Pogoda długoterminowa na czerwiec 2023 r. Upały uderzą, spodziewane są również gwałtowne burze. Fale upałów są bardzo prawdopodobne.
Pogoda długoterminowa. IMGW-PIB prognozuje miesiąc powyżej normy, jeśli chodzi o temperaturę
Według specjalistów z IMGW-PIB. Czerwiec 2023 r. w całej Polsce przyniesie średnią miesięczną temperaturę powietrza najprawdopodobniej powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej.
Prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza i miesięcznej sumy opadów atmosferycznych na czerwiec 2023 r. dla wybranych miast w Polsce.

Pogoda długoterminowa na czerwiec 2023 r.
Norma średniej temperatury powietrza i sumy opadów atmosferycznych dla czerwca z lat 1991-2020 dla wybranych miast w Polsce wraz z prognozą na czerwiec 2023 r.

Pogoda długoterminowa. Ciepły CFS dla Polski, nie zabraknie również gwałtownych burz
Aczkolwiek model klimatyczny CFS sygnalizuje, że temperatura będzie w skali miesięcznej wyższa o około 1,5/2,5°C od normy wieloletniej w Polsce. Szczególnie w południowej części kraju. Wysokie wartości na termometrach mogą utrzymać się przeważnie przez 40-70% czasu. Chłodniej może Okresy chłodu są możliwe. Spowodowane spływem mas powietrza zwłaszcza znad Atlantyku Północnego.

Suchy czerwiec 2023 r. mało prawdopodobny
Prognozowana miesięczna anomalia opadów z CFS sugeruje opady poniżej średniej wieloletniej na przeważającym obszarze kraju. Gdzieniegdzie północy w normie wieloletniej. Musimy mieć na uwadze, że prognoza opadów, to niezwykle słaby element prognoz, dlatego kolejne aktualizacje wnieść mogą istotne korekty dla Polski w kierunku znacznie wilgotniejszego i burzowego wzorca. Zobaczymy jeszcze wiele odsłon tego modelu w kierunku opadów w normie i powyżej normy.
Pogoda długoterminowa. Prognozowana miesięczna anomalia opadów na czerwiec 2023 r. w oparciu o model CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

Coraz więcej wskazuję, że zjawiska burzowe w czerwcu 2023 będą groźniejsze niż w maju. Spodziewane są zarówno burze termiczne, jak i też frontowe. Mogą przechodzić przez naszą część Europy zorganizowane układy burzowe w formie MCS, jak i też superkomórki burzowe. Pojawić mogą się burze spowodowane napływem ciepłego, wilgotnego powietrza z rejonu Morza Czarnego oraz znad Morza Śródziemnego. Będą lokalne podtopienia, powodzie błyskawiczne, silne gradobicia, a nawet punktowe trąby powietrzne. Tego jednak nie pokażą nam mapy modeli klimatycznych z opadami modeli klimatycznych, gdyż są to zjawiska punktowe i trudne do prognozowania z dużym wyprzedzeniem czasowym.
Przykład czerwcowej burzy, która zorganizowana była do MCS w formie linii szkwału

Pogoda długoterminowa wskazuje na zwiększone ryzyko gwałtownych burz w czerwcu
Wstępna prognoza anomalii opadów jest mocniej zróżnicowana niż w przypadku CFS. Model ECMWF sugeruje, że najwięcej opadów będzie na południu. Najmniej na północy. Należy spodziewać się głównie opadów o charakterze burzowym, które są z pewnością niedoszacowane przez model. Burze miejscami spowodują duże szkody i podtopienia. Czasami przez wiele dni wystąpią sprzyjające warunki do rozwoju głębokiej, wilgotnej konwekcji. Zarówno przy napływie z rejonu Morza Czarnego oraz znad Morza Śródziemnego. Ostatnia aktualizacja ECMWF widzi pierwszy miesiąc lata jako suchy na północy i częściowo zachodzie. Według nas taki trend jest jednak mało prawdopodobny i miesiąc ten będzie normie, a miejscami lekko powyżej normy.
Pogoda długoterminowa. Prognoza miesięczna anomalii opadów na czerwiec 2023 r. w oparciu o model ECMWF

Pogoda długoterminowa. Prognozowana miesięczna anomalia temperatury na czerwiec 2023 r.

Pogoda długoterminowa ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie dla Polski. Nie jest możliwy bardziej precyzyjny opis warunków pogodowych z tak dużym wyprzedzeniem czasowym. Dlatego prezentuje się pewne trendy modeli, które również nie są w żaden sposób wiążące. Spodziewamy się istotnych zmian w wyliczeniach modeli europejskich oraz amerykańskich.
Śledźcie na bieżąco prognozy pogody dla Polski.
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC