Pogoda długoterminowa na 16 dni. Będzie nawet 22°C, groźna wichura, a potem przymrozki i burze w Polsce

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Będzie nawet 22°C, wichura, a potem wystąpią przymrozki, jak i też burze. Sprawdzimy, jak wyglądają najnowsze prognozy numeryczne na przełom października i listopada. Czeka nas duża dynamika w pogodzie.

Pogoda długoterminowa. Czeka nas duża dynamika za sprawą aktywnej cyrkulacji strefowej

Na początek sprawdzimy rozkład anomalii temperatury w okresie od 17.10.2021 do 23.10.2021, uwzględniając okres referencyjny 1991-2010. Dostrzec możemy na mapach, że czeka nas duża dynamika w pogodzie i znaczne wahania temperatury. W niedzielę temperatura jest w normie wieloletniej, natomiast na południu i wschodzie wartości w normie wieloletniej. Początek cieplejszego okresu synoptycznego rozpocznie się w poniedziałek. Wtedy na zachodzie temperatura ma być powyżej normy wieloletniej, natomiast na pozostałym obszarze Polski w normie wieloletniej. Natomiast we wtorek zaznaczy się w pogodzie podział na chłodniejszy wschód i cieplejszy zachód.

Wyraźny przełom w pogodzie jest spodziewany na środę i czwartek. Wtedy to w całym kraju temperatura ma być powyżej normy wieloletniej. Należy jednak uwzględnić, że najcieplej będzie na zachodzie, natomiast najchłodniej na wschodzie. Prognozy modeli nie są do końca jeszcze zgodne, ale pod koniec tygodnia nadejdzie wyraźne ochłodzenie. GFS prognozuje wkroczenie zimnej masy powietrza w nocy z piątku na sobotę. Natomiast ECMWF prognozuje adwekcje chłodu już w piątek. Wiele wskazuje, że ocieplenie będzie silne, ale krótkotrwałe. Jednak spadek temperatury poniżej normy powinien nadejść w weekend. Wtedy to też nocami zdarzą się przymrozki. Istnieje prawdopodobieństwo opadów mieszanych, a nawet śniegu w górach i w obszarach podgórskich. Po kilkudniowym ochłodzeniu, w ostatnim tygodniu października temperatura ponownie wzrośnie.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Będzie nawet 22°C, wichura, a potem przymrozki i burze w Polsce

Pogoda długoterminowa. Krótkie, ale silne ochłodzenie. Następnie temperatura wzrośnie do wartości powyżej normy wieloletniej

Ochłodzenie będzie krótkie, ale intensywne. Pogoda na przełomie 2 i 3 dekady października cechować będzie się dużą zmiennością. Najpierw zrobi się bardzo ciepło za sprawą adwekcji cieplejszej masy z południa, by następnie pod koniec tygodnia nadeszło ochłodzenie spowodowane spływem chłodnej masy arktycznej morskiej. Dostrzegamy jednak, że na mapach średnich anomalii temperatury najcieplej będzie na zachodzie w okresie od 17.10.2021 do 27.10.2021, natomiast najchłodniej na południu i północnym-wschodzie w okolicach normy, mając na uwadze okres referencyjny 1979-2000.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Będzie nawet 22°C

Niż wieloośrodkowy najpierw sprowadzi silne ocieplenie, a potem nagły chłód i przymrozki

Napływ ciepłej masy powietrza z południowego-zachodu spowodowany będzie ulokowaniem niżu wielocentrycznego z rodowodem atlantyckim nad Europą Zachodnią i Północną. Sprowadzi on do kraju strumień bardzo ciepłej masy powietrza. Szczyt ocieplenia przypadnie na okres od wtorku do czwartku. Nie można jednak wykluczyć, że przeciągnie się do piątku. Przyszły weekend przyniesie dominacje chłodnego powietrza, co spowoduje wystąpienie ujemnego, kilkudniowego odchylenia temperatury. Ochłodzenie będzie silne, ale przejściowe. Następnie bliżej końca miesiąca wrócą wyższe temperatury do Polski. Pogoda w pierwszych dniach listopada charakteryzować ma się dużą zmiennością za sprawą aktywnej cyrkulacji strefowej o różnych składowych.

Pogoda długoterminowa. Najcieplej będzie od wtorku do środy. W okolicach weekendu spłynie zimne powietrze z północnego-zachodu

Modele numeryczne prognozują, że dzięki silnej adwekcji z południa najcieplej ma być w okresie od wtorku do czwartku. Najwyższe wartości na termometrach zobaczą mieszkańcy południowej, południowo-zachodniej i zachodniej części Polski. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że temperatura w tych rejonach osiągnie, a nawet przekroczy 20°C/22°C. Chłodniej ma być w tym czasie w centrum, na północy oraz wschodzie. Powrót przymrozków jest spodziewany w przyszły weekend. Wystąpić mogą wtedy na przeważającym obszarze kraju. Dużo jednak zależeć będzie od skali rozpogodzeń, co przy długiej październikowej nocy i adwekcji chłodu sprzyjać ma silnym spadkom temperatury po zachodzie słońca. Mróz przez całą dobę będzie utrzymywał się tylko wysoko w górach.

Aktywna cyrkulacja strefowa przyniesie dużą zmienność pogody w trzeciej dekadzie października

Trzecia dekada października minie pod znakiem aktywnej cyrkulacji strefowej. Dlatego warunki pogodowe ulegać będą szybkim zmianom. Na mapach średnich anomalii temperatury ochłodzenie nie jest aż tak dostrzegalne. Powodem jest, że ma być krótkotrwałe, zatem najlepiej widoczne jest na mapach anomalii temperatury i temperatury na wysokości izobarycznej 850 hPa (1500 m.n.p.g) z mniejszym interwałem. Szybciej nadejście wyższych temperatur sygnalizuje europejski ECMWF. Większość wiązek jest zgodna, że przełom miesięcy przyniesie temperaturę na ogół powyżej normy wieloletniej.

Pogoda długoterminowa. Na wiązkach modelu GFS najpierw widać krótkie, ale silne ocieplenie, a potem spadek temperatury. Wyższe temperatury wrócą jednak pod koniec miesiąca

Ochłodzenie jest bardzo dobrze widoczne na wiązkach modelu GFS w pierwszych dniach trzeciej dekady października. Wynika jednak z nich, że nie będzie to długi okres z ujemnym odchyleniem temperatury. W ostatnich dniach miesiąca temperatura ponownie wzrośnie. Nawet do wartości powyżej normy wieloletniej.

Poniższa grafika obrazuje prognozę wiązek na 16 dni dla wysokości izobarycznej 850 hPa (1500 m.n.p.g). Pozwala nam to lepiej charakteryzować właściwości mas powietrza napływających nad dany obszar. Dostrzegamy, że na przełomie 2 i 3 dekady października ocieplenie będzie silne, ale krótkotrwałe. Adwekcja chłodu nastąpi za frontem chłodnym i będzie to spływ powietrza arktycznego morskiego. Następnie w okolicach 25-27 dnia miesiąca temperatura wzrośnie do wartości w okolicach normy, a nawet powyżej normy, zatem będzie to krótki okres z ujemnym odchyleniem temperatury.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Będzie nawet 22°C. Duża zmienność

Na długi okres z zaleganiem chłodnej masy arktycznej morskiej nic nie wskazuje. W okolicach weekendu zrobi się chłodno, a niskie temperatury mogą przeciągnąć się na pierwsze dni ostatniego tygodnia października, to jednak pod koniec miesiąca temperatura wyraźnie wzrośnie w całym kraju, a na warunki pogodowe będą mieć wpływ przeważnie aktywne ośrodki niżowe związane z cyrkulacją atlantycką, zatem na stabilne pogodowe nie mamy co liczyć.

pogoda długoterminowa. zmienna pogoda

W okolicach przyszłego weekendu większy przyrost pokrywy śnieżnej jest możliwy w górach, ale także na obszarach podgórskich Polski południowej. Najwięcej zimowych opadów jest możliwych w okresie od 23.10.2021 do 24.10.2021.

Pogoda. Na zachodzie i południowym-zachodzie temperatura na krótko przekroczy 20°C

Spoglądamy następnie na mapy, które obrazują maksymalną temperaturę powietrza w okresie od 17.10.2021 do 27.10.2021 według modelu GFS. Widzimy wyraźnie, że ocieplenie nadejdzie do Polski, ale ma być krótkotrwałe. Najwyższe wartości powyżej 20°C wystąpią na zachodzie i północy kraju. Najchłodniej ma być na wschodzie, a zwłaszcza północnym-wschodzie Polski.

znaczna dynamika w pogodzie

Przymrozki w weekend mogą wystąpić na przeważającym obszarze Polski

Spływ chłodu będzie najbardziej odczuwalny w okolicach przyszłego weekendu. W całej Polsce wtedy możliwe są nocami i w godzinach porannych przymrozki. Wysoko w górach może pojawić się nawet dwucyfrowy mróz. Poniższa mapa obrazuje prognozowane minimalne wartości przez model GFS na okres od 17.10.2021 do 27.10.2021. Wiele wskazuje, że wartości będą niższe od prognozowanych na mapie w naszej części Europy. Model GFS potrafi często zawyżać temperaturę minimalną.

przymrozki w polsce

Pogoda. Polska znajdzie się pomiędzy wyżami znad Europy Południowej a niżami z północy Starego Kontynentu i Atlantyku. Skutkować będzie to dużą różnicą ciśnienia

Gdybyśmy spoglądali tylko na mapę średniej wartości ciśnienia atmosferycznego na najbliższe 10 dni, doszlibyśmy do wniosku, że dominować ma pogodą wyżowa. Ośrodki niżowe ulokowane będą przeważnie na północy Starego Kontynentu oraz na Atlantyku. Jednak sięgną nas zatoki niżów atlantyckich, przejdą również fronty atmosferyczne. Do czwartku opadów ma być niewiele. Aczkolwiek pod koniec najbliższego tygodnia, pojawią się opady, a lokalnie również burze. Istnieje zagrożenie ze strony silnego wiatru w okolicach 21 października 2021. Mogą zostać spełnione kryteria dla wichury w okresie od środy do piątku z uwagi na duży gradient baryczny. Najsilniej powieje nad północy Polski oraz w górach. Duża prędkość wiatru spowodowana będzie znaczną różnicą ciśnienia na niewielkim obszarze oraz bliskością niżów, jak i też przechodzeniem frontów atmosferycznych. Odczuwalna ma być w całym kraju.

wyże na południu

Wzrost dynamiki w pogodzie jest prognozowany w drugiej połowie nachodzącego tygodnia. Prognozy numeryczne wyraźnie sygnalizują wzrost prędkości wiatru, wystąpienie opadów różnego typu, a nawet zjawisk burzowych. Model ECMWF prognozuje w weekend opady konwekcyjne o charakterze krupy śnieżnej, jak i też deszczu ze śniegiem. W górach i na obszarach podgórskich śniegu, co skutkować może przyrostem pokrywy śnieżnej. Największe ryzyko opadów typowych dla chłodnej pory roku będzie na południu Polski. Aczkolwiek z uwagi na dynamiczną sytuacje synoptyczną, prognozy modeli w dalszym ciągu ulegają zmianom.

Reasumując, przed nami okres z dużą dynamiką w pogodzie. Na przełomie 2 i 3 dekady października pogoda charakteryzować ma się dużą zmiennością. Pojawić może się wichura, większe opady szczególnie w północnej części Polski, a nawet burze. W górach i na obszarach podgórskich prawdopodobny kolejny większy akcent zimowy. Czasem jednak pojawi się więcej przejaśnień, a nawet rozpogodzeń.

Orientacyjna prognoza sum opadów w okresie od 17.10.2021 do 27.10.2021 według modelu ECMWF dla Polski

pogoda. największe opady na północy

Wkrótce więcej informacji o dynamicznym okresie w pogodzie na przełomie 2 i 3 października w Polsce.