Pogoda długoterminowa na czerwiec 2021. Okropne prognozy ECMWF i CFS. Temperatura często poniżej normy i burze oraz rzadki upał

Pogoda długoterminowa na czerwiec 2021. Fatalne prognozy ECMWF i CFS. Temperatura często poniżej normy wieloletniej, okresami zdarzą się się silne burze. Upał nie będzie częsty.

W skali miesięcznej amerykański model CFS prognozuje ujemną anomalię temperatury m.in na obszarze Polski. Prognoza jest inicjowana warunkami brzegowymi z okresu od 9.05.2021 do 18.05.2021. Niskie temperatury mogą utrzymać się przez 40-70% czasu. Wkrótce jednak przekonamy się, czy taki trend w pogodzie zostanie utrzymany.

Pogoda. Czerwiec 2021.

Chłodny CFS

Dysponujemy w dalszym ciągu wstępnymi prognozami ECMWF i CFS na szósty miesiąc roku. Przyjrzymy się co prognozuje model europejski i amerykański na pierwszy miesiąc lata.

Według modelu klimatycznego CFS początek czerwca przyniesie temperaturę poniżej normy wieloletniej. Najcieplej w omawianym okresie może być na krańcach południowych. Przeważnie jednak nasza część Europy znajdzie się w chłodnych masach powietrza, a okresy z krótkotrwałym napływem ciepłych mas powietrza nie będą krótkie. Przeważnie wartości na termometrach będą niższe, mając na uwadze ostatnie 20-30 lecie.

Pogoda. Okresami możliwe silne burze

Należy spodziewać się głównie opadów o charakterze konwekcyjnym. Zjawiska burzowe miejscami spowodują szkody i podtopienia. Okresami przez wiele dni wystąpią sprzyjające warunki do rozwoju głębokiej, wilgotnej konwekcji. Zarówno przy napływie z rejonu Morza Czarnego oraz znad Morza Śródziemnego.

Burze w czerwcu 2021

Orientacyjna prognoza średniej anomalii temperatury na wysokości 2 metrów n.p.g według CFS na okres od 1.06.2021 do 8.06.2021.

Pogoda. Anomalia temperatury do 8 czerwca 2021

Nieco cieplej powinno zrobić się w okresie od 8.06.2021 do 15.06.2021. Są to jednak dość odległe prognozy numeryczne, które mogą ulec wyraźnym zmianom. Jednak w centrum, zachodzie i wschodzie kraju temperatura może być poniżej normy wieloletniej. Na pozostałym obszarze przeważnie w normie wieloletniej, bądź powyżej normy.

Pogoda. Anomalia temperatury do 15 czerwca 2021.

Niewykluczone, że cieplejsze masy powietrza zaczną do nas docierać częściej na przełomie 2 i 3 dekady czerwca. Wtedy temperatura może być okresami powyżej normy wieloletniej. Pojawiają się jednak obszary z ujemnym odchyleniem temperatury od normy wieloletniej.

Pogoda. Anomalia temperatury do 22 czerwca 2021.

W trzeciej dekadzie czerwca temperatura może wzrosnąć na przeważającym obszarze Polski powyżej normy wieloletniej. Wiele jednak wskazuje, że okresami dadzą się we znaki chłodne masy powietrza, powodując wystąpienie ujemnej anomalii temperatury.

Koniec czerwca

Pogoda. Nieco bardziej optymistyczny, ale również chłodny jest ECMWF

Według europejskiego modelu numerycznego ECMWF temperatura będzie na przeważającym obszarze Polski w pierwszych dniach czerwca poniżej normy wieloletniej, co zwiastuje utrzymanie się dość chłodnych mas powietrza w naszej części Europy. Miejscami tylko temperatura będzie w normie wieloletniej. W omawianym okresie na górnych poziomach troposfery może utrzymać się górna zatoka niżowa z chłodnymi masami powietrza, natomiast prąd strumieniowy przebiegać ma najczęściej na południe od Polski.

W okresie od 7.06.2021 do 13.06.2021 temperatura według modelu ECMWF może być w normie wieloletniej. Są to jednak odległe prognozy numeryczne, które mogą ulec dużej korekcie, ale trend z okresowym obniżeniem się temperatury znacznie poniżej normy wieloletniej jest bardzo prawdopodobny.

Większych szans na dłuższe okresy ciepła nie widzimy na przełomie 2 i 3 dekady czerwca. Temperatura w tym okresie ma być przeważnie w normie wieloletniej. W kolejnych dniach przewidziana jest następna aktualizacja ECMWF. Przekonamy się wtedy, czy trend w prognozowanej anomalii temperatury ulegnie zmianie.

Prognozy na koniec czerwca traktujmy orientacyjnie, gdyż mogą one ulec jeszcze dużym zmianom. Wiele jednak wskazuje, że temperatura będzie przeważnie w normie wieloletniej.

Pogoda. Anomalia do 27 czerwca 2021.

Prognoz anomalii ciśnienia i opadów w tej prognozie nie będziemy prezentować, gdyż modele wprowadzają w dalszym ciągu większe korekty. Pogoda długoterminowa jest obarczona sporym błędem prognostycznym, zatem miejmy nadzieje, że cieplejsze masy będą docierać częściej do naszej części Europy, niż wynika to powyżej ukazanych prognoz ECMWF i CFS.