Pogoda długoterminowa na cały lipiec 2021. Będzie upał i liczne dni gorące. Okresami silne burze gradowe w Polsce (MAPY)

Pogoda długoterminowa na cały lipiec 2021 dla Polski. Będą upały, jak i też liczne dni gorące. Okresami spodziewane są silne burze gradowe.. Sprawdzamy najnowszy trend w pogodzie w oparciu o modele CFS, ECMWF i IMGW-PIB.

Pogoda. IMGW-PIB prognozuje miesiąc w normie

Specjaliści z IMGW prognozują średnia miesięczną temperaturę powietrza w całym kraju w normie wieloletniej z lat 1991-2020* lub nieznacznie powyżej. Na przeważającym obszarze kraju miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie kształtować się w zakresie normy wieloletniej, jedynie na południu – poniżej normy.

Wyliczana średnia miesięczna temperatura powietrza i miesięczna suma opadów atmosferycznych na lipiec 2021 r. dla wybranych miast w Polsce według IMGW.

Spodziewana średnia miesięczna temperatura powietrza i miesięczna suma opadów atmosferycznych na lipiec 2021 r. dla wybranych miast w Polsce.

CFS również ciepły na lipiec 2021

Spoglądamy także na prognozę amerykańskiego modelu klimatycznego CFS na lipiec 2021. Zauważamy, że na przeważającym obszarze Polski temperatura powinna w normie wieloletniej. Dłuższe okresy gorąca prawdopodobne są zwłaszcza na południu i w centrum oraz okresami północy kraju. Poniższa grafika wskazuje na prawdopodobny trend w temperaturze przez około 40-70% czasu. Wygląda na to, że najczęściej ciepłe powietrze docierać będzie do południowej i zachodniej części Polski. Prognoza ta ukazuje nam uśrednione wartości dla całego miesiąca, dlatego poszczególne tygodnie mogą przynosić znaczne odchylenie temperatury od normy wieloletniej. Okresowo niższe temperatury są prawdopodobne w momencie spływu powietrza polarno morskiego znad Atlantyku Północnego. Prognoza została zainicjowana warunkami brzegowymi za okres od 6.06.2021 do 15.06.2021.

Pogoda. Prawdopodobna dominacja ośrodków wysokiego ciśnienia

Wiele wskazuje, że przez przeważający okres czasu Polska znajdzie się w polach podwyższonego ciśnienia, dlatego nie zabraknie wielu pogodnych dni. Centra wyżowe mogą być ulokowane na zachodzie, północy i wschodzie Starego Kontynentu. Przeważnie będziemy w słabogradientowych polach podwyższonego ciśnienia, dlatego przez wiele dni aura ma być stabilna. Najczęściej tworzyć będą się burze pulsacyjne w warunkach słabego przepływu mas powietrza. Zjawiska te okażą się punktowe i miejscami gwałtowne, co może prowadzić do szkód. Podstawowym zagrożeniem okażą się zalania, co w warunkach słabego przepływu mas powietrza nie będzie niczym nadzwyczajnym. Niejednokrotnie zdarzy się, że też przez 1-2 miejscowości przejdzie silna burza pulsacyjna, gdy w sąsiednich miejscowościach będzie świecić słońce.

Burze wewnątrzmasowe będą najczęstszym zjawiskiem w lipcu. Burz frontowych ma być mniej, ale będą się zdarzać. Szczególnie na frontach atmosferycznych o charakterze chłodnym, rzadziej ciepłych i okluzji.

Wyliczenia anomalii opadów są jednym najsłabszych elementów prognoz długoterminowych. Widzimy, że w wielu regionach opady będą najprawdopodobniej poniżej normy wieloletniej, bądź nieznacznie normie. Tylko należy mieć jednak na uwadze to, że prognoza ma charakter orientacyjny i ukazuje nam tylko uśrednione wartości dla całego miesiąca. Punktowe przekroczenia opadów ponad normę są możliwe. Opady poniżej normy sugerują nam wiele dnipogodnych i bez większych opadów. Krótkim przerywnikiem okażą się lokalne burze z gradem, których może być nieco mniej niż w latach ubiegłych.

Pogoda. Anomalia opadów na lipiec 2021.

Pogoda. Ciepły ECMWF na lipiec 2021

Spoglądamy następnie na orientacyjną prognozę anomalii temperatury według ECMWF na lipiec 2021 dla Polski. W wielu regionach Polski prognozuje on skali miesięcznej temperaturę powyżej normy wieloletniej. Najcieplej powinno być w południowej i zachodniej części kraju, gdzie napływać będzie najczęściej ciepłe powietrze z kierunków południowych, nawet o cechach zwrotnikowych, powodując dni gorące, a nawet upały. Na północy kraju może być niewiele chłodniej z temperaturą nieco powyżej normy przez dłuższy okres czasu. Średnie odchylenie temperatury wyniesie od 0,5°C do 1,5°C. Możemy jednak spodziewać się korekty w prognozach numerycznych na ten okres. Najczęściej w lipcu zobaczymy od 20°C do 29°C. Okresami prawdopodobne dłuższe okresy gorąca z temperaturą od 25°C do 29°C. Nie zabraknie również dni upalnych z temperaturą przez wiele dni powyżej 30°C.

Pogoda. Temperatura w lipcu 2021