Przełom roku przynosi dynamiczną pogodę w Europie. Wichury przetaczają się przez kontynent. W wielu regionach prędkość wiatru przekracza 100 km/h. Obecna sytuacja faworyzuje cyrkulację zachodnią. Niże bez przeszkód wędrują znad Atlantyku w głąb Europy. Przynosi to wichury i tak będzie również w kolejnych dniach rozpoczętego oku 2022.
Wichury w niedzielę nad Europą Centralną
Naprawdę mocno wiało w wielu regionach w sylwestrową noc. Pierwszy stycznia i noc z soboty na niedzielę przyniosły uspokojenie od wichury. Jednak nie na długo. Spójrzmy na sytuację baryczną jaka w Europie panowała będzie w niedzielę po południu.
Do Skandynawii zbliża się bardzo głęboki niż atlantycki. Ciśnienie w jego centrum to zaledwie 954 hPa. Przyniesie on silne załamanie pogody w regionie. Śnieżyce i wichury są tam pewne. Północ kontynentu to również silny mróz. Na południowym wschodzie kontynentu rozwinął się dość silny wyż. W związku z tym, pomiędzy dwoma ośrodkami barycznymi dochodzi do dość sporego gradientu ciśnienia. Tam gdzie różnice w ciśnieniu są duże na dość małym obszarze, tam pojawia się silny wiatr. Tak będzie również dziś, w drugiej części doby.
Zatoka niżowa znad Skandynawii i duży gradient ciśnienia wpłynie w niedzielę po południu również na pogodę w Polsce. Spodziewać możemy się dość silnej wichury, zwłaszcza na północy kraju. Silny wiatr w niedzielne popołudniu i noc z niedzieli na poniedziałek prognozowany jest zarówno przez GFS, jak i europejski ECMWF. Regionalny model widzi jednak trochę słabsze porywy wiatru. Podczas gdy GFS dla regionów północnych prognozuje wiatr o silne dochodzącej do 100 km/h, tak ECMWF wylicza taką prognozę.
Silny wiatr również na tygodniu
Porywisty wiatr dawał będzie się nam we znaki również w poniedziałek 3 stycznia. W kraju nadal miejscami wiało będzie powyżej 90 km/h. W górach wichury z wiatrem powyżej 100 km/h. Model ICON-EU widzi w górach wiatr wiejący z prędkością nawet ponad 120 km/h. Wiatr uspokajał będzie się w poniedziałek wieczór, spokojniejszy będzie również wtorek. Jednak kolejnej wichury spodziewamy się już w środę. Wtedy to wiatr w Polsce znów osiągać mógłby w Polsce prędkość przekraczającą 100 km/h.
Przez kraj przetaczały będą się nie tylko kolejne wichury. Spodziewamy się również frontów atmosferycznych przynoszących opady deszczu, a w górach śniegu. Jak widać pierwsze dni stycznia w Polsce upłyną pod znakiem dynamicznej pogody. Okazuje się, że dotyczy to praktycznie całej Europy.
Wichury w wielu regionach Europy w pierwszej dekadzie stycznia
Wiemy już, że silna wichura przetoczy się nad Europą obecnej doby. Wiemy również, że mocno powieje na kontynencie z początkiem tygodnia. Sprawdźmy zatem co modele w temacie silnego wiatru widzą na kolejne dni. Silna wichura przechodzić ma w okolicach Wysp Brytyjskich we wtorek. Wiatr w Szkocji sięgać może 120 km/h.
Groźnie wygląda sytuacja na czwartek, kiedy to na zachód kontynentu zbliżać będzie się kolejne bardzo głęboki niż atlantycki. Potężny gradient ciśnienia przyniesie niszczący wiatr na zachodzie Wysp Brytyjskich, czy na Półwyspie Iberyjskim. Do okresu prognozy zostało jeszcze kilka dni, lecz na tą chwilę wygląda to bardzo groźnie. Wiatr na otwartym morzu w okolicach Irlandii sięgać ma 160 km/h. Oczywiście na lądzie nie spodziewamy się tak silnej wichury, lecz porywy wiatru w okolicach 130 km/h są bardzo prawdopodobne. Bardzo dynamicznej pogody spodziewamy się w Europie Centralnej w połowie stycznia.
Modele widzą potężny gradient baryczny w pasie od Skandynawii, przez Niemcy i Polskę. Przynieść to może wichurę z wiatrem przekraczającym 110 km/h. To oczywiście już daleki okres w pogodzie. Warto jednak mieć na uwadze ten prognozowany, silny incydent wiatrowy za około dwa tygodnie.
Fan pogody praktycznie od zawsze. Pogoda i prognozowanie pogody jest jego pasją. Dodatkowo kocha burze. Gdy burza nadciąga, bierze aparat w dłoń i goni za burzą. Na portalu zajmuje się wpisami w kategoriach groźnych zjawisk pogodowych, dniowych prognoz pogody oraz pisze o pogodzie na Świecie
4 komentarze do “Wichury na początku stycznia. Niszczący wiatr ponad 100 km/h również w Polsce”
Możliwość komentowania została wyłączona.