Potężny, afrykański żar w Polsce. Fala upałów. Tropikalne noce. Wiemy kiedy upał się skończy

Przez Polskę przetacza się fala silnego upału dając się wszystkim we znaki. Osobiście uwielbiam upał i towarzyszące mu popołudniowe burze. Przyznać trzeba, że po słabym początku sezonu burzowego, wczorajsze, bardzo malownicze chmury burzowe robiły wspaniałe wrażenie w akompaniamencie zachodzącego słońca. Jednak we wpisie skupię się raczej na temperaturze. Postaram się odpowiedzieć na pytanie kiedy koniec fali upałów w Polsce. Jak długo upał będzie nam towarzyszył. Zajrzymy również do innych regionów Europy by sprawdzić, że gorąco i upalnie jest nie tylko w naszym kraju.

Upał i nawałnice w Europie

Fala upałów dotyka obecnie wielu regionów Europy. W pierwszej połowie czerwca upał i wysokie temperatury dotyczyły praktycznie wyłącznie Półwyspu Iberyjskiego. Obecnie zachód Europy dostał się pod wpływ niżu i frontów atmosferycznych. Temperatury spadły i występują silne burze i nawałnice. Gorące, zwrotnikowe powietrze przesunęło się do Europy Centralnej przynosząc falę upałów w pasie od Niemiec i Polski, przez Czechy, Węgry, po Włochy i Bałkany.

Fala upałów w Europie. Kiedy silny upał się skończy?

Bardzo ciepło jest również w Europie Wschodniej, gdzie również do czynienia mamy z upałem. Może nie tak silnym jak na zachodzie Polski, czy we Włoszech, ale jednak. Tak jak wspomniałem, z zachodu na Europę napierają niże, stopniowo „wypychając” gorące masy powietrza na wschód. Na styku dwóch mas powietrza. W towarzystwie frontów atmosferycznych i przedfrontowych zbieżności wiatru dochodzi od wielu dni do rozwoju burz. Niektóre z burz są naprawdę groźne. W Europie występują zarówno superkomórki burzowe, jak i rozległe układy MCS. Dla potwierdzenia faktu, spójrzmy na mapę zbiorczą wyładowań nad Europą za ostatnie 48 godzin.= (źródło blitzortung.org).

Upał. Burze i nawałnice w Europie

Widzimy tu, że nad Europą burze w ciągu 48 godzin przyniosły około 400 tysięcy wyładowań doziemnych. To świadczy o bardzo dużej aktywności burz. Najgroźniejsze są burze na zachodzie Europy, gdzie w skutek obecności frontów, niżu i dobrych warunków kinematycznych dochodzi do rozwoju silnych, lokalnie niszczących burz. Groźnie jest również na wschodzie, gdzie dochodzi do rozwoju burz termicznych. Dość silna burza przechodziła np. wczoraj przez Podkarpacie o czym pisaliśmy tutaj. Skończmy jednak o tych burzach. W końcu wpis miał dotyczyć fali upałów i temperaturze w naszym regionie.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu ostatnich 48 godzin na obszarze Europy Zachodniej

Burze nad Europą Zachodnią

Kiedy koniec upałów w Polsce?

Wróćmy zatem do fali upałów jaka dotyka Polskę i nasz region. Sprawdźmy jak długo upał będzie nam towarzyszył i czy fala upałów skończy się silnymi burzami (i znów o tych burzach). Jak to mam w zwyczaju, spójrzmy na animację prognozy temperatury na najbliższy czas.

Na animacji widać doskonale, że upał towarzyszył nam będzie również na początku tygodnia. Bardzo wysokie temperatury pojawią się w Polsce zarówno w poniedziałek, jak i wtorek. Termometry wskazywać mogą nawet do 34 stopni powyżej zera. Przełom i koniec upału w Polsce nastąpi w środę. Wtedy to do kraju dotrze front atmosferyczny, który obecnie przynosi nawałnice w Europie Zachodniej. Burzowo zrobi się również w Polsce, lecz to wpis o upałach. Już w środę na zachodzie kraju upał odpuści. Nadal będzie ciepło (powyżej 20 stopni), ale w końcu żar przestanie lać się z nieba. Podczas, gdy za frontem zrobi się chłodniej, na wschodzie kraju upał trwał będzie jeszcze w czwartek.

Chłodniej zrobi się w kraju w przyszły piątek i sobotę (cały czas powyżej 20 stopni). Wiele wskazuje na to, że od upałów nie odpoczniemy za długo. Modele numeryczne widzą powrót gorących mas powietrza i upałów w Polsce w ostatnich dniach czerwca. Zgodnie pokazują to modele ECMWF, GFS, czy ICON. Zachęcam również do zapoznania się z prognozą długoterminową na cały lipiec 2021. Tam również sporo piszemy o upałach w kraju.