Pogoda długoterminowa na cały styczeń 2022. Prognozy najnowsze szokują. Silny wiatr, opady, a nawet burze i okresami mróz w Polsce

Pogoda długoterminowa na cały styczeń 2022 r. Pojawiła się w ostatnich dniach istotna zmiana w prognozach wiodących modeli numerycznych. Aktywna będzie cyrkulacja strefowa, zatem warunki pogodowe nie będą stabilne. Zdarzy się silny wiatr, okresami opady, a nawet burze. Możliwe są także okresy z całodobowym mrozem. Jednak wielotygodniowe mrozy raczej nam nie grożą.

Pogoda na cały styczeń 2022 r. Anomalia powyżej normy dominuje w prognozach. Jednak nie wyklucza to okresowego mrozu całodobowego na nizinach

Wstępna prognoza CFSv2 na poszczególne tygodnie stycznia 2022 r. dla Polski

pogoda na styczeń 2022 r.

Pogoda na styczeń 2022 r. Trend uległ zmianie w najnowszych prognozach sezonowych

Zawsze podkreślamy, że prognozy długoterminowe mają umiarkowaną sprawdzalność. Czym prognozy na dalszy okres, tym są obarczone coraz większym błędem prognostycznym. Przejrzymy się dlatego zaktualizowanym pod koniec grudnia modelom pogodowym i spróbujemy nakreślić trend w pogodzie na pierwszy miesiąc nowego roku.

Według modelu CFS w styczniu 2022 dominować będzie niżowa pogoda. Zwiastuje to dlatego zmienne warunki pogodowe. Nie zabraknie dużej ilości chmur, opadów, a czasem nawet burz. W poszczególnych tygodniach pojawić mogą się przejściowe układy wysokiego ciśnienia, przynosząc stabilizacje w pogodzie. Istnieje duże prawdopodobieństwo pojawienia się zgniłych wyżów barycznych. Czasem mogą być sprzyjające warunki do większych, dwucyfrowych spadków temperatury.

Pogoda na cały styczeń 2022. Atlantyk będzie jednak aktywny. Silny wiatr, opady, a nawet burze i okresami mróz w Polsce

Miesięczna temperatura powyżej normy wieloletniej

Zmieniły się warunki wejściowe do modeli pogodowych, dlatego też zmianie uległ trend w ostatnich aktualizacjach modeli numerycznych. Według CFS możemy spodziewać się dominacji stosunkowo ciepłych mas powietrza przez dłuższy okres czasu. Ochłodzenia, które się pojawią nie powinny być długotrwałe i silne. Związane będzie to prawdopodobnie z dużą aktywnością cyrkulacji strefowej o różnych składowych. Pomimo tego, że amerykański model CFS sugeruje anomalie powyżej normy, to poszczególne dni i tygodnie mogą charakteryzować się wartościami poniżej normy wieloletniej w styczniu.

Pogoda na cały styczeń 2022. Atlantyk będzie jednak aktywny. Silny wiatr, opady, a nawet burze i okresami mróz w Polsce

Ostatnia grafika obrazuje nam średnią miesięczną anomalie opadów. Na przeważającym obszarze Polski styczeń 2022 r. charakteryzować będzie się sumami opadowymi powyżej normy. Najwięcej padać ma na północy i zachodzie kraju. Na pozostałym obszarze opady mogą być w normie wieloletniej. Pojawić mogą się burze, które związane będą z napływem chłodnych mas pochodzenia arktycznego. Zjawiska burzowe są prawdopodobne także na frontach atmosferycznych. Głównie o charakterze chłodnym i okluzji chłodnej.

Silny wiatr, opady, a nawet burze i okresami mróz w Polsce

ECMWF w ostatniej aktualizacji również sugeruje, że styczeń 2022 r. powinien zapisać się z temperaturą powyżej normy klimatologicznej. Będzie także wilgotny, co sugeruje dużą aktywność cyrkulacji atlantyckiej. Czasem jednak mogą pojawić się niże nurkujące z północy Starego Kontynentu, przynosząc opady zimowe. Od południa mogą podejść niże śródziemnomorskie. Częściej jednak na nizinach padać ma deszcz, rzadziej śnieg. ale ataki zimy o lokalnym charakterze mogą mieć miejsce.

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Nie jest możliwy bardziej precyzyjny opis warunków pogodowych z tak dużym wyprzedzeniem czasowym. W najbliższych dniach przedstawimy kolejne rozwiązania modeli numerycznych na pierwszy miesiąc 2022 r., biorąc pod uwagę zasilenie modeli świeżymi danymi brzegowymi.