Pogoda długoterminowa na czerwiec 2021 dla Polski. Możliwe gwałtowne burze i upały w naszej części Europy. Sprawdźmy wstępne prognozy numeryczne na szósty miesiąc 2021 roku. Prognoza oparta będzie danymi z CFS oraz ECMWF dla naszej części Europy.
Pogoda. Bardzo ciepły miesiąc według CFS
Według amerykańskiego modelu klimatycznego (CFS) temperatura w Polsce kształtować będzie się w skali miesięcznej powyżej normy wieloletniej. Wskazuje na duże prawdopodobieństwo ciepłych, a nawet gorących okresów w pogodzie. Wysoka temperatura jak na pierwszy miesiąc lata powinna utrzymać się przez około 40-70%. Sygnalizuje to prognoza prognoza CFS, uśredniając warunki dla całego miesiąca.
Wiele wskazuje, że bardzo często do Polski docierać będą masy powietrza z południa Europy, okresami również z południowego-wschodu. Nieco rzadziej do kraju napływać powinien atlantycki chłód, przynosząc niższe temperatury oraz więcej opadów.
Możliwe częste gwałtowne burze
Amerykański model klimatu sygnalizuje, że czerwiec 2021 może okazać się miesiącem bardzo wilgotnym. Sugerowana przez model ilość opadów powyżej normy sugeruje, że najczęściej będą to opady pochodzenia burzowego, rzadziej wielkoskalowego. Niewykluczone, że przez wiele dni w Polsce występować będą aktywne burze, które szczególnie gwałtowne okażą się popołudniami. Okresami zwiększona aktywność burzowa zaobserwowana będzie wieczorami oraz nocami.
Burze tworzyć powinny się zarówno wewnątrzmasy, na lokalnych strefach konwergencji wiatru, jak i też na frontach atmosferycznych. Szczególnie gwałtowne burze są prawdopodobne na frontach chłodnych w momencie wypierania cieplejszych mas powietrza. Spodziewamy się dobrze zorganizowanych układów burzowych oraz superkomórek burzowych. W warunkach słabego przepływu mas powietrza pojawią się burze termiczne, spowodowane np. napływem powietrza znad Morza Czarnego.
Na sam koniec przyjrzymy się wstępnym prognozom europejskiego modelu ECMWF, który sugeruje, że temperatura w naszej części Europy będzie w normie, a miejscami w południowej, centralnej i wschodniej części kraju nieco powyżej normy w skali miesięcznej.
Prognoza anomalii opadów jest mocniej zróżnicowana niż w przypadku CFS. Model ECMWF sugeruje, że najwięcej opadów będzie na wschodzie oraz południu i w centrum. Należy spodziewać się głównie opadów o charakterze konwekcyjnym. Burze miejscami spowodują szkody i podtopienia. Okresami przez wiele dni wystąpią sprzyjające warunki do rozwoju głębokiej, wilgotnej konwekcji.