Pogoda długoterminowa na drugi miesiąc 2022 roku. Będzie aktywna okresami cyrkulacja zachodnia. Będą także zgniłe, jak i też pogodne wyże. Spodziewamy się czasami większych opadów śniegu na nizinach, mrozu całodobowego i burz śnieżnych.
Pogoda długoterminowa na luty 2022. Dodatnia anomalia dominuje w prognozach
Wyliczenia na luty należy traktować obecnie orientacyjnie. Wyznaczają one tylko pewne trendy, które nie muszą się wcale sprawdzić. Pogoda długoterminowa charakteryzuje się pewną dozą niepewności i prognozy mogą ulec drastycznym zmianom.
Amerykański model klimatyczny prognozuje w skali miesięcznej dodatnie odchylenie temperatury od normy klimatologicznej. Wiele wskazuje, że tak duża anomalia ma szanse się sprawdzić. Dlatego dominować może adwekcja stosunkowo ciepłych mas powietrza do naszej części Europy przez dłuższy okres czasu.
Chłodniejsza prognoza CanSIPS
Pomimo wyliczanej dodatniej anomalii temperatury zimowe ochłodzenia pojawią się i przez dłuższy czas wystąpi całodobowy mróz i większe opady zimowe, tworząc w wielu regionach większą pokrywę śnieżną na wiele dni. Zaleganie chłodnych mas powietrza spowodowane może być utworzeniem się blokady wyżowej nad Europą Zachodnią i Północną. Ściągając z wysokich szerokości geograficznych zimne masy powietrza. Istotne może okazać się także przesunięcie na dłuższy okres czasu prądu strumieniowego na południe Starego Kontynentu.
Zdecydowanie chłodniejszy na luty 2022 r. jest CanSIPS. Prognozuje on w części kraju ujemne odchylenie temperatury w części kraju, mając na uwadze okres ref. 1981-2010 r. Zwłaszcza na południu i wschodzie, południowym-wschodzie. Cieplej może być na zachodzie i północy, gdzie częściej dotrą prawdopodobnie cieplejsze masy powietrza.
Model amerykański sugeruje, że będzie to miesiąc wilgotny. Opadów o charakterze zimowym powinno być więcej niż w poprzednich latach, ale przy aktywnej cyrkulacji strefowej spodziewane są przeważnie opady deszczu, w tylnych częściach niżów śniegu i deszczu ze śniegiem. Możliwe jest zanurkowania niżów z północy, jak i też nadejście niżów śródziemnomorskich. W sprzyjających warunkach niewykluczone są opady marznące powodujące gołoledź.
Wstępna prognoza anomalii opadów na luty 2022 r. według CFS
Jest spore prawdopodobieństwo, że burze wystąpią w sytuacji spływu chłodnych mas pochodzenia arktycznego morskiego. Najwięcej takich zjawisk może być na północy kraju, ale chmury burzowe z nielicznymi wyładowaniami możliwe są także w innych rejonach kraju. Zjawiska burzowe mogą pojawić się szczególnie na frontach. Zwłaszcza o charakterze chłodnym. Jak i też okluzji chłodnej oraz w jednorodnych i na ogół dość chłodnych masach powietrza w warunkach stromego pionowego gradientu temperatury pomiędzy dolną a środkową troposferą.
Pogoda długoterminowa ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Nie można wykluczyć krótkotrwałych zjawisk ekstremalnych. Precyzyjne przewidzenie warunków pogodowych nie jest możliwe z tak dużym wyprzedzeniem czasowym.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC