Pogoda. Śnieżyca przejdzie przez Polskę w pierwszy dzień wiosny. Możliwe zawieje i zamiecie śnieżne

Pogoda. 20 marca 2021 o godzinie 10:37 rozpoczęła się astronomiczna wiosna. Słońce przecięło równik niebieski, w tzw. punkcie Barana. Należy wspomnieć, że meteorologiczna wiosna trwa od 1 marca 2021, lecz klimatyczna jeszcze nie nadeszła. W ostatnich dniach obserwowaliśmy dużą zmienność pogody. Tak typową dla przełomu pór roku. W weekend zalega w naszej części Europy powietrze arktyczne. Prognozy numeryczne wskazują, że ocieplenie nadejdzie w przyszłym tygodniu. Wtedy też na termometrach zobaczymy wartości dwucyfrowe na plusie.

Pogoda. Początek astronomicznej wiosny, jutro pierwszy dzień kalendarzowej

Zdjęcie satelitarne równonocy wykonał satelita geostacjonarny Meteosat należący do sieci EUMETSAT w sobotę o godzinie 7:00 UTC

Pogoda. Początek astronomicznej wiosny 2021 na półkuli północnej

Pogoda. Zimna ubiegła noc w kraju

Warto wspomnieć, że bardzo chłodna była ubiegła noc w Polsce, gdy na nizinach odnotowano dwucyfrowy mróz. Również najniższa nie będzie dużo cieplejsza. Aktualne wartości na wybranych stacjach pomiarowych można śledzić tutaj.

Najniższa temperatura godzinowa 19/20 marca 2021 na oficjalnych stacjach IMGW-PIB. Opracowanie: J. Lewandowski, wizualizacja danych z Monitor IMGW-PIB.

Pogoda. Najniższa temperatura godzinowa 19/20 marca 2021.

Pogoda. Śnieżyca na froncie okluzji przejdzie w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny

W niedzielę Polska znajdzie pod wpływem zatoki niżowej związanej z układem niżowym wędrującym znad Skandynawii nad Rosję. Od północnego-zachodu na południowy-wschód przemieszczać ma się okludujący układ frontów atmosferycznych. Przejściowo nad dzielnice północno-zachodzie i zachodnie napłynie cieplejsza masa polarna. a następnie chłodniejsza masa arktyczna. W drugiej części dnia będzie to już front okluzji chłodnej związany z dojrzałym i stopniowo wypełniającym się niżem o imieniu „OTTO”.

Anomalia w polu ciśnienia na dzień 21.03.2021, 12 UTC

Pogoda. Polska w polu obniżonego ciśnieniam

Sytuacja synoptyczna na dzień 21.03.2021, 12 UTC

Pogoda. Front okluzji nad Polską

Należy wspomnieć, że po przejściu frontu okluzji napłynie przejściowo świeża masa arktyczna. Obecna nie tylko w górnej i środkowej troposferze, ale także na niższych poziomach izobarycznych.

Pogoda. Górna zatoka niżowa
Pogoda. Napływ chłodu arktycznego

Pogoda. Okludujące się fronty nad Polską w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny

Pogorszenie pogody będzie wędrować od północnego-zachodu na południowy-wschód, co doskonale obrazują poniższe grafiki z modelu SWISS-HD. Początkowo załamanie pogody zaznaczy się północnym-zachodzie w drugiej części nocy z soboty na niedzielę, następnie z biegiem godzin wędrować ma do centrum, a następnie dotrze na południowy-wschód. Na drogach ma być ślisko, a opady mogą ograniczać widzialność poniżej 1000 metrów i skutkując przyrostem pokrywy śnieżnej do 2-5 cm. Opady można śledzić na radarze tutaj.

Prognoza zachmurzenia i rodzaju opadów na noc z soboty na niedzielę oraz na niedzielę według modelu SWISS-HD.

Pogoda. Pogorszenie pogody
Pogoda. Pogorszenie pogody w Polsce
Pogoda. Pogorszenie pogody i silny wiatr
Pogoda. Pogorszenie pogody na początku wiosny
Zmiana aury

We znaki da się nam silny wiatr

Należy wspomnieć o silnym wietrze, który da się we znaki w całym kraju w niedzielę. Powieje z południowego-zachodu, zachodu, a za frontem z północnego-zachodu. Silne porywy wiatru spowodują zamiecie i zawieje śnieżne. Porywy na nizinach mogą osiągnąć 60 km/h.

Silny wiatr w Polsce

Duża różnica temperatury w naszej części Europy

Należy zwrócić uwagę na dużą różnicę temperatury w niedzielę na obszarze Polski według modelu ICON.

Temperatura w Polsce. Pierwszy dzień wiosny
Początek wiosny
Wiosna w Polsce

Źródło grafik: Eumetsat.com, meteoprognoza.pl, estofex.org, meteologix.com, meteomodel.pl