Pogoda długoterminowa na cały czerwiec 2023 r. Upały uderzą, będą także gwałtowne burze i niebezpieczna pogoda w Polsce

Pogoda długoterminowa na czerwiec 2023 r. Upały uderzą, spodziewane są również gwałtowne burze. Fale upałów są bardzo prawdopodobne.

Pogoda długoterminowa. IMGW-PIB prognozuje miesiąc powyżej normy, jeśli chodzi o temperaturę

Według specjalistów z IMGW-PIB. Czerwiec 2023 r. w całej Polsce przyniesie średnią miesięczną temperaturę powietrza najprawdopodobniej powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej.

Prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza i miesięcznej sumy opadów atmosferycznych na czerwiec 2023 r. dla wybranych miast w Polsce.

pogoda na czerwiec 2023 r.

Pogoda długoterminowa na czerwiec 2023 r.

Norma średniej temperatury powietrza i sumy opadów atmosferycznych dla czerwca z lat 1991-2020 dla wybranych miast w Polsce wraz z prognozą na czerwiec 2023 r.

pogoda długoterminowa na czerwiec 2023 r.
Pogoda na czerwiec zaskoczy w Polsce

Pogoda długoterminowa. Ciepły CFS dla Polski, nie zabraknie również gwałtownych burz

Aczkolwiek model klimatyczny CFS sygnalizuje, że temperatura będzie w skali miesięcznej wyższa o około 1,5/2,5°C od normy wieloletniej w Polsce. Szczególnie w południowej części kraju. Wysokie wartości na termometrach mogą utrzymać się przeważnie przez 40-70% czasu. Chłodniej może Okresy chłodu są możliwe. Spowodowane spływem mas powietrza zwłaszcza znad Atlantyku Północnego.

długoterminowa pogoda na czerwiec 2023 r.
Pogoda długoterminowa wskazuje na dodatnią anomalie temperatury

Suchy czerwiec 2023 r. mało prawdopodobny

Prognozowana miesięczna anomalia opadów z CFS sugeruje opady poniżej średniej wieloletniej na przeważającym obszarze kraju. Gdzieniegdzie północy w normie wieloletniej. Musimy mieć na uwadze, że prognoza opadów, to niezwykle słaby element prognoz, dlatego kolejne aktualizacje wnieść mogą istotne korekty dla Polski w kierunku znacznie wilgotniejszego i burzowego wzorca. Zobaczymy jeszcze wiele odsłon tego modelu w kierunku opadów w normie i powyżej normy.

Zobacz też: Wiosna uderzy z pełną siłą. Temperatura 18-22 stopni i mnóstwo słońca. Wiemy kiedy i na jak długo przedsmak lata w Polsce

Pogoda długoterminowa. Prognozowana miesięczna anomalia opadów na czerwiec 2023 r. w oparciu o model CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

pogoda długoterminowa na 6 miesiąc roku
Taki trend w pogodzie jest mało prawdopodobny i padać ma więcej niż widzi to CFS

Coraz więcej wskazuję, że zjawiska burzowe w czerwcu 2023 będą groźniejsze niż w maju. Spodziewane są zarówno burze termiczne, jak i też frontowe. Mogą przechodzić przez naszą część Europy zorganizowane układy burzowe w formie MCS, jak i też superkomórki burzowe. Pojawić mogą się burze spowodowane napływem ciepłego, wilgotnego powietrza z rejonu Morza Czarnego oraz znad Morza Śródziemnego. Będą lokalne podtopienia, powodzie błyskawiczne, silne gradobicia, a nawet punktowe trąby powietrzne. Tego jednak nie pokażą nam mapy modeli klimatycznych z opadami modeli klimatycznych, gdyż są to zjawiska punktowe i trudne do prognozowania z dużym wyprzedzeniem czasowym.

Przykład czerwcowej burzy, która zorganizowana była do MCS w formie linii szkwału

Burze nad Polską. Jak bezpiecznie przetrwać burzę
Chmura szelfowa na czele czerwcowej burzy

Pogoda długoterminowa wskazuje na zwiększone ryzyko gwałtownych burz w czerwcu

Wstępna prognoza anomalii opadów jest mocniej zróżnicowana niż w przypadku CFS. Model ECMWF sugeruje, że najwięcej opadów będzie na południu. Najmniej na północy. Należy spodziewać się głównie opadów o charakterze burzowym, które są z pewnością niedoszacowane przez model. Burze miejscami spowodują duże szkody i podtopienia. Czasami przez wiele dni wystąpią sprzyjające warunki do rozwoju głębokiej, wilgotnej konwekcji. Zarówno przy napływie z rejonu Morza Czarnego oraz znad Morza Śródziemnego. Ostatnia aktualizacja ECMWF widzi pierwszy miesiąc lata jako suchy na północy i częściowo zachodzie. Według nas taki trend jest jednak mało prawdopodobny i miesiąc ten będzie normie, a miejscami lekko powyżej normy.

Pogoda długoterminowa. Prognoza miesięczna anomalii opadów na czerwiec 2023 r. w oparciu o model ECMWF

pogoda długoterminowa na
Opady w normie i lekko poniżej średniej wieloletniej

Pogoda długoterminowa. Prognozowana miesięczna anomalia temperatury na czerwiec 2023 r.

prognoza powyżej normy wieloletniej
Miesiąc powyżej normy termicznej

Pogoda długoterminowa ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie dla Polski. Nie jest możliwy bardziej precyzyjny opis warunków pogodowych z tak dużym wyprzedzeniem czasowym. Dlatego prezentuje się pewne trendy modeli, które również nie są w żaden sposób wiążące. Spodziewamy się istotnych zmian w wyliczeniach modeli europejskich oraz amerykańskich.

Śledźcie na bieżąco prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl