Pogoda długoterminowa na luty 2022 r. Duże zaskoczenie w prognozach. Zdarzyć mogą się fale ciepła, okresami silny mróz i burze. Atlantyk może być czasem bardzo aktywny

Pogoda długoterminowa na luty 2022 r. Zdumiewają najnowsze prognozy na ostatni miesiąc meteorologicznej zimy. Niewykluczone są intensywne napływy ciepła z południa i południowego-zachodu, przynosząc dwucyfrowe dodatnie temperatury, jak i też burze. Cyrkulacja atlantycka okresowo może być bardzo aktywna, przynosząc dużą zmienność pogody.

Pogoda długoterminowa na luty 2022. Dodatnia anomalia dominuje w prognozach

Prognozy na luty traktujmy obecnie orientacyjnie. Wyznaczają one tylko pewne trendy, które nie muszą się wcale sprawdzić. Pogoda długoterminowa charakteryzuje się pewną dozą niepewności i prognozy mogą ulec drastycznym zmianom.

CFS prognozuje w skali miesięcznej dodatnie odchylenie temperatury od normy klimatologicznej. Wygląda jednak, że tak duża anomalia ma szanse się sprawdzić. Dlatego dominować mogą napływy stosunkowo ciepłych mas powietrza do naszej części Europy przez dłuższy okres czasu.

Pogoda długoterminowa na luty 2022 r. Duże zaskoczenie w prognozach. Zdarzyć mogą się fale ciepła, okresami silny mróz i burze. Atlantyk może być czasem bardzo aktywny

Niewykluczone jednak, że zimowe ochłodzenia pojawią się i przez dłuższy czas wystąpi całodobowy mróz i większe opady zimowe, tworząc w wielu regionach większą pokrywę śnieżną na wiele dni. Może mieć na to wpływ np. SSW (Nagłym Ociepleniem Stratosferycznym). Rozpadem wiru polarnego, jak i też powstaniem blokady wyżowej nad Europą Zachodnią i Północną. Ściągając z wysokich szerokości geograficznych zimne masy powietrza. Kluczowe może okazać się także przesunięcie na dłuższy okres czasu prądu strumieniowego na południe Starego Kontynentu.

Istnieje ryzyko, że burze wystąpią w sytuacji spływu chłodnych mas pochodzenia arktycznego morskiego. Najwięcej takich zjawisk może być na północy kraju, ale chmury burzowe z nielicznymi wyładowaniami możliwe są także w innych rejonach kraju. Zjawiska burzowe mogą pojawić się szczególnie na frontach. Zwłaszcza o charakterze chłodnym. Jak i też okluzji chłodnej oraz w jednorodnych i na ogół dość chłodnych masach powietrza w warunkach stromego pionowego gradientu temperatury.

Pogoda długoterminowa na luty 2022 r. Chłodniejsza prognoza od IMGW-PIB, lecz za kilka dni spodziewana jest aktualizacja prognozy długoterminowej

Według IMGW w całej Polsce zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020* w lutym 2022. Jednak w najbliższych dniach, specjaliści z IMGW-PIB zaktualizują swoją prognozę trendu, co może wnieść istotne zmiany.

Pogoda długoterminowa na luty 2022 r. Duże zaskoczenie w prognozach.

Norma średniej temperatury powietrza z lat 1991-2020 dla lutego jest cieplejsza od poprzedniej normy z lat 1981-2010. Dolna granica normy, dla prezentowanych w prognozie miast, jest średnio wyższa o 0.4°C, a górna granica o 0.8°C – informuje IMGW-PIB.

Norma średniej temperatury powietrza i sumy opadów atmosferycznych dla lutego z lat 1991-2020. Dla wybranych miast w Polsce wraz z prognozą na luty 2022 r.

Pogoda długoterminowa na luty 2022 r. Duże zaskoczenie w prognozach.

Pogoda długoterminowa ma charakter orientacyjny i mogą ulec zmianie. Nie można wykluczyć krótkotrwałych zjawisk ekstremalnych. Precyzyjne przewidzenie warunków pogodowych nie jest możliwe z tak dużym wyprzedzeniem czasowym.