19 stycznia 2022

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda długoterminowa na cały luty 2022 r. Aktywny Atlantyk, okresami zgniłe wyże. Wystąpią opady śniegu, mróz całodobowy i burze śnieżne w Polsce

zima w lubelskim

Pogoda długoterminowa na drugi miesiąc 2022 roku. Będzie aktywna okresami cyrkulacja zachodnia. Będą także zgniłe, jak i też pogodne wyże. Spodziewamy się czasami większych opadów śniegu na nizinach, mrozu całodobowego i burz śnieżnych.

Pogoda długoterminowa na luty 2022. Dodatnia anomalia dominuje w prognozach

Wyliczenia na luty należy traktować obecnie orientacyjnie. Wyznaczają one tylko pewne trendy, które nie muszą się wcale sprawdzić. Pogoda długoterminowa charakteryzuje się pewną dozą niepewności i prognozy mogą ulec drastycznym zmianom.

Amerykański model klimatyczny prognozuje w skali miesięcznej dodatnie odchylenie temperatury od normy klimatologicznej. Wiele wskazuje, że tak duża anomalia ma szanse się sprawdzić. Dlatego dominować może adwekcja stosunkowo ciepłych mas powietrza do naszej części Europy przez dłuższy okres czasu.

Pogoda długoterminowa na cały luty 2022 r. Aktywny Atlantyk, okresami zgniłe wyże. Wystąpią opady śniegu, mróz całodobowy i burze śnieżne w Polsce

Chłodniejsza prognoza CanSIPS

Pomimo wyliczanej dodatniej anomalii temperatury zimowe ochłodzenia pojawią się i przez dłuższy czas wystąpi całodobowy mróz i większe opady zimowe, tworząc w wielu regionach większą pokrywę śnieżną na wiele dni. Zaleganie chłodnych mas powietrza spowodowane może być utworzeniem się blokady wyżowej nad Europą Zachodnią i Północną. Ściągając z wysokich szerokości geograficznych zimne masy powietrza. Istotne może okazać się także przesunięcie na dłuższy okres czasu prądu strumieniowego na południe Starego Kontynentu.

Zdecydowanie chłodniejszy na luty 2022 r. jest CanSIPS. Prognozuje on w części kraju ujemne odchylenie temperatury w części kraju, mając na uwadze okres ref. 1981-2010 r. Zwłaszcza na południu i wschodzie, południowym-wschodzie. Cieplej może być na zachodzie i północy, gdzie częściej dotrą prawdopodobnie cieplejsze masy powietrza.

Pogoda długoterminowa na cały luty 2022 r. Aktywny Atlantyk, okresami zgniłe wyże. Wystąpią opady śniegu, mróz całodobowy i burze śnieżne w Polsce

Model amerykański sugeruje, że będzie to miesiąc wilgotny. Opadów o charakterze zimowym powinno być więcej niż w poprzednich latach, ale przy aktywnej cyrkulacji strefowej spodziewane są przeważnie opady deszczu, w tylnych częściach niżów śniegu i deszczu ze śniegiem. Możliwe jest zanurkowania niżów z północy, jak i też nadejście niżów śródziemnomorskich. W sprzyjających warunkach niewykluczone są opady marznące powodujące gołoledź.

Wstępna prognoza anomalii opadów na luty 2022 r. według CFS

 Aktywny Atlantyk, okresami zgniłe wyże. Wystąpią opady śniegu, mróz całodobowy i burze śnieżne w Polsce

Jest spore prawdopodobieństwo, że burze wystąpią w sytuacji spływu chłodnych mas pochodzenia arktycznego morskiego. Najwięcej takich zjawisk może być na północy kraju, ale chmury burzowe z nielicznymi wyładowaniami możliwe są także w innych rejonach kraju. Zjawiska burzowe mogą pojawić się szczególnie na frontach. Zwłaszcza o charakterze chłodnym. Jak i też okluzji chłodnej oraz w jednorodnych i na ogół dość chłodnych masach powietrza w warunkach stromego pionowego gradientu temperatury pomiędzy dolną a środkową troposferą.

Pogoda długoterminowa ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Nie można wykluczyć krótkotrwałych zjawisk ekstremalnych. Precyzyjne przewidzenie warunków pogodowych nie jest możliwe z tak dużym wyprzedzeniem czasowym.