Pogoda na Wszystkich Świętych 2021. Jaka czeka nas pogoda w długi weekend?

Jak co roku jednym z najczęściej zadawanych nam pytań jest jaka będzie pogoda na Wszystkich Świętych. Jak co roku pytania te padają około dwóch tygodni przed świętem Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym. Jest to termin trochę niewygodny na pisanie prognoz pogody. Z jednej strony zostało zaledwie 2 tygodnie, więc każdy szanujący się „spec” od pogody powinien poradzić sobie z zaprognozowaniem pogody na tak „niedaleki przecież” okres. Z drugiej strony, każdy kto trochę bardziej interesuje się meteorologią wie, że prognozy pogody na okres ponad 10 dni do przodu znacząco tracą na swej skuteczności. Bardzo ciężko jest określić pogodę z dokładnością co do dnia na okres za dwa tygodnie. Niemniej jednak, spróbujmy. Zaznaczając, że prognozy te mogą ulec zmianie i jest to wpis pokazujący bardziej trend w pogodzie na Wszystkich Świętych. Zapraszam więc do naszej próby dotyczącej prognozy pogody na Wszystkich Świętych 2021.

Pogoda na Wszystkich Świętych. Zimna końcówka października

W tym roku Wszystkich Świętych przypada na poniedziałek. Oznacza to, że poprzedza go weekend, przez co okres przeznaczony na odwiedziny grobów bliskich przedłuży się. Warto więc sprawdzić jaka pogoda panowała będzie przez cały weekend 30 października – 1 listopada. No i tutaj mamy całkowicie różne informacje pogodowe. Pogoda na Wszystkich Świętych z jednej strony przyniesie wysokie temperatury w Polsce (nie wszędzie) z drugiej spodziewamy się sporo chmur i opadów. Szczegóły podam oczywiście poniżej.

Wiemy, że końcówka października może być dość chłodna w Europie. Tym bardziej należy docenić, że pogoda na Wszystkich Świętych prawdopodobnie przyniesie zmiany. Powyżej zamieściłem mapę z prognozą opadów dla Polski na czwartek przed długim weekendem. Tak, to co widać na mapach opadów to opady śniegu. Te możliwe będą nie tylko w górach, lecz także widać je w prognozach choćby dla Warmii i Mazur. Mapę tą pokazuję specjalnie, byśmy wspólnie docenili, że pogoda poprawi się akurat na długi weekend oraz Wszystkich Świętych. Temperatury od piątku 29.10 powoli zaczną wzrastać, a chłód i opady śniegu wypchnięte zostaną na wschód. Długi weekend przyniesie już wyższe temperatury powietrza.

Długi weekend cieplejszy jednak nie wszędzie

Oglądając poniższą animację jeszcze raz docenimy wartości temperatury jakie prawdopodobnie czekają nas na Wszystkich Świętych. Wszyscy pamiętamy odwiedzanie grobów bliskich w białej scenerii. W ostatniej dekadzie sytuacja z opadami śniegu tuż przed tymi Świętami zdarzała się dość często. Tym bardziej doceńmy, że po silnym ochłodzeniu jakie czeka nas pod koniec października, wszystko wskazuje na to, że pogoda na Wszystkich Świętych przyniesie nam ocieplenie.

Zwróćmy uwagę, że jeszcze w ostatnich dniach października noce i poranki przyniosą przymrozki, a wręcz mróz w Polsce. Już pierwszy dzień długiego weekendy (sobota) przyniosą wg. prognoz wzrost temperatury. Cieplej zacznie robić się od zachodu kraju, gdzie słupki rtęci wskażą nawet 14-15 stopni Celsjusza. Podobne wartości temperatury widzi model GFS (źródło) na niedzielę dla Polski Południowej. Na północy kraju chłodniej, jednak temperatury w dzień również wynosiły będą delikatnie powyżej 10 stopni Celsjusza. Poniżej mapa temperatury na 1 listopada 2021.

Temperatura na Wszystkich Świętych

Widać tutaj, że po silnym ochłodzeniu i temperaturach w okolicach 5 stopnie w dzień, pogoda na Wszystkich Świętych przyniesie nam cieplejsze dni. Oczywiście nie mamy co spodziewać się letnich temperatur i wyprawy na groby w krótkim rękawku. Jednak temperatura w okolicach 10 stopni (kilkunastu na południu) to dla mnie warunki, które na ten moment biorę w ciemno jak na pierwszy dzień listopada.

Pogoda na Wszystkich Świętych? Pojawią się opady

Na chwilę obecną wygląda to tak, że początek długiego weekendu zapowiada się ze słabszą pogodą. Wraz z ociepleniem do kraju dotrze front atmosferyczny, który przyniesie sporo opadów praktycznie w całej Polsce.

Opady w Polsce na początek długiego weekendu

Jednak niedziela przynieść powinna poprawę pogody. Stopniowo dostawali będziemy się pod wpływ ośrodka podwyższonego ciśnienia. Powinno to nieco poprawić pogodę na południu i wschodzie kraju. Centrum i północ niestety zostanie pod chmurami przez cały okres przedłużonego weekendu. Pogoda na Wszystkich Świętych może przynieść również opady deszczy w północnej i centralnej Polsce. Na ten moment prognozy są zgodne co do pogodnego nieba na południu i częściowo wschodzie kraju.

Podsumowując, pamiętajmy, że powyższy wpis to pokazanie bardziej trendu w pogodzie. Oszacowanie pogody na konkretny dzień w terminie na kilkanaście dni w przód jest obarczone dość sporym błędem. Jednak na ten moment ja osobiście trzymam kciuki, by prognozy sprawdziły się. Po dość chłodnej (nocami mroźnej) końcówce października, wiele wskazuje na to, że pogoda na Wszystkich Świętych przyniesie nam dość komfortowe temperatury powietrza. Nawet, gdy w części kraju (północ i centrum) będzie pochmurnie, to widać już, że raczej zimowych butów i ubrań na wizyty na grobach bliskich przygotowywać raczej nie musimy. Na zakończenie zapraszam do świeżej prognozy długoterminowej na 16 dni dla Polski. W niej również analizujemy trendy w pogodzie, również na końcówkę października.