Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Mróz do -40 wróci do Europy. Zaleje nas fala chłodu?

Mróz w prognozach dla Europy. Nawet -40 stopni

W ostatniej dekadzie grudnia 2021 mróz w Europie był bardzo silny. Na wschodzie i północy słupki rtęci spadały w okolice -40 stopni Celsjusza. W naszym kraju mróz również był siarczysty i w wielu regionach termometry pokazywały -15, a nawet -20 stopni. Okolice świąt przyniosły jednak silną odwilż, która trwała do końca roku i trwa nadal. We wpisie przejrzę prognozy na bardziej odległe terminy, spojrzymy co widzą modele odnośnie pogody choćby na drugą dekadę stycznia. Wiele wskazuje na to, że mróz powróci i znów będzie silny.

Zanim mróz to jeszcze kilka ciepłych dni w kraju

Zanim jednak pisać możemy o mrozie i spadkach temperatur w regionie czeka nas kilka cieplejszych dni. Choćby wczoraj temperatura na zachodzie kraju osiągała nawet +14 stopni Celsjusza. Na wschodzie chłodniej, ale również bardzo ciepło. Mróz nie występuje, a w pierwszy dzień nowego roku znów w kraju będzie bardzo ciepło.

Mróz zawita na kilka godzin na wschodzie kraju

ujemne temperatury dosłownie na chwilę zawitają na wschód kraju. Nastąpi to w nocy z soboty na niedzielę, kiedy to w drugiej części nocy przez kilka godzin temperatura spaść może do nawet -3 stopni Celsjusza. Taki spadek temperatury brzmi trochę śmiesznie w porównaniu z tym co przyniosła nam pogoda przed świętami, jednak fakty są jakie są. Jesteśmy w ciepłym okresie. Ciepłe będą również pierwsze dni przyszłego tygodnia. Mróz zacznie nieśmiało wracać do kraju pod koniec przyszłego tygodnia. Nie będą to jeszcze mrozy silne, ale należy odnotować, że zrobi się chłodniej. Noce przynosiły będą spadki temperatury poniżej zera. Zwłaszcza na wschodzie kraju.

Mróz do -40 w prognozach dla Europy

W prognozach, nawet tych średnioterminowych, do 15 stycznia nie widać silniejszego mrozu w naszym kraju. Za to na północy i północnym wschodzie kontynentu mróz szalał będzie na całego. Spadki temperatur poniżej -25 to norma, w prognozach widać również kilkugodzinne incydenty z mrozem na poziomie -40 stopni Celsjusza. Poniżej animacja prognoz temperatury. Wyliczenia modelu GFS, wizualizacja z serwisu Wetterzentrale

Nie jest to jednak typowy scenariusz zimowy, podczas którego silny mróz rozlewa się po większości regionów kontynentu. Na północy, czy wschodzie Europy nie widać na mapach rozbudowy silnego wyżu, który zablokowałby cyrkulację atlantycką w Europie Centralnej. Stąd też mróz w Europie pojawi się już w pierwszej połowie stycznia. Będzie nawet bardzo silny. Jednak wszystko to daleko na wschodzie lub północnym wschodzie od naszego regionu. W Rosji, czy Finlandii słupki rtęci w najbliższym okresie pokazywać mogą nawet -40 stopni Celsjusza. Polsce to raczej nie grozi, ale przyjrzyjmy się temu dokładniej.

Ogromna śnieżyca. Sprawdź gdzie spadło 200 cm śniegu

Za kilka dni chłodniej w Polsce, ale bez siarczystych mrozów

Obecnie znajdujemy się w okresie silnego ocieplenia. Scenariusz z nagłówka tego akapitu, że w Polsce zrobi się chłodniej jest zatem bardzo łatwy do zrealizowania. Nie trudno by w zimie było chłodniej niż kilkanaście stopni Celsjusza jak choćby wczoraj na zachodzie kraju.

Mróz wypchnięty na wschód

Jeszcze wczoraj, gdy przygotowywałem pierwszą część wpisu (miałem świadomość, że sylwestrowa noc przynieść może niełatwy poranek) prognozy dawały spadki temperatury poniżej zera w dużej części Polski Wschodniej. Obecnie widać, że bardzo lekki mróz podczas najbliższej nocy ograniczy się do regionów północno wschodnich. Kolejne doby nie przyniosą ujemnych temperatur w kraju. Już w tym miejscu mogę więc napisać, że uderzenie siarczystego chłodu w pierwszej dekadzie stycznia nam nie grozi. W środę temperatury na południu kraju znów przekroczą 12-14 stopni Celsjusza.

Ocieplenie w Polsce będzie silne

Końcówka pierwszego tygodnia stycznia przyniesie ochłodzenie. W wielu regionach kraju pojawi się mróz całodobowy. Nie będzie to jednak silny spływ arktycznego chłodu do Polski. Temperatury w okolicach przyszłego weekendu spadną do minus trzech, minus czterech stopni. W dzień słupki rtęci mogą pokazywać minimalnie poniżej zera zwłaszcza w regionach wschodnich kraju. Z pewnością nie będzie to żadna bestia ze wschodu, którą jak wiecie bardzo lubię 😉

Pogoda długoterminowa na cały styczeń 2022

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk