Pogoda długoterminowa na cały listopad 2022. Możliwa częsta dominacja zgniłych wyżów barycznych. Możliwe podejście cyklonów głównie znad Atlantyku, prawdopodobne wichury i burze. Temperatura w skali miesięcznej może być powyżej normy.
Pogoda długoterminowa. Temperatura powyżej normy w ostatnim miesiącu meteorologicznej jesieni
Z prognoz amerykańskiego modelu klimatu (CFS) wynika, że listopad 2022 przynieść może dominacje pogody wyżowej. Takie warunki mogą utrzymać się przez około 40-70% czasu. Dlatego też może nie zabraknąć wielu dni z utrzymującym się zachmurzeniem podinwersyjnym w obrębie zgniłych antycyklonów. Jednak okresami pojawią się cyklony, dlatego też nie wykluczamy opadów, okresami silnego wiatru o skali wichur, a nawet burz, w chłodnych masach napływających z północy, jak i też na aktywnych frontach głębokich cyklonów umiarkowanych szerokości geograficznych.
Pogoda długoterminowa. Wstępna prognoza ciśnienia na listopad 2022 według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych
Pogoda długoterminowa. Zmienne i czasem groźne warunki pogodowe w listopadzie w Polsce
Śledząc najświeższe prognozy amerykańskich modeli, można dojść do wniosków, że czeka nas prawdopodobnie miesiąc z opadami w normie, a miejscami nieznacznie powyżej średniej wieloletniej. CFS sugeruje suchy listopad, ale wydaje się to jednak mało prawdopodobne. Temperatura w skali miesięcznej będzie prawdopodobnie powyżej normy wieloletniej. Będzie więcej okresów ze zgniłymi antycyklonami, które przez wiele dni będą psuć pogodę. Musimy pamiętać, że wyże baryczne nie zawsze przyniosą pogodną aurę w listopadzie. Często może zalegać może nieprzyjemne zachmurzenie podinwersyjne (Stratus, Stratocumulus) mgły oraz zamglenia. Mamy duże ryzyko rozwoju smogu spowodowanego występowaniem niższych temperatur i silną inwersją w zasięgu zgniłych wyżów. Przy małej prędkości wiatru problem z jakością powietrza w listopadzie może być wyraźny w wielu regionach, wpływając niekorzystnie na nasze zdrowie.
Pogoda długoterminowa. Prognozowana średnia anomalia miesięczna na listopad 2022 według modelu CFSv2 dla Europy i rejonów przyległych
Burze mogą się zdarzyć w listopadzie i to nie tylko w chłodnych masach powietrza
Będzie to ostatni miesiąc meteorologicznej jesieni. Jednak miejscami w sprzyjających warunkach nie można wykluczyć wystąpienia punktowych burz. Będzie ich jednak dużo mniej niż w miesiącach letnich. Znaczne ryzyko burz będzie w cieplejszych masa powietrza (np. docierających z południa Europy), jak i też chłodniejszych z północy i północnego-zachodu, przynosząc nawet przymrozki nocami i w godzinach porannych. Możemy spodziewać się opadów śniegu na nizinach o charakterze konwekcyjnym, jak i też wielkoskalowym. Jednak, mając na uwadze dominacje dodatniej anomalii miesięcznej tych okresów z niskimi temperaturami oraz opadami śniegu nie powinno być wiele.
Przeważnie zdarzą się opady krupa w warunkach nisko położonej izotermy zero stopni, rzadziej opady drobnego gradu oraz opady deszczu. Szczególnie duża dynamika pogodzie występować może zwłaszcza w momencie przechodzenia frontów chłodnych związanych z niżami wtórnymi. Wtedy też nie można wykluczyć burzowych linii szkwału, a nawet wichur. Dużo jednak zależeć będzie od położenia prądu strumieniowego, rozkładu geopotencjału. Okresy z niebezpieczną pogodą w listopadzie są prawdopodobne w Polsce. Szczególnie przy aktywnej cyrkulacji strefowej, czasem mogą zaznaczyć się niże znad Morza Śródziemnego, które nieść mogą dużo wilgoci.
Pogoda długoterminowa ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Wkrótce podamy więcej informacji.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC