Pogoda długoterminowa do końca czerwca 2022. Upał nieprędko w Polsce. Zdarzą się jednak dni gorące i silne burze

Pogoda długoterminowa do końca czerwca 2022. Upał zdarzy się w Polsce. Prawdopodobne dni gorące oraz silne burze.

Pogoda długoterminowa na czerwiec 2022

Zerkamy na najnowsze prognozy do końca mijającego miesiąca. Ukażą one nam prawdopodobny trend na poszczególnie tygodnie czerwca.

W prognozie modelu CFS na czerwiec 2022. Wynika, że może mieć zmienną pogodę na obszarze Polski. Na północy miesiąc ma być chłodniejszy, dodatnia anomalia temperatury ma wystąpić głównie na południu kraju. Dni gorących, a czasem upalnych w kolejnych tygodniach spodziewamy się na południu.

Prognozowana miesięczna anomalia temperatury na czerwiec 2022

powyżej normy na południu

Jeśli chodzi o opady, to model CFS wprowadza w dalszym ciągu istotne korekty, jeśli chodzi o obszary, gdzie deszczu spadnie najwięcej. Na krańcach południowych i południowo-wschodnich zakłada on miesiąc poniżej normy opadowej. Jednak zachodzie i północy miesiąc ten przynieść powinien opady powyżej średniej klimatycznej. Na przeważającym obszarze Polski powinien być to miesiąc w normie opadowej. Dominować mają opady pochodzenia burzowego.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana miesięczna anomalia opadów według modelu CFS

cfs opady w normie i lekko powyżej

ECMWF nie wskazuje, aby był to rekordowo ciepły czerwiec 2022

Według modelu ECMWF w okresie od 6.06.2022 do 12.06.2022, temperatura w Polsce będzie w 20-letniej normie klimatologicznej. Zdarzą się zarówno dni z umiarkowaną temperaturą, jak i też gorące. Zbliżyć możemy się do upału, ale raczej go nie osiągniemy.

pogoda długoterminowa. opady w normie

Według modelu ECMWF najcieplejszy okres czerwca przypadnie na przedział czasowy od 13.06.2022 do 19.06.2022. Wtedy to na południu, zachodzie i być może w centrum temperatura będzie powyżej średniej wieloletniej. Na pozostałym obszarze ma być temperatura w normie wieloletniej.

Pogoda długoterminowa. Anomalia temperatury na 13.06.2022 do 19.06.2022 z ECMWF

pogoda długoterminowa. miesięczna anomalia

Prognozy pod koniec czerwca wskazują na temperaturę w normie wieloletniej. Na południu ma być głównie powyżej normy wieloletniej. Możemy jednak spodziewać się istotnych zmian w prognozach numerycznych, gdyż są to wyliczenia na bardzo odległy okres.

Pogoda długoterminowa. Prognoza anomalii temperatury na okres od 20.06.2022 do 26.06.2022

pogoda długoterminowa. ecmwf i anomalia

Na przełomie czerwca i lipca ECMWF sugeruje temperaturę w normie klimatycznej. Wkrótce jednak będziemy analizować, czy taki trend w pogodzie sprawdzi się. Wygląda jednak na to, że tegoroczny początek lata nie będzie rekordowo ciepły. Okresami spokój zakłócą silne burze. Ich intensywność i tak może być mniejsza niż w latach ubiegłych. Opady i zjawiska burzowe można śledzić tutaj.

Pogoda długoterminowa. Wyliczana orientacyjna anomalia na okres od 27.06.2022 do 3.07.2022 według ECMWF

pogoda. anomalia tygodniowa

2 komentarze do “Pogoda długoterminowa do końca czerwca 2022. Upał nieprędko w Polsce. Zdarzą się jednak dni gorące i silne burze”

Możliwość komentowania została wyłączona.