Pogoda. Wiosenne burze opuszczają Polskę. Padał grad. Gdzie jest burza 22.04.2021?

Pogoda. W czwartek Polska jest pod wpływem niżu z ośrodkami nad Skandynawią. Z północnego zachodu na południowy wschód kraju przemieszcza się chłodny front atmosferyczny, za którym napływa chłodna masa powietrza pochodzenia arktycznego, odsuwając cieplejszą masę powietrza polarnego. Obserwuje się niewielki wzrost ciśnienia.

Burze na linii zbieżności przed frontem oraz na drugorzędnym froncie

Ubiegłej nocy i przed południem przesuwał się front chłodny przez Polskę. Obecnie przed jego czołem znajdują się już tylko krańce południowo wschodnie, gdzie przechodzą burze. Powstały one na tzw. przedfrontowej linii zbieżności wiatru.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane w czwartek obszarze Polski.

Pogoda. Burze w czwartek

SIGNIFICANT IMGW-PIB na dzień 22.04.2021, 12 UTC

Pogoda. Fronty nad Polską.

Pogoda. Konwekcja w ciepłej i chłodnej masie

Natomiast w chłodnej masie powietrza rozwijają się za to kolejne chmury Cumulonimbus widoczne na obrazach radarowych i zdjęciach satelitarnych. Są to typowe chmury spowodowane napływem chłodniejszej masy powietrza nad cieplejszy grunt. Obserwowane są również burze, które są mniej aktywne niż te, które rozwijały się na przedfrontowej linii zbieżności wiatru. Interesujące jest to, że możemy zaobserwować dwie takie główne strefy.

Opady są miejscami intensywne, lecz krótkotrwałe i przemieszczają się od północnego-zachodu na południowy-wschód. Czyli zgodnie z przepływem w środkowej i górnej troposferze. Z powodu obniżenia się izotermy 0°C poza opadami deszczu występują opady krupy śnieżnej lub lodowej. Natomiast z bardziej wypiętrzonych chmur obserwujemy opady drobnego gradu. W strefie przelotnych opadów występują także silne porywy wiatru, dochodzące do 70-80km/h.

Pogoda. Konwekcja w chłodnej masie powietrza i ciepłej.

Pogoda. Mróz pojawił się w górach

Dane z systemu detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych ukazują, gdzie odnotowano dziś burze. Grzmiało m.in w Małopolsce, Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. Słaba burza odnotowana została także na Warmii. W kolejnych godzinach niskie ryzyko burz będzie na północy i w centrum. Zdecydowanie większej aktywności burzowej spodziewamy się jutro o czym piszemy w naszym wczorajszym wpisie.

Wyraźnie chłodniej zrobiło się już w całym kraju. Kolejne dni przyniosą silną adwekcje chłodu znad Arktyki. Nocami spodziewamy się w całym kraju przymrozków, a w górach dwucyfrowego mrozu. Już teraz na wysokogórskich stacjach IMGW obserwujemy ujemne wartości. Na Kasprowym Wierchu wynosi -4°C, natomiast na Śnieżce -4,7°C.

Pogoda. Temperatura 22 kwietnia 2021.

Aktualna temperatura

Położenie opadów i lokalnych burz