Pogoda na 5 dni. Możliwe 22°C. Będzie wichura, opady, a nawet i burze, przymrozki oraz śnieg

Pogoda na okres od 18.10.2021 do 23.10.2021. Nadejdzie wichura, będą burze, przymrozki, a nawet śnieg. Opady zimowe prawdopodobne najbardziej w obszarach górskich i podgórskich. Sprawdzimy, co prognozują modele numeryczne. Zarówno europejskie, jak i też amerykańskie.

Pogoda. Duża zmienność aury na przełomie 2 i 3 dekady października

Interesująco przedstawia się rozkład anomalii temperatury w okresie od 18.10.2021 do 24.10.2021, zatem wykraczający poza ramę 5 dni. Widzimy, że wraz z początkiem nowego tygodnia zaczną płynąć do Polski coraz cieplejsze masy powietrza. Szczególnie ciepło, ale i też wietrznie będzie w środę i czwartek. Ochłodzenie według najnowszych prognoz zacznie postępować od piątku. Weekend przyniesie natomiast ujemne odchylenie temperatury za sprawą spływu powietrza arktycznego morskiego.

Pogoda na 5 dni. Możliwe 22°C.

Mijający tydzień cechować będzie się dużą zmiennością pogody. Najpierw w ciepłym wycinku niżu napłynie przejściowo dużo cieplejsza masa powietrza. Będzie to szczególnie ciepły okres synoptyczny na zachodzie, południowy-zachodzie i południu w okresie od 19.10.2021 do 21.10.2021. Najchłodniej ma być na wschodzie i północnym-wschodzie Polski. Ochłodzenie w całym kraju jest prognozowane na piątek. W tylnej części niżu szerokim strumieniem spłynie zimne powietrze znad Skandynawii. W weekend cały kraj ma być w masie pochodzenia arktycznego morskiego, mogą pojawić się przelotne opady konwekcyjne. Istnieje również ryzyko jesiennych burz, które mogą pojawić się w pierwszych dniach 3 dekady października.

Pogoda. Znajdziemy się przeważnie pod wpływem atlantyckich niżów

Na mapie średniej wartości ciśnienia atmosferycznego na okres od 18.10.2021 do 23.10.2021. Dostrzegamy, że decydujący wpływ na pogodę na przełomie 2 i 3 dekady października będzie mieć cyrkulacja strefowa. Na północy Starego Kontynentu i nad Atlantykiem znajdą się ośrodki niskiego ciśnienia, natomiast na południu Europy wyże. Różnica ciśnienia będzie duża między północą a południem, co spowoduje wzrost prędkości wiatru. Szczególnie w drugiej części mijającego tygodnia. Pojawi się również groźna wichur, a kto wie, czy lokalnie nie wystąpią też burze. Szerzej o wichurze w ostatniej dekadzie października piszemy tutaj.

niżowa pogoda

Śnieg w górach, na nizinach możliwe opady krupy i deszczu ze śniegiem pod koniec tygodnia

Codziennie praktycznie w mijającym tygodniu pojawiać będą się opady atmosferyczne. Szczególne liczne i najbardziej intensywne w drugiej połowie tygodnia. W okresie od 22.10.2021 do 23.10.2021 mogą pojawić się opady mieszane, a w górach i na obszarach podgórskich śniegu. Nocami w wielu regionach pojawią się przymrozki. Zwłaszcza w weekend przy pogodnym niebie i słabym wietrze.

Spoglądamy następnie na średnią dobową temperaturę powietrza na okres od 18.10.2021 do 23.10.2021. Dostrzegamy, że będzie to chłodny okres synoptyczny na północnym-wschodzie. Cieplej w centrum i południu kraju oraz zachodzie Polski.

Pogoda. dynamiczna aura

Ochłodzenie w trzeciej dekadzie października nie będzie długotrwałe. Z map średnich anomalii temperatur na przełom 2 i 3 dekady października wynika, że anomalia za 5 dni w okolicach starego okresu referencyjnego 1979-2000 wystąpi na wschodzie i północnym-wschodzie. Najcieplej będzie na zachodzie i południowym-zachodzie kraju. Opady zimowe najbardziej prawdopodobne są w górach i na obszarach podórskich.

anomalia w normie

Również model GEFS pokazuje nam, że ochłodzenie będzie przejściowe i kilkudniowe. Najchłodniejszy zapowiada się najbliższy weekend oraz początek przyszłego tygodnia. ECMWF prognozuje, że w okolicach 25 dnia miesiąca temperatura ponownie wzrośnie powyżej normy, a na pogodę wpływać mają w dalszym ciągu układy niżowe z rodowodem atlantyckim, prowadząc do dużej zmienności aury.

Prognozowane średnie odchylenie temperatury w okresie od 22.10.2021 do 27.10.2021

chłodny okres w pogodzie

Szczególnie ciepły zapowiada się przełom października i listopada, kiedy to temperatura najczęściej będzie powyżej normy. Często zdarzą się opady, silniejszy wiatr, a nawet jesienne burze. Prognozy na Wszystkich Świętych ulegają jeszcze zmianom, ale dynamika w pogodzie w tym okresie może być znaczna, o czym na pewno poinformujemy na łamach portalu.