Pogoda długoterminowa. Czy śnieg i mróz wystąpią do końca października 2021 w Polsce?

Pogoda długoterminowa. Sprawdzimy, czy do końca października na nizinach zdarzy się śnieg i mróz w naszych szerokościach geograficznych.

Pogoda długoterminowa. Będzie wichura, a potem duże ochłodzenie w Polsce

W okresie od 18.10.2021 do 23.10.2021 Polska znajdzie się pod wpływem niżów barycznych związanych z cyrkulacją strefową. Już w poniedziałek od południowego-zachodu zaczyna stopniowo napływać coraz cieplejsza masa powietrza. Kulminacyjna fala wysokich temperatur jak na październik przypadnie na okres od środy do czwartku. Kiedy to na południowym-zachodzie i zachodzie temperatura przekroczy 20°C.

Aktywna cyrkulacja strefowa przyczyni się do dużej zmienności pogody

Niże baryczne związane z cyrkulacją atlantycką najczęściej prowadzą do dużej zmienności pogody. Szczególnie duża dynamika w pogodzie ma panować w drugiej połowie tygodnia. Północ Starego Kontynentu znajdzie się w zasięgu niżów, natomiast południe pod wpływem wyżów. Duża różnica ciśnienia prowadzić ma do występowania znacznej prędkości wiatru. Spełnione zostaną w wielu regionach kryteria dla wichury w Polsce. Najgroźniejsze zjawiska pogodowe wystąpią w okresie od 21.10.2021 do 22.10.2021. Porywy wiatru nad morzem oraz w górach mogą przekroczyć 100-110 km/h. Na pozostałym obszarze przeważnie 60-90 km/h.

Pogoda długoterminowa. Czy śnieg i mróz wystąpią do końca października 2021 w Polsce?

Przełom 2 i 3 dekady października będzie ciepły. Najcieplejsza będzie środa, gdy termometry na zachodzie, południowym-zachodzie pokażą nawet 20°C/22°C. Widzimy jednak na mapie średniej anomalii, że najwyższe odchylenie temperatury w okresie od 18.10.2021 do 23.10.2021 wystąpi na obszarze najwyższych temperatur wraz z początkiem ostatniej dekady miesiąca.

pogoda. temperatura powyżej normy

Zauważalne ochłodzenie w całym kraju rozpocznie się w okolicach weekendu. Wtedy to w całym kraju temperatury spadną. Napłynie chłodna masa arktyczna morska wprost znad Skandynawii w tylnej części atlantyckiego niżu. Opady zimowe według modelu GFS są najbardziej prawdopodobne w górach i na obszarach podgórskich. Największe ryzyko opadów śniegu będzie w Sudetach, Beskidzie Śląskim i na Podhalu.

Pogoda długoterminowa. Krótkie i odczuwalne w całym kraju ochłodzenie

Nie można ich także wykluczyć w Bieszczadach. Na nizinach natomiast najczęściej w okresie ochłodzenia padać ma deszcz, czasem krupa, a gdzieniegdzie pod koniec tygodnia deszcz ze śniegiem. Dodatnia temperatura, ciepły grunt oraz mieszany charakter opadów nie będą sprzyjać utworzeniu się pokrywy śnieżnej poza obszarami górskimi. Opady będą przeważnie o charakterze konwekcyjnym w chłodnej masie pochodzenia arktycznego morskiego.

pogoda. ujemna anomalia temperatury

Wygląda na to, że ochłodzenie będzie krótkie, ale odczuwalne w całym kraju. Po 25 października temperatura zacznie rosnąć. Od południowego-zachodu ponownie zaczną płynąć cieplejsze masy powietrza, zatem do końca miesiąca na nizinach nie utworzy się pokrywa śnieżna. Wzrosnąć może ponownie dynamika w pogodzie za sprawą aktywnej cyrkulacji zachodniej.

silne ocieplenie

1 komentarz do “Pogoda długoterminowa. Czy śnieg i mróz wystąpią do końca października 2021 w Polsce?”

Możliwość komentowania została wyłączona.