5 grudnia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na noc 17/18 października 2021. Silne zamglenia, niska temperatura, lokalnie opady deszczu i przymrozki w obszarach górskich

wyz

Pogoda na noc z niedzieli na poniedziałek. Gdzieniegdzie silne zamglenia, niska temperatura, punktowo opady deszczu o niskim natężeniu. Przymrozki w obszarach podgórskich.

Od kilku dni znajdujemy się w zasięgu aktywnej cyrkulacji strefowej. W niedzielę i poniedziałek modele pogodowe prognozują zachmurzenie na ogół duże. Zwłaszcza na północy, gdzie w ostatni dzień weekendu możliwe są przelotne opady deszczu. Nieco mniej chmur było w dzielnicach centralnych i południowych i bez opadów. Temperatura od 10 do 14℃ odpowiednio na północy i południu kraju. Wieczorem w niedzielę od północnego zachodu nasuwać się będzie strefa zachmurzenia frontowego z opadami deszczu, która jutro i we wtorek obejmować będzie obszar całego kraju, wiatr słaby lub umiarkowany, na północy porywisty.

Anomalia w polu ciśnienia nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i przyległościami, 18.10.2021, 00 UTC

pogoda na noc

Głównym układem barycznym sterującym procesami atmosferycznymi nad północną i centralną częścią kontynentu. Jest rozległy i rozbudowany pionowo niż znad Zatoki Botnickiej, przemieszczający się powoli nad Półwysep Kola i Morze Barentsa. Polska jest jeszcze pod wpływem wyżu znad Alpami. Nad zachodnim Atlantykiem tworzy się kolejny niż. Powoli zbliża się ku kontynentowi, wpływ jego cyrkulacji zaznaczy się w drugiej połowie tygodnia w postaci ocieplenia do 16-22℃, lecz okraszonego deszczem i silnym wiatrem. Następnie spłynie do nas dużo chłodniejsza masa powietrza o cechach arktycznych morskich. Ochłodzenie ma być jednak przejściowe, następnie nadejdzie ocieplenie. Dominować ma istotnie nasilona cyrkulacja strefowa, co powodować ma dużą zmienność aury.

W niedzielę na przeważającym obszarze Polski zachmurzenie było umiarkowane i duże, jedynie na południowym wschodzie zachmurzenie okresami małe. Na północy kraju miejscami przelotne opady deszczu. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia było maksymalna od 10°C do 13°C, chłodniej w obszarach podgórskich od 7°C do 10°C. Wiatr był przeważnie słaby i umiarkowany, na północy okresami porywisty, południowo-zachodni i zachodni. Na południu okresami wiatr słaby, zmienny.

Pogoda na noc. Miejscami mgła, najcieplej na Wybrzeżu

Podczas nadchodzącej nocy zachmurzenie w wielu regionach ma być duże. Głównie na wschodzie i południu z większymi przejaśnieniami. Gdzieniegdzie słabe opady deszczu, bez opadów tylko na południowym wschodzie kraju. Istnieje prawdopodobieństwo, że Pomorzu Zachodnim utworzą się silne zamglenia. Natomiast w rejonach podgórskich mgły ograniczające widzialność do 200-300 m. Na termometrach w najchłodniej części nocy będzie od 4°C na wschodzie do około 6°C, 7°C na przeważającym obszarze i 9°C na Wybrzeżu; chłodniej w obszarach podgórskich, od -1°C do 3°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich. Na południu okresami wiatr słaby, zmienny.

Prognozowana minimalna temperatura, 18 października 2021, 4Z według ICON

POŁOŻENIE OPADÓW