Mróz powróci. Do -3 stopni w Polsce jeszcze w październiku

Cieszymy się obecnie z pogody na nadchodzący tydzień. Czeka nas kilka dni silnego ocieplenia. To jednak nie będzie wielki powrót lata. Wysokie temperatury nie rozgoszczą się w regionie na wiele dni. Mróz powróci do Polski w ostatnich dniach października. Temperatury spadać mogą do -3 stopni na nizinach. W górach mróz będzie jeszcze bardziej srogi. To jednak dopiero za kilkanaście dni. Teraz zobaczmy co czeka nas w pogodzie w najbliższym czasie, bo są to dobre wiadomości pogodowe.

Mróz w górach, ale nadchodzi ocieplenie

O nadchodzącym ociepleniu pisałem już choćby w dniu wczorajszym. Jednak to dopiero w okolicach połowy przyszłego tygodnia. Obecnie do kraju nadal spływa dość chłodne powietrze z północnego zachodu kontynentu. Powoduje to spadki temperatury nocami w okolice 2 stopni Celsjusza. Tak duże spadki temperatury występują w miejscach, gdzie jest najwięcej bezchmurnego nieba.

Mróz w górach w Polsce w weekend

Mróz wystąpił minionej nocy w Tatrach. Na pozostałym obszarze kraju było cieplej, a temperatury tylko lokalnie spadły poniżej 5 stopni Celsjusza. Nad morzem w najchłodniejszym momencie nocy było prawie 10 stopni Celsjusza. Widać więc, że ocieplenie jest coraz bliżej, choć w nocy z poniedziałku na wtorek bardzo chłodno zrobi się jeszcze na północnym wschodzie kraju. Temperatury lokalnie również mogą spadać tam poniżej 0, przynosząc lokalny mróz. Zobaczmy na prognozę temperatury na noc z poniedziałku na wtorek wg. modelu ECMWF (źródło mapy).

Mróz możliwy na północnym wschodzie w nocy z poniedziałku na wtorek

Chłód wypchnięty na wschód

Od wtorku będziemy mieli do czynienia z ociepleniem w naszym regionie. Już od weekendu coraz cieplejsze masy powietrza napływać zaczynają z południowego zachodu nad nasz region. Zobaczmy to na animacji przebiegu mas powietrza w Europie.

Na powyższej animacji widać doskonale jak ciepłe masy powietrza już teraz obecne są na południowym zachodzie kontynentu. Skutkuje to wzrostem temperatury nawet ponad 30 stopni Celsjusza na Półwyspie Iberyjskim. W kolejnych dniach ciepłe powietrze kontynuować będzie swą wędrówkę na wschód i północny wschód. Mróz wypchnięty zostanie na północ i wschód kontynentu. Widać to doskonale na mapie z prognozą mas powietrza na środę 20 października. Mróz wypchnięty został do Rosji, a do kraju napływa od zachodu cieplejsza masa powietrza.

Mróz wypchnięty na wschód od Polski.

Ocieplenie w naszym regionie potrwa 2-3 dni. W środę na południowym zachodzie i zachodzie kraju może to być prawdziwy wybuch lata z temperaturą dochodzącą do 23-24 stopni Celsjusza. Niestety ocieplenie to nie potrwa długo. Już w przyszyły piątku do kraju powrócą chłodniejsze masy powietrza, a temperatury powietrza znów nie będą przekraczały 10 stopni Celsjusza w dzień.

Mróz powróci pod koniec października

Przyglądając się uważnie powyższej animacji widać jak od 22 do 24 października następuje silny spływ chłodu z północy w region Europy Środkowej. Mróz pojawi się znów na wschodzie kontynentu. Bardzo zimno zrobi się również w naszym kraju.

Bomba chłodu przyniesie mróz

„Bombę chłodu” widać doskonale na powyższej grafice. Przyniesie ona spadki temperatury poniżej zera w wielu regionach Europy. Mróz pojawi się praktycznie w większej części Rosji, na Białorusi, Ukrainie, czy na wschodzie Polski. Nie będzie to jeszcze mróz bardzo srogi, jednak spadki temperatury do -7 stopni na wschodzie Europy są bardzo prawdopodobne. U nas w Polsce mróz nie będzie aż tak silny. Jednak na wschodzie i południu Polski w okolicach końcówki miesiąca spadki temperatury w okolice -3 stopni są całkiem prawdopodobne.

Mróz na koniec października w Polsce

Oczywiście do tych terminów i prognozowanego mrozu jeszcze daleko. Prognozy mogą się nieznacznie zmienić. Jednak spodziewajmy się chłodnej końcówki miesiąca. A jakie są prognozy pogody na Wszystkich Świętych? O tym pisaliśmy na stronie w dniu wczorajszym.