Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda długoterminowa na czerwiec 2022. Gwałtowne burze mogą być częste. Silne gradobicia, ulewy, podtopienia i upały w Polsce

burze w kraju

Pogoda długoterminowa na czerwiec 2022. Silne, okresami gwałtowne burze powodujące znaczne szkody mogą się zdarzyć. Oczekiwane miejscami i czasem silne gradobicia, podtopienia i upały w Polsce.

Pogoda długoterminowa. Będzie to miesiąc powyżej średniej klimatycznej

Model CFS sygnalizuje, że temperatura będzie przeważnie 1-2 stopni powyżej normy wieloletniej w Polsce. Wysokie wartości na termometrach mogą utrzymać się przeważnie przez 40-70% czasu. Okresy chłodu są możliwe. Spowodowane spływem mas powietrza zwłaszcza znad Atlantyku Północnego.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana średnia anomalia temperatury na czerwiec 2022 według modelu CFS, uwzględniając okres bazowy 1984-2009

Pogoda długoterminowa na czerwiec 2022. Gwałtowne burze mogą być częste. Silne gradobicia, ulewy, podtopienia i upały w Polsce

Prognoza opadów na czerwiec 2022 pochodząca z modelu CFS może jeszcze ulec diametralnym zmianom. Widzimy, że na przeważającym obszarze kraju opady mają być w normie wieloletniej. Na południu być może poniżej normy. Spodziewamy się jednak dużych zmian w wyliczeniach modeli klimatycznych.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia opadów na czerwiec 2022 według amerykańskiego modelu CFS

Pogoda długoterminowa na czerwiec 2022. Opady powyżej normy na północy

Dynamiczna aura i silne burze okresami w Polsce

Wiele wskazuje, że zjawiska burzowe w czerwcu będą groźniejsze niż w 5 miesiącu roku. Oczekiwane są zarówno burze termiczne, jak i też frontowe. Mogą przechodzić przez naszą część Europy zorganizowane układy burzowe w formie MCS, jak i też superkomórki burzowe. Pojawić mogą się burze spowodowane napływem ciepłego, wilgotnego powietrza z rejonu Morza Czarnego. Możliwe są lokalne podtopienia, powodzie błyskawiczne, silne gradobicia, a nawet lokalne trąby powietrzne.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana miesięczna anomalia temperatury na czerwiec 2022 według ECMWF

czerwiec 2022, powyżej normy temperatura

Wstępna prognoza anomalii opadów jest mocniej zróżnicowana niż w przypadku CFS. Model ECMWF sugeruje, że najwięcej opadów będzie na zachodzie oraz południu. Najmniej w centrum. Należy spodziewać się głównie opadów o charakterze burzowym, które są z pewnością niedoszacowane przez model. Burze miejscami spowodują duże szkody i podtopienia. Okresami przez wiele dni wystąpią sprzyjające warunki do rozwoju głębokiej, wilgotnej konwekcji. Zarówno przy napływie z rejonu Morza Czarnego oraz znad Morza Śródziemnego. Ostatnia aktualizacja ECMWF widzi pierwszy miesiąc lata jako suchy. Według nas taki trend jest jednak mało prawdopodobny.

Pogoda długoterminowa. Orientacyjna prognoza opadów na czerwiec 2022, która z pewnością ulegnie zmianie dla Polski w kierunku wartości w normie, a nawet powyżej normy wieloletniej

suchy miesiąc, lecz raczej nie sprawdzi się prognoza

Pogoda długoterminowa ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Nie jest możliwy bardziej precyzyjny opis warunków pogodowych z tak dużym wyprzedzeniem czasowym. Dlatego prezentuje się pewne trendy modeli pogodowych, które również nie są w żaden sposób wiążące.