Pogoda długoterminowa na czerwiec 2021. Sprawdźmy najnowsze prognozy modeli ECMWF i CFS oraz IMGW dla naszej części Europy. Wystąpią gwałtowne burze, temperatura powyżej normy wieloletniej.
Czerwiec powyżej normy według CFS
Według amerykańskiego modelu CFS, temperatura będzie przeważnie 1-2 stopnie powyżej normy wieloletniej. Wysoka temperatura utrzymać może się przeważnie przez 40-70% czasu. Okresy chłodu są możliwe. Spowodowane spływem mas powietrza np. znad Atlantyku Północnego.
Wilgotny miesiąc, możliwe częste burze
Prognozy opadów to jeden z najsłabszych elementów prognoz długoterminowych. Spójrzmy jednak na orientacyjną prognozę miesięczną opadów na czerwiec 2021. Widzimy wyraźnie, że model amerykański sygnalizuje opady powyżej normy wieloletniej. Będzie to najprawdopodobniej miesiąc ciepły, ale wilgotny z częstymi burzami w naszej części Europy.
Burze w czerwcu będą groźniejsze niż w maju. Spodziewamy się zarówno burz termicznych, jak i też frontowych. Wstępna prognoza CFS sygnalizuje opady znacznie powyżej normy na północy, zachodzie i centrum, a na wschodzie w normie wieloletniej. Możemy jednak spodziewać się znacznej korekty w wyliczeniach modelu amerykańskiego. W którą jednak stronę pójdzie trend z opadami przekonamy się w najbliższych tygodniach.
Pogoda. Zróżnicowana temperatura, możliwe upały
Przyjrzymy się wstępnym prognozom europejskiego modelu ECMWF, który sugeruje, że temperatura w naszej części Europy będzie w normie, a miejscami w południowej, centralnej i wschodniej części kraju nieco powyżej normy w skali miesięcznej.
Burze powinny być częste i gwałtowne
Prognoza anomalii opadów jest mocniej zróżnicowana niż w przypadku CFS. Model ECMWF sugeruje, że najwięcej opadów będzie na wschodzie oraz południu i w centrum. Należy spodziewać się głównie opadów o charakterze konwekcyjnym. Burze miejscami spowodują szkody i podtopienia. Okresami przez wiele dni wystąpią sprzyjające warunki do rozwoju głębokiej, wilgotnej konwekcji. Zarówno przy napływie z rejonu Morza Czarnego oraz znad Morza Śródziemnego.
Pogoda. Prognoza IMGW-PIB na czerwiec 2021
Średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1981-2010. Miesięczna suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze kraju najprawdopodobniej mieścić się będzie w normie. Na wschodnich krańcach możliwa suma opadów powyżej normy, a na północno-zachodnich poniżej normy – informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy.
Prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza i miesięcznej sumy opadów atmosferycznych na czerwiec 2021 r. dla wybranych miast w Polsce. Tab. 1. Norma średniej temperatury powietrza i sumy opadów atmosferycznych dla czerwca z lat 1981-2010 dla wybranych miast w Polsce wraz z prognozą na czerwiec 2021 r.
Prognozę IMGW opracowano w Zakładzie Analiz Meteorologicznych i Prognoz Długoterminowych Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB.
Prognozy ukazane powyżej mają charakter orientacyjny i mogą ulec dużym zmianom. Precyzyjne przewidzenie warunków pogodowych z tak dużym wyprzedzeniem czasowym nie jest możliwe.
2 komentarze do “Pogoda długoterminowa na czerwiec 2021. Groźne burze, temperatura często powyżej normy wieloletniej w Polsce”
Możliwość komentowania została wyłączona.