Pogoda długoterminowa na 16 dni. Mróz dwucyfrowy ustąpi, możliwe ponad 20°C i burze w Polsce

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Mróz ustąpi, możliwe ponad 20°C w Polsce. Sprawdźmy najnowszy trend w prognozach modeli numerycznych na przełom marca i kwietnia 2021.

Pogoda. Zimna noc z piątku na sobotę oraz z soboty na niedzielę

Bardzo niskie wartości jak na przełom pór roku zanotowano w nocy z piątku na sobotę. Wtedy również na nizinach odnotowano dwucyfrowy mróz. Nocne i poranne spadki temperatury poniżej zera będą się zdarzać do połowy nadchodzącego tygodnia na nizinach. Druga połowa tygodnia powinna przynieść już całodobowe dodatnie temperatury, ale ujemne wartości nocami mogą powrócić znów na przełomie marca i kwietnia.

Najniższa temperatura godzinowa 19/20 marca 2021 na oficjalnych stacjach IMGW-PIB. Autor J. Lewandowski, źródło danych: Monitor IMGW

Pogoda. Najniższa temperatura godzinowa 19/20 marca 2021 w Polsce

Noc z soboty na niedzielę ponownie przyniosła mróz na przeważającym obszarze Polski. Dwucyfrowy mróz panował w polskich górach. Bez ujemnych wartości na termometrach przez całą noc było głównie na stacjach położonych blisko polskiego morza oraz w zachodnich dzielnicach naszego kraju.

Pogoda. Mróz w Polsce

Temperatura odnotowana o poranku na oficjalnych stacjach pomiarowych IMGW-PIB.

Pogoda i niska temperatura w Polsce

Pogoda długoterminowa. Zimny początek wiosny. Na horyzoncie silne ocieplenie

Początek astronomicznej wiosny przynosi w Polsce niskie temperatury. Znajdujemy się w masie arktycznej, gdyż wyż znad Europy Zachodniej ściąga do kraju mroźne powietrze. W napływie chłodnego powietrza pozostaniemy do początku nadchodzącego tygodnia. Istotne ocieplenie obejmie naszą część Europy w okolicach środy, gdy temperatura wyraźnie wzrośnie w całym kraju. Zanim jednak tak się stanie w niedzielę z północnego-zachodu na południowy-wschód przemieszcza się front z opadami śniegu i deszczu ze śniegiem. Bieżące położenie opadów można śledzić tutaj.

Sytuacja synoptyczna na dzień 21.03.2021, 12 UTC

Pogoda. Front nad Polską

Dzisiaj Polska jest pod wpływem zatoki niskiego ciśnienia, związanej z niżem znad Finlandii, w strefie przemieszczającego się z północnego zachodu na południowy wschód kraju frontu atmosferycznego. Nadal będzie napływać arktyczne powietrze, jedynie przejściowo w strefie frontu napłynie cieplejsze powietrze polarne morskie. Po przejściu frontu ponownie znajdziemy się w powietrzu arktycznym. Ciśnienie zacznie rosnąć. Więcej o niedzielnym załamaniu pogody piszemy tutaj.

Pogoda. Ocieplenie stanie się faktem w najbliższych dniach

Prognozy wiodących modeli numerycznych wskazują, że 3 dekada marca przyniesie w kolejnych dniach wzrost temperatury do wartości typowych dla termicznej wiosny w wielu regionach Polski. Najchłodniej w tym czasie będzie na północnym-wschodzie kraju, gdzie w najbliższych 10 dniach wyniesie około 3°C. W centrum i na południu w okolicach 6°C. Natomiast na zachodzie do 8°C/9°C. Wkraczamy stopniowo w okres, gdy można zacząć myśleć o zmianie opon z zimowych na letnie.

Prognoza średniej dobowej temperatury powietrza na okres od 21.03.2021 do 31.03.2021 według modelu GFS.

Pogoda długoterminowa. Średnia dobowa temperatura

Pogoda. Wzrośnie anomalia temperatury, wiatr zmieni kierunek

Teraz przyjrzymy się średniej anomalii temperatury powietrza na okres od 21.03.2021 do 31.03.2021, mając na uwadze stary okres referencyjny 1979-2000. Widać wyraźnie, że spodziewane ocieplenie w ostatnich dniach marca przełoży się na wzrost temperatury do wartości powyżej normy wieloletniej. Będą jednak dni, gdy odchylenie temperatury od normy wieloletniej sięgnie nawet 6-10°C.

Pogoda długoterminowa. Średnia anomalia na 10 dni.

Wiatr zmieni kierunek z północnego na zachodni, południowo-zachodni, co zwiastuje duże ocieplenie w ostatnich marca. Przeważnie znajdziemy się w tym okresie pod wpływem wyżów barycznych. Tylko okresami przejdą zatoki i fronty atlantyckich niżów, przynosząc wzrost dynamiki w pogodzie. Szczególnie w przyszły weekend.

Prognoza średniej prędkości wiatru oraz kierunku na wysokości 10 metrów. Wyliczane wartości są w węzłach na okres od 21.03.2021 do 31.03.2021.

Pogoda długoterminowa. Wiatr zmieni kierunek na zachodni, południowo-zachodni

Przeważnie znajdziemy się w polu podwyższonego ciśnienia

Interesująco wygląda prognoza średniej wartości ciśnienia atmosferycznego na okres od 21.03.2021 do 31.03.2021. Można dostrzec, że przeważnie znajdziemy się pod wpływem obszaru podwyższonego ciśnienia, który rozciągać będzie się od Atlantyku aż po Europę Wschodnią. W tym czasie północ Starego Kontynentu znajdzie się głównie pod wpływem ośrodków niżowych, za które odpowiedzialna będzie cyrkulacja strefowa.

Polska w obszarze podwyższonego ciśnienia

Orientacyjna prognoza wysokości opadów w okresie od 21.03.2021 do 30.03.2021 według modeli ECMWF i GFS dla Polski.

Pogoda długoterminowa opady ecmwf
Pogoda długoterminowa opady gfs

Ujemne wartości na nizinach do połowy najbliższego tygodnia

Nocne i poranne przymrozki na nizinach zdarzać będą się przeważnie nocami i w godzinach porannych na początku przyszłego tygodnia. W drugiej połowie przyszłego tygodnia ujemne wartości na termometrach mogą występować głównie w górach. Należy mieć na uwadze, że spadki temperatury mogą być w wielu miejscach niższe od tych, które prognozuje model GFS. Zależne będzie to od skali rozpogodzeń, adwekcji masy arktycznej oraz siły wiatru, jak i też lokalnych uwarunkowań terenowych.

Prognoza minimalnej temperatury powietrza na okres od 21.03.2021 do 31.03.2021 według modelu GFS. W wielu miejscach wartości mogą być niższe od prognozowanych.

Pogoda długoterminowa. Nocne przymrozki.

Pogoda. Kiedy zobaczymy szczególnie wysokie wartości na termometrach?

Najnowsze prognozy numeryczne nie pozostawiają wątpliwości, że w chłodnych masach powietrza pozostaniemy do 22 marca 2021. Praktycznie w całym kraju temperatura w środę wzrośnie do wartości powyżej normy wieloletniej, mając na uwadze nowy okres klimatologiczny 1991-2020. Bardzo ciepła zapowiada się druga połowa przyszłego tygodnia. Dwucyfrowe dodatnie temperatury na nizinach w ciągu dnia staną się normą, ale nocne przymrozki mogą zdarzyć pod koniec marca a nawet na początku kwietnia.

Prognoza anomalii temperatury na okres od 21.03.2021 do 27.03.2021 względem okresu referencyjnego 1991-2010 dla Polski według modelu ICON wraz ze średnią za omawiany okres.

Anomalia na 6 dni.

Silne ocieplenie stanie się faktem

Modele zgodnie prognozują, że druga połowa nadchodzącego tygodnia przyniesie w Polsce wartości na dużym plusie. Przekroczenie 15°C jest przesądzone. W weekend może zrobić się nieco chłodniej. Interesująco wyglądają prognozy na przełom marca i kwietnia. Wtedy też osiągnięcie a nawet przekroczenie 20°C jest bardzo prawdopodobne.

Orientacyjna temperatura maksymalna w okresie od 24.03.2021 do 28.03.2021 według modelu GFS. Miejscami wartości mogą okazać się w wyższe od prognozowanych przez model numeryczny.

dla Polski
Wysoka temperatura
Coraz wyższe temperatury w Polsce
Wysoka temperatura 27 marca 2021
28 marca 2021 i wysoka temperatura

Prognozy na przełom marca i kwietnia traktujmy orientacyjnie. Niektóre modele w tym okresie sygnalizują, że temperatura osiągnie a nawet przekroczy 20°C.

31 marca 2021 i trend w pogodzie

Na sam koniec sprawdźmy prognozy opadów, anomalii ciśnienia oraz anomalii temperatury na przełom marca i kwietnia. Ilość opadów na przełomie miesięcy będzie poniżej normy wieloletniej. Najwięcej opadów wystąpić może w przyszły weekend. Istnieje ryzyko lokalnych burz. Szczególnie w sobotę.

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na okres od 21.03.2021 do 31.03.2021 według ECMWF

Prognoza anomalii ciśnienia nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i przyległościami na przełomie marca i kwietnia.

Orientacyjna prognoza anomalii temperatury na okres od 21.03.2021 do 1.04.2021 według GFS

Pogoda. Trend w pogodzie na 16 dni

Z wiązek modelu GFS wynika, że w 3 dekadzie marca coraz częściej temperatura oscylować będzie powyżej normy wieloletniej. Najcieplej będzie na zachodzie i południu, natomiast najchłodniej na północnym-wschodzie. Pewną nie wiadomą pozostaje trend w pogodzie na przełomie marca i kwietnia. Wtedy też na skutek możliwego uaktywnienia się cyrkulacji strefowej wzrośnie dynamika w pogodzie. Istnieje spore prawdopodobieństwo okresowych spływów arktycznego chłodu w tylnych częściach niżów barycznych. Będą one jednak krótkotrwałe. Mogą zdarzyć się jeszcze opady zimowe, a nawet burze śnieżne. Nocami i w godzinach porannych możliwe będą ujemne temperatury.

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Warszawy i Poznania. Widać wyraźnie, że coraz częściej docierać będą do nas ciepłe masy powietrza, ale okresami na początku wiosny mogą zdarzyć się dni chłodne. Bardziej precyzyjne prognozy na początek kwietnia przedstawiamy w kolejnych dniach.

Pogoda długoterminowa. Wiązki dla Warszawy
Pogoda długoterminowa. Prognoza na 16 dni.
Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Poznania
Pogoda długoterminowa Poznań

Źródło grafik: climatereanalyzer.org/, wxcharts.com, meteoprognoza.pl. meteomodel.pl wetterzentrale.de, dwd.de