Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Wysoka temperatura. Przymrozki nareszcie mało prawdopodobne w Polsce

wyz odsuwa się

Pogoda. Wysoka temperatura wystąpi w kraju. Przymrozki są mało prawdopodobne poza obszarami górskimi w nocy z wtorku na środę.

Wyż odsuwał się na wschód

Pogodny wyż WOLF utworzony kilka dni temu suchym powietrzu polarnym, nad Morzem Północnym i południową Skandynawią, który przesuwając się wczoraj nad południowym Bałtykiem, sprowadził nad znaczny obszar kraju bezchmurne niebo oraz wyparł znad naszego południa nad Słowację i Czechy wilgotne powietrze o dużym potencjale chwiejności, będące w strefie mało aktywnego frontu chłodnego. Jednak już ubiegłej nocy przesuwając się nad Litwę i w stronę Białorusi nieco osłabł. Jednak w dalszym ciągu pozostawał blisko naszego kraju. Dlatego też zgodnie z prognozami wystąpiły znaczne spadki temperatury przy bezchmurnej i bezwietrznej nocy. Zmieniał się kierunek wiatru na wschodni, południowo-wschodni i następnie południowy w ciągu dnia.

Temperatura minimalna za ubiegłą noc według sieci pomiarowej IMGW-PIB. Zanotowane wartości przy gruncie

pogoda. noc z ujemną temperaturą

Jednak już dziś wyż przesuwał się nad centralną Białoruś będzie dość szybko słabł i u schyłku dnia był tuż przy granicy z Ukrainą. Ciśnienie w centrum tego antycyklonu wynosiło około 1025 hPa. Dlatego też zmieniał się kierunek wiatru na południowy.

Pogoda. Wyż ustępuje miejsca zatoce niżowej

Wędrowny wyż szybko słabnie i ustępuje miejsca zatoce niżowej związanej z niżem XAVERINE 990 hPa znad Morza Norweskiego. Pojawiły się dziś pierwsze zwiastuny nadejście frontu ciepłego nad zachodnią część kraju, które z biegiem dnia przesuwały się na wschód.

Taka przebudowa pola ciśnienia zapowiada przejście do strefowej cyrkulacji atmosfery, dającej szansę na opady deszczu, tak bardzo potrzebne w porze wiosennej. W czwartek możliwe silniejsze burze głównie na wschodzie i południowym-wschodzie.

Północno-zachodnia Polska dostanie się w nocy z wtorku na środę pod wpływ chłodnego frontu atmosferycznego. Na froncie występować będą przelotne opady deszczu, warunki nie będą sprzyjać powstawaniu burz.

Noc z wtorku na środę przyniesie na na północnym zachodzie zachmurzenie umiarkowane i duże, miejscami przelotne opady deszczu. Pogoda ma być mało dynamiczna. W pozostałej części kraju zachmurzenie małe lub umiarkowane. Temperatura minimalna od 4°C na południowym wschodzie do 10°C w centrum i 14°C na zachodzie, w dolinach karpackich lokalnie około 1°. Wiatr słaby, nad morzem umiarkowany, południowy i południowo-zachodni. W Sudetach wiatr porywisty.

Prognozowana temperatura na 11.05.2022, 05Z według ICON