników. Pod koniec miesiąca prawdopodobne są w naszych szerokościach geograficznych opady marznące powodujące gołoledź. Zwłaszcza na frontach ciepłych niżów barycznych.
W pierwszych dniach lutego panować mają w dalszym ciągu zmienne warunki pogodowe za sprawą aktywnej cyrkulacji strefowej. Nie zabraknąć może opadów, a okresami także silnego wiatru. W wiązkach modeli GEM i GFS pojawia się jednak prawdopodobieństwo obniżenia się temperatury do wartości poniżej normy z okresu bazowego 1981-2010 r. Dlatego też zima z opadami śniegu i mrozem może powracać okresami w lutym. Skala i długość ochłodzenia pozostaje pod znakiem zapytania. Z uwagi na odległy termin, ale średnie wiązek dwóch modeli sugerują nam ponowne nadejście chłodniejszego okresu synoptycznego.
Wiązki sugerują nam powrót wyższych temperatur. Pod znakiem zapytania pozostaje trend w pogodzie na pierwsze dni lutego
Prognoza wiązek modelu kanadyjskiego GEM na okres od 24.01.2022 r. do 7.02.2022 r. dla wysokości 850 hPa (1500 m.n.p.g). W pierwszych dniach lutego biała linia, która wyznacza średnią wiązek obniża się do wartości poniżej normy i utrzymuje się poniżej czerwonego przedziału dłuższy czas (okres ref. 1981-2010 r.). Oznaczać może to powrót zimowych warunków pogodowych do Polski. Musimy poczekać jeszcze przynajmniej kilka dni, aby potwierdzić bądź odrzucić taki trend w pierwszej dekadzie nowego miesiąca.
Mróz dwucyfrowy w lutym jest prawdopodobny. Jak i też powrót na dłuższy okres czasu termicznej zimy, która skutkować może zaleganiem miejscami większej pokrywy śnieżnej, a nawet większym mrozem. Wkrótce przekonamy się, czy tak odległe prognozy na najbliższe tygodnie nie ulegną dużym zmianom.
Nie tylko kanadyjski GEM, który zazwyczaj lepiej szacuje spadki temperatury zimą, prognozuje niskie temperatury w pierwszych dniach lutego. Także amerykański GFS sugeruje nam obniżenie się temperatury do wartości poniżej normy (biała linia). Jednak pomiędzy prognozami operacyjnymi obserwujemy bardzo duże rozbieżności. Niejednokrotnie jest też tak, że bardzo mroźne prognozy na odległy okres ulegają złagodzeniu i powracamy do prognoz sugerujących zaleganie cieplejszych mas powietrza. Czy będzie tak tym razem, przekonamy się o tym w kolejnych dniach, gdy pojawiać będą się następne aktualizacje modeli w oparciu o świeże dane brzegowe, które pochodzą m.in ze stacji synoptycznych, balonów aerologicznych, samolotów.
Zima przypomnieć może o sobie także w pierwszej dekadzie lutego. Kwestią otwartą pozostaje skala i długość możliwego zimowego ochłodzenia.
Wkrótce podamy więcej informacji o sytuacji pogodowej na przełom stycznia i lutego w oparciu o zaktualizowane modele europejskie i amerykańskie.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
2 komentarze do “Pogoda długoterminowa na 16 dni. Mróz dwucyfrowy, następnie odwilż. Będą wichury, śnieżyce i burze śnieżne w Polsce”
Możliwość komentowania została wyłączona.