Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Będą przymrozki, a potem szansa na duże ocieplenie i cyrkulacje zachodnią, a nawet burze w Polsce

anomalia temperatury

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Zdarzą się przymrozki, a następnie szansa na ocieplenie i cyrkulacje zachodnią. Możliwe są nawet burze w Polsce. Sprawdzimy najnowsze prognozy numeryczne na przełom miesięcy w oparciu o modele europejskie i amerykańskie.

Pogoda. Chłodny okres synoptyczny na przełomie 2 i 3 dekady września 2021

Nie ulega wątpliwości, że na przełomie 2 i 3 dekady września wkroczyliśmy w chłodniejszy okres synoptyczny. Przymrozki we wschodniej połowie kraju pomimo adwekcji chłodnej masy powietrza arktycznego morskiego jeszcze nie wystąpiły. Jest to spowodowane występowaniem niskiego zachmurzenia warstwowego w obrębie niżu górnego, co w skuteczny sposób ogranicza radiacyjne wypromieniowanie ciepła z planetarnej warstwy granicznej. Sytuacja ta powinna zmienić się na początku przyszłego tygodnia, gdy pojawi się więcej rozpogodzeń przy napływie zimnego powietrza z wysokich szerokości geograficznych. Dlatego do czwartku kilka nocy z przymrozkami na wschodzie, pólnocnym-wschodzie może się zdarzyć. Północ i zachodnią Polskę zaczyna obejmować klin wyżu znad Półwyspu Kolskiego, przynosząc na tym obszarze poprawę pogody. W dalszym ciągu utrzymuje się duży kontrast termiczny pomiędzy wschodem a zachodem kraju.

Na górnych poziomach Polska jest pod wpływem ośrodka górnego niżu, który przynosi dużo wilgoci oraz opady atmosferyczne. Na niższych poziomach obserwujemy obecność frontu zokludowanego, który daje się we znaki we wschodniej połowie kraju, przynosząc typowo jesienną aurę. Opady jednak zdarzały się również w innych częściach RP.

Pogoda. Najchłodniej na wschodzie, cieplej na zachodzie. Duża różnica temperatury w Polsce

Poniższa grafika obrazuje anomalie temperatury w okresie od 19.09.2021 do 25.09.2021. Widzimy, że praktycznie przez cały wymieniony przedział czasowy anomalia temperatury jest poniższej normy wieloletniej. Najcieplej powinno być na zachodzie, natomiast najchłodniej na wschodzie. Szczególnie zimno z nocnymi i porannymi przymrozkami może zrobić się po 20 września na wschodzie i północnym-wschodzie, gdzie w sprzyjających warunkach wystąpią nocami i w godzinach porannych przymrozki. Nie tylko przy gruncie, ale w miejscach, gdzie mamy do czynienia ze specyficznym ukształtowaniem terenu również na wysokości 2 metrów n.p.g., czyli na wysokości klatki meteorologicznej.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Będą przymrozki, a potem szansa na duże ocieplenie i cyrkulacje zachodnią, a nawet burze w Polsce

Opady zimy na nizinach nie będzie we wrześniu, ale wysoko w Tatrach kolejne opady zimowe są możliwe

Śnieg na nizinach w Polsce nie spadnie we wrześniu. Inaczej sytuacja prezentować będzie się w górach, gdzie niewykluczone są w szczytowych partiach polskich gór opady śniegu. Ostatnie dni września przyniosą wzrost temperatury w całym kraju, ale nie zabraknie jednak opadów atmosferycznych, a nawet silniejszego wiatru i burz.

Przynajmniej do połowy nadchodzącego tygodnia we wschodniej połowie kraju wartości będą niższe o 5-6°C od normy wieloletniej. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia przymrozków ma być w okresie od od wtorku do czwartku na wschodzie i północnym-wschodzie.

Coraz więcej modeli pogodowych sugeruje, że po chłodnym przełomie 2 i 3 dekady września temperatura pod koniec miesiąca okresami wzrośnie do wartości powyżej normy wieloletniej. Na ten moment modele sygnalizują, że szczególnie optymistycznie pod kątem wysokiej temperatury zapowiada się okres po 25-26 dniu miesiąca. Nie można wykluczyć, że pojawią się dni gorące, czyli temperatura przekraczająca 25°C w ciągu dnia. Będą to wartości typowe dla lata, a nie dla wczesnej astronomicznej jesieni, która rozpocznie się lada dzień. Wykluczamy jednak możliwość upałów.

Pogoda. Europejski ECMWF daje sygnał w kierunku wzrostu temperatury powyżej normy

Wyraźną zmianę trendu w pogodzie pod koniec września obserwujemy na mapach tygodniowych anomalii z modeli ECMWF i CFS. Według europejskiego modelu, który bierze pod uwagę 20-letnią normę klimatologiczną prawdopodobieństwo znacznego ocieplenia na przełomie miesięcy jest wysokie. Najwyższe temperatury są prognozowane na zachodzie, południowym-zachodzie i częściowo północy kraju. Na pozostałym obszarze model widzi temperaturę w normie wieloletniej. Z uwagi jednak na dynamiczną sytuacje synoptyczną prognozy mogą ulec jeszcze znacznej korekcie.

pogoda dlugoterminowa. ocieplenie w polsce

Amerykański model zmienia prognozy na przełom września i października

CFS zaczyna podążać w kierunku trendu, jaki przedstawił nam model ECMWF. Chłodny okres synoptyczny zacznie ustępować w drugiej połowie przyszłego tygodnia, gdy odbuduje się cyrkulacja zachodnia i częściej pogodę kształtować będą fronty atlantyckich niżów. Amerykański model CFS sugeruje utrzymanie się najniższych wartości we wschodniej części kraju na przełomie miesięcy.

pogoda długoterminowa. cfs i ocieplenie w kraju

Możliwa jest zwiększona dynamika w pogodzie na przełomie pór roku z uwagi na bliskość prądu strumieniowego

Z prognoz numerycznych wynika, że w trzeciej dekadzie nie zabraknie opadów atmosferycznych. Nasza część Europy będzie przeważnie w polu podwyższonego ciśnienia, okresami jednak zaznaczą się zatoki i fronty niżów barycznych. Aura ma być dynamiczna na przełomie pór roku. Dominować ma przeważnie zachmurzenie duże i całkowite, okresami wystąpią opady atmosferyczne, a nawet burze. Najwięcej dni z wysoką temperaturą oraz pogodnym niebem zdarzy się w ostatniej dekadzie września na zachodzie Polski.

Prognozowana średnia wartość ciśnienia atmosferycznego na poziomie morza w okresie od 19.09.2021 do 29.09.2021 dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych.

pogoda. anomalia w polu ciśnienia

Najwięcej opadów do końca września ECMWF prognozuje na północy z uwagi na bliskość niżów atlantykich

Koniec drugiej dekady września był najbardziej deszczowy we wschodniej, południowej oraz południowo-wschodniej połowie kraju. Były to zarówno opady jednostajne, jak i też konwekcyjne. Miejscami prowadziły one do podtopień. Pojawiły się również burze. Szczególnie w momencie wypierania ciepłego powietrza polarno morskiego z południa Europy. Najbardziej deszczowa w kraju zapowiada się końcówka przyszłego tygodnia, gdy fronty atlantyckich niżów będą zahaczać o naszą część Starego Kontynentu, prowadząc do dużej zmienności pogody.

Prognozowana akumulowana suma opadów na okres od 19.09.2021 do 29.09.2021 dla Polski według ECMWF

deszczowo zwłaszcza na północy polski

Zdecydowanie mniej opadów widzi model GFS w okresie od 19.09.2021 do 29.09.2021

suchy okres według amerykańskiego gfs

Wiązki modelu GFS prognozują możliwość ustąpienia chłodnego powietrza w okolicach 25 dnia miesiąca

Nie ulega wątpliwości, że początek trzeciej dekady września przynosić będzie przeważnie wartości poniżej normy na wschodzie. Przymrozki najbardziej prawdopodobne są w obszarach rozpogodzeń na wschodzie i północnym-wschodzie kraju. Oprócz rejonów podgórskich i górskich. Największe nocne i poranne spadki temperatury do wartości ujemnych są wyliczane w okresie od 21.09.2021 do 23.09.2021. Występować ma w dalszym ciągu podział na chłodniejszy wschód i cieplejszy zachód Polski. Coraz więcej wiązek modeli numerycznych sugeruje powrót wartości typowych dla lata, ale dopiero na końcówkę przyszłego tygodnia, a nawet na ostatnie dni września. Niewykluczone, że skoki temperatury będą znaczne w tym okresie.

Poniższe ryciny przedstawiają prognozę wiązek według modelu GFS na 16 dni. W tym przypadku dla Poznania. Dotyczy to wysokości izobarycznej 850 hPa (1500 m.n.p.g). Pozwala nam to lepiej charakteryzować właściwości mas powietrza napływających nad dany obszar. Początkowo w trzeciej dekadzie wartości poniżej normy wieloletniej obserwujemy również na zachodzie. Następnie jednak po 25 września jest szansa na wzrost wartości powyżej normy z lat 1981-2010. Na przełomie września i października temperatura będzie w pobliżu normy, a czasem nawet powyżej.

pogoda. poznań i wartości powyżej normy

Ciepłe dni mogą zdarzyć się również w innych rejonach Polski

Również w centralnej części kraju na znacznie cieplejsze dni poczekamy prawdopodobnie do 25-26 dnia miesiąca. Zatem i tu jeszcze we wrześniu temperatura przekroczy 20°C. Mogą się zdarzyć nawet dni gorące, ale na upał w naszych szerokościach geograficznych już się nie zanosi.

ocieplenie w polsce

Na sam koniec prezentujemy jeszcze wiązki modelu GFS na 16 dni. Dotyczą one wysokości 2 m.n.p.g, czyli standardowej, na której wykonuje się pomiary na oficjalnych stacjach. Dostrzegamy, że prawdopodobieństwo wystąpienia dni gorących we wrześniu jest jeszcze spore i dotyczy okresu po 25-26 września 2021. Żadna jednak z wiązek nie sygnalizuje, abyśmy zbliżyli się do upału, ale temperatury typowe dla lata mogą jeszcze powrócić na początku jesieni astronomicznej.

dynamiczna pogoda i cyrkulacja strefowa

Również w Polsce centralnej temperatura może wzrosnąć do wartości na granicy dnia ciepłego i gorącego. Dotyczy to okresu po 25 września 2021. Czasem jednak spłynąć mogą chłodniejszy masy powietrza. Nie można wykluczyć, że pogoda na przełomie lata i jesieni charakteryzować będzie się dużą dynamiką z uwagi na wzrastające gradienty termiczne pomiędzy wychładzającą się północą i cieplejszym południem.

warszawa i ocieplenie

Długoterminowa prognoza pogody ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Pomimo coraz większej ilości danych i wydajnych superkomputerów, nie jest możliwy precyzyjny opis pogody z tak dużym wyprzedzeniem czasowym. Atmosfera jest bardzo złożonym i chaotycznym systemem, co utrudnia przewidywanie precyzyjnego trendu w pogodzie na wiele tygodni. Nie można wykluczyć krótkotrwałych zjawisk ekstremalnych. Wkrótce przedstawimy kolejne prognozy w oparciu o zaktualizowane modele pogodowe.