Wichura uderzy w Polskę. Wiatr ponad 100 km/h

Sporo piszę o temperaturach powietrza, mrozach, czy ociepleniu. Tymczasem przed nami bardzo ciekawa sytuacja baryczna nad Europą. Bardzo głęboki niż atlantycki przyniesie wichurę w dużej części Europy. Wichura może uderzyć również w Polsce w najbliższym czasie. We wpisie prześledzimy co takiego wydarzy się w naszym regionie Świata i jakie wydarzenia te będą miały skutki w pogodzie.

Głęboki niż atlantycki przyniesie wichurę w Europie

Spójrzmy na mapę baryczną Europy. Widać tutaj dwa ośrodki niskiego ciśnienia na północy i północnym zachodzie Europy. Pierwszy z nich to niż, który coraz bardziej odsuwa się na północny wschód. Przynosi on atak zimy na północy Skandynawii. Po jego zachodniej stronie również pojawiła się wichura. Jednak to nie ten niż jest bohaterem dzisiejszego wpisu.

Wichura, wysokie gradient baryczny

Zwróćmy uwagę na niż , który znajduje się na zachód od linii łączącej Szkocję i Islandią. To bardzo głęboki ośrodek niżowy. Ciśnienie w jego centrum spadło już do 980 hPa. Spójrzmy również na wyż, którego centrum znajduje się na południe od Polski. Tutaj ciśnienie wynosi około 1025 hPa. Pomiędzy tymi ośrodkami panuje bardzo duży gradient baryczny. Co za tym idzie w Europie pojawi się silne wichura. Początkowo na zachodzie kontynentu, w kolejnych dniach również w Polsce.

Silna wichura w Europie

Spójrzmy teraz na mapy wiatru dla Europy (wxcharts.com). Widać tu wspomniane niże, z czego zdecydowanie przyglądać musimy się ośrodkowi na Atlantyku.

Wichura nadciąga do Europy

Niż ten powoli zbliża się do Europo północno-zachodniej. Już w niedzielę bardzo duży gradient baryczny obserwowaliśmy w północnej części ośrodka. Tam izobary ułożone były bardzo gęsto, a wichura osiągała 120 km/h. Tak silny wiatr pojawił się w niedzielne popołudnie między innymi na północnej części Islandii. Aby przyjrzeć się wydarzeniom, które czekają nas przez kilkadziesiąt najbliższych godzin, zobaczmy animację wiatru i przemieszczania się ośrodków barycznych.

W nocy z niedzieli na poniedziałek, na zachód od Islandii wiało będzie jeszcze silniej. Wichura osiągała prędkość wiatr ponad 140 km/h. Szczęśliwie tak silny wiatr pojawił się na otwartym morzu, w regionie niezamieszkałym przez ludzi. W okolicach wtorku/środy strefa bardzo silnego wiatru dotrze do Europy kontynentalnej. Wichura dochodząca do 100 km/h pojawi się w pasie od zachodniej Francji, po kraje Beneluksu. Przypomnijmy, początek przyszłego tygodnia to okres, w którym do Europy wtargnie silne ocieplenie. Podczas gdy na południu znajduje się niż, a z zachodu zbliża się omawiany niż, pomiędzy nimi tworzy się trasa dla gorących mas powietrza z północnej Afryki. Temat kilkudniowego ocieplenia podejmiemy z pewnością w jednym z najbliższych wpisów. Wróćmy do wichury. W drugiej części środy bardzo mocno wiało będzie we Francji, czy na południowym zachodzie Niemiec. Sytuacja z silnym wiatrem zacznie uspokajać się w Europie dopiero pod koniec rozpoczynającego się tygodnia (a nawet w przyszły weekend).

Mocno powieje również w Polsce

Wichura jaka w najbliższych dniach nawiedzi Europę przyniesie silny, lokalnie bardzo silny wiatr również w Polsce. Jeszcze poniedziałek upłynie pod znakiem tylko lokalnych, silniejszych porywów wiatru. Już od wtorku pogoda stawała będzie się bardziej dynamiczna. Wiatr z każdą godziną będzie nasilał się.

Wichura nad Polską

Prawdziwa wichura pojawi się w Polsce już w środowe popołudnie. Wtedy to w wielu regionach wiało będzie z prędkością przekraczającą 708-80 km/h. W górach bardzo prawdopodobny jest wiatr halny. Wysoko w górach porywy wiatry przekraczać mogą 100 km/h. Najsilniejsza wichura przetoczy się przez kraj w czwartek 21 października. Wtedy to w regionach nadmorskich prędkość wiatru przekroczy 100 km/h. Na Bałtyku silny sztorm z wiatrem przekraczającym 110 km/h. W centralnej Polsce wiało będzie do 70-80 km/h. Wichura z wiatrem o takiej prędkości może nieść ze sobą szkody materialne w postaci uszkadzanych linii energetycznych, czy łamanych konarów drzew.

Silna wichura w czwartek nad Polską

W piątek i sobotę wiatr powoli będzie uspokajał się w naszym regionie. W drugiej części przyszłego weekendu wiatr uspokoi się całkowicie. Pamiętajmy jednak, wchodzimy w okres jesienny, Atlantyk staje się aktywny. Najbliższe tygodnie przyniosą nam z pewnością więcej dynamicznej pogody. Na koniec zachęcam do zapoznania się z prognozą pogody na 16 dni dla Polski. Arek korzystając z najświeższych wyliczeń modeli pokazuje co czeka nas w pogodzie przez najbliższe dwa tygodnie.