Pogoda długoterminowa do końca czerwca 2021. Nagły i krótki chłód. Potem uderzy gorąc, a nawet upał do 35°C. Okresami silne burze

Pogoda długoterminowa do końca czerwca 2021. Czekają nas tylko krótkie okresy chłodu. Pojawi się wiele dni gorących, a okresami również silny upał do 35°C. Czasem przejdą też silne burze. Sprawdzamy najnowsze prognozy w oparciu o modele ICON, GEFS, CFS, GFS i ECMWF.

Pogoda. Przełamanie trendu w pogodzie

Pierwszy miesiąc meteorologiczna lata przyniósł przełamanie trendu w pogodzie. Po chłodnej wiośnie, nadeszło większe i szybsze ocieplenie, niż sugerowało to większość modeli numerycznych. Najbliżej prawdy był model CFS, ale także i on na 2 tygodnie do przodu źle oszacował skalę ocieplenia. Kontynent ogrzał się szybciej niż wynikało z prognoz numerycznych.

Anomalia temperatury w okresie od 1.06.2021 do 10.06.2021, uwzględniając okres referencyjny 1991-2020 dla Polski. Najcieplej jest na zachodzie i północy. Chłodniej w tym samym czasie na wschodzie i południu. Widzimy, że wraz z początkiem szóstego miesiąca roku sytuacja baryczna uległa dużej zmianie, co spowodowało wzrost temperatury do letnich wartości.

Pogoda. Termiczne lato już w Polsce

Sprawdzamy również średnią temperaturę powietrza za okres od 1.06.2021 do 10.06.2021. Widzimy, że praktycznie w całej Polsce zapanowało termiczne lato. Średnia temperatura przekraczająca 15°C oznacza termiczne lato. Amplituda dobowa temperatur nie jest duża, gdyż od wielu dni zalega jednorodna masa polarna, która ulega ogrzewaniu. W ciągu dnia bez trudu w wielu miejscach tworzą się punktowe burze termiczne, zanikające najczęściej u schyłku dnia. W kolejnych tygodniach czerwca ulegnie zmianie kierunek napływu mas powietrza, dlatego pojawi się upał, gdyż z południa i południowego-zachodu napłynie upalne powietrze zwrotnikowe. Okresy chłodu spowodowane napływem mas znad Atlantyku Północnego zdarzą się, ale nie będą długotrwałe.

Pogoda. Krótkie ochłodzenie w weekend, potem wrócą wysokie temperatury i upał

Od początku czerwca znajdujemy się przeważnie w słabogradientowym polu podwyższonego ciśnienia. Głownie na wschodzie zaznaczał się wpływ niżów ze wschodu. Należy również uwzględnić niże górne, które mają spory wpływ na rozwój dziennej konwekcji i burz. Czeka nas jednak krótka zmiana sytuacji barycznej. W sobotę przez Polskę przewędruje zatoka niżowa, a w niej front chłodny. Spodziewane są gwałtowne burze, o których więcej piszemy tutaj.

Sprawdzamy teraz prognozę anomalii temperatury w okresie od 11.06.2021 do 17.06.2021 w oparciu o model ICON. Ukazuje nam to uśrednione wartości anomalii dobowej na wybrane dni. W piątek temperatura będzie przeważnie w normie, a na zachodzie powyżej normy wieloletniej dla drugiej dekady czerwca. Sobota przyniesie zmianę warunków pogodowych, gdyż od północnego-zachodu przemieszczać ma się front chłodny z opadami i burzami. Szczególnie aktywne burze wystąpią popołudniu. Niedziela to już wyraźne ochłodzenie w całym kraju, gdyż znajdziemy się w świeżej masie polarnej płynącej znad Atlantyku Północnego. W tej sytuacji temperatura obniży się poniżej normy z okresu referencyjnego 1991-2020. Cieplej zacznie robić się od poniedziałku na zachodzie, ale na pozostałym obszarze obserwujemy anomalie w normie i poniżej normy. Powrót letnich wartości jest prognozowany od wtorku do całej Polski. Jeszcze cieplej powinno zrobić się w środę i czwartek, gdy dostaniemy się w zasięg masy zwrotnikowej. Okresami temperatura będzie wyższa o 4°C do 9°C, niż wynosi norma w analogicznym okresie lat ubiegłych.

Pogoda. Anomalia temperatury do 17 czerwca 2021.

Najcieplej od początku miesiąca na zachodzie Polski

Interesująco wygląda prognoza anomalii miesięcznej na okres od 1.06.2021 do 17.06.2021 według modelu ICON, uwzględniając okres referencyjny 1991-2020. Widzimy, że do tego okresu temperatura praktycznie w całym kraju będzie powyżej normy wieloletniej, gdzie średnia za wyżej wymieniony przedział czasowy przekroczy nawet 2°C na zachodzie i północy. Chłodniej w tym samym czasie na wschodzie, południu i południowym-wschodzie, gdzie wartości mogą być w normie wieloletniej, a miejscami lekko poniżej normy. Dotyczy to szczególnie krańców południowo-wschodnich.

Pogoda. Anomalia miesięczna do 17 czerwca 2021.

Optymistyczne prognozy GEFS. Przed nami ciepły okres synoptyczny

Sprawdzamy następnie uśrednione wartości anomalii temperatury na okres od 15.06.2021 do 20.06.2021 w oparciu o model GEFS. Dostrzegamy, że po krótkim ochłodzeniu, które nadejdzie w weekend, początek przyszłego tygodnia przyniesie zmianę warunków w kraju. Napłynie upalne powietrze zwrotnikowe, zatem wystąpią dni z upałem. Szczególnie gorąco może zrobić w połowie nadchodzącego tygodnia, gdy temperatura może przekroczyć 30°C/34°C.

Pogoda. Anomalia temperatury na okres od 15.06.2021 do 20.06.2021.

Spoglądamy dalej na uśrednione wartości anomalii na okres od 20.06.2021 do 25.06.2021, mając na uwadze możliwą korektę w prognozach amerykańskiego modelu. W tym okresie może zdarzyć się także kilka dni chłodniejszy bez upału, ale zweryfikujemy te prognozy w kolejnych dniach. Przeważnie temperatura będzie utrzymywać się powyżej normy wieloletniej.

Pogoda. Anomalia temperatury na okres od 20.06.2021 do 25.06.2021.

Optymistycznie wygląda również prognoza CFS na okres od 17.06.2021 do 24.06.2021. Ukazuje ona nam uśrednione wartości anomalii tygodniowej. Z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że na przełomie 2 i 3 dekady czerwca prawdopodobne są dni upalne w wielu regionach Polski. Najwyższych wartości na termometrach spodziewamy się na zachodzie i południu oraz w centrum.

Pogoda. Anomalia tygodniowa na okres od 17.06.2021 do 24.06.2021.

Pogoda. ECMWF z wysokimi temperaturami. Zdarzą się dni upalne

Praktycznie na sam koniec sprawdzamy dodatkowo prognozy uśrednione anomalii tygodniowych według ECMWF. Widzimy, że w okresie od 14.06.2021 do 21.06.2021. Temperatura może być wyższa o średnio 2-3 stopnie. Szczególnie na zachodzie. Są to oczywiście uśrednione wartości anomalii tygodniowej, dlatego poszczególne dni będą przynosić temperaturę wyższą o 5-8°C. Mogą zdarzyć się krótkie okresy chłodu spowodowane napływem chłodniejszych mas znad Atlantyku.

Okresami mogą wystąpić sprzyjające warunki do rozwoju gwałtownych burz w naszych szerokościach geograficznych. Wiele wskazuje, że po stosunkowo spokojnej pierwszej dekadzie czerwca, druga i trzecia dekada czerwca cechować ma się zwiększoną aktywnością burzową. Pojawiać będą się lokalnie nie tylko burze termiczne, ale także groźniejsze frontowe. Opady w poszczególnych tygodniach mogą być powyżej normy wieloletniej.

Pogoda. Anomalia temperatury na okres od 14.06.2021 do 21.06.2021

Sprawdzamy prognozy anomalii tygodniowych na kolejne tygodnie czerwca. Dostrzegamy, że anomalia tygodniowa jest powyżej normy na okres 21.06.2021 do 28.06.2021. Sugeruje to nam okresy gorące, a okresami również upał. Tych dni upalnych w 3 dekadzie może być kilka, a okresowe wymiany mas powietrza spowodują tylko krótkie obniżenie temperatury poniżej normy wieloletniej.

Anomalia temperatury do 28 czerwca 2021.

Patrzymy dalej w przyszłość. Na przełom czerwca i lipca. W tym okresie temperatura powinna utrzymywać się powyżej normy wieloletniej. To sugeruje nam prawdopodobne dni gorące, a okresami również upał. Ze względu na odległy termin prosimy podchodzić do tak odległych prognoz z dystansem, gdyż mogą one ulec zmianie.

Anomalia na przełom czerwca i lipca 2021.

Pogoda. Wrócą dni gorące po weekendzie. Możliwa dynamiczna wymiana mas powietrza na przełomie 2 i 3 dekady czerwca

Poniższa animacja ukazuje nam zakres temperatur w okresie od 11.06.2021 do 21.06.2021. Dostrzegamy, że ochłodzenie nadejdzie w weekend. Jednak już w poniedziałek od zachodu zacznie robić się coraz cieplej. Kolejne dni to systematyczny wzrost temperatury. W połowie tygodnia dni upalne z temperaturą powyżej 30-35°C. Szczególnie gorąco może zrobić się na zachodzie. Przekonamy się w kolejnych aktualizacjach modelu czy takie prognozy zostaną utrzymane. Prawdopodobnie na przełomie 2 i 3 dekady czerwca wkroczy front powodujący wymianę masy powietrza na chłodniejszą znad Atlantyku. Mogą wystąpić dogodne warunki do rozwoju silnych burz frontowych. Ochłodzenie może być chwilowe, gdyż prawdopodobnie w pierwszych dniach ostatniej dekady czerwca powrócą dni upalne.

Więcej opadów w kolejnych dniach. Będą to głównie opady burzowe

Wiele wskazuje, że po suchej pierwszej dekadzie czerwca do początku 3 dekady czerwca spadnie więcej deszczu. Będą to głównie opady o charakterze burzowym. Pierwsze większe już w sobotę na wędrującym od północnego-zachodu na południowy-wschód froncie chłodnym. W przyszłym tygodniu mogą lokalnie przechodzić burze. Groźniejsze prawdopodobnie na przełomie 2 i 3 dekady czerwca, ale prognozy te ze względu na odległy termin mogą ulec jeszcze zmianie.

Wstępna prognoza sum opadów do 21 czerwca 2021 według ECMWF.

Pogoda. Suma opadów do 21 czerwca 2021.

Prognozowana orientacyjna sum opadów do 21 czerwca 2021 według GFS

Pogoda. GFS do 21 czerwca 2021.

Źródło grafik: meteomodel.pl, tropicaltidbits.com. ecmwf.int, wxcharts.com