Pogoda długoterminowa do końca czerwca 2021. Upał i noce tropikalne ustąpią na krótko. Pojawi się więcej groźnych burz w Polsce

Pogoda długoterminowa do końca czerwca 2021. Upał i noce tropikalne zaczną ustępować tylko na krótko. Pojawi się kilka chłodniejszych dni, ale temperatura ma być w dalszym ciągu w normie, bądź lekko powyżej normy wieloletniej. W trzeciej dekadzie czerwca pojawi się więcej opadów i burz. Sprawdzamy zatem najnowsze prognozy numeryczne w oparciu o modele europejskie i amerykańskie.

Pogoda. Czerwiec przyniósł przełamanie trendu w pogodzie

Od dłuższego czasu informujemy na łamach portalu, że czerwiec przyniósł przełamanie trendu w pogodzie po chłodnej wiośnie. Prognozy do końca czerwca są optymistyczne. Nie widać dotkliwych okresów chłodu. Temperatura będzie przeważnie powyżej normy wieloletniej. Nie zabraknie dni gorących, jak i też upalnych. Spodziewane są kolejne noce tropikalne. Szczególnie w zachodniej i częściowo północnej oraz centralnej części kraju, gdzie nocami temperatura nie spadnie poniżej 20°C, a przeważnie będą to wartości wyższe.

Pogoda. Temperatura w trzeciej dekadzie czerwca najczęściej powyżej normy wieloletniej. Pojawi się więcej opadów i burz

W trzeciej dekadzie czerwca przewiduje się utrzymanie temperatur powyżej normy wieloletniej. Pojawi się za to więcej opadów. Szczególnie o charakterze konwekcyjnym. Jednak już w weekend burze mogą pojawić się na wschodzie, południowym-wschodzie oraz na krańcach zachodnich. O czym więcej piszemy w naszej prognozie na 19 czerwca 2021. W niedzielę ponownie burze prawdopodobne są na południowym-wschodzie, wschodzie, jak i też na krańcach południowych. Szczególnie rejon Tatr i Beskidu Śląskiego, gdzie kluczowe może okazać się wspomagania orograficzne. Na zachodzie burze prawdopodobne są na linii zbieżności wiatru dolnego, która nasunie się przed frontem chłodnym.

Przyszły tydzień nie będzie już tak spokojny jak mijający. Pojawi się na obszarze całego kraju więcej opadów. Praktycznie przez cały nadchodzący tydzień pojawiać będą się burze w wielu miejscach Polski. Mogą one okresami przybrać formę superkomórek burzowych, jak i też mezoskalowych układów konwekcyjnych. Najgroźniejszych burz spodziewamy się połowie tygodnia. Szczególnie w momencie wypierania rozgrzanej masy zwrotnikowej.

Sprawdzamy jeszcze dane z systemu RainGrs za okres od 1.06.2021 do 17.06.2021. Widzimy, że jest to miesiąc suchy. Po chłodnym i bardzo wilgotnym maju, czerwiec przynosi dominacje pogody wyżowej. Występuje wiele pogodnych dni, a opadów jest niewiele. Zdarzają się głównie o charakterze konwekcyjnym. Najwięcej opadów wystąpiło według danych z RainGrs na wschodzie, a praktycznie w ogóle nie padało na krańcach północno-zachodnich. Wiele wskazuje, że czerwiec zapisze się jako miesiąc ciepły i w wielu miejscach Polski suchy z opadami poniżej normy wieloletniej. To zasługa wyraźnej dominacji słabogradientowych pól podwyższonego ciśnienia i nie zmienią tego zbytnio lokalne opady burzowe w ostatnich dniach miesiąca.

Pogoda. Suma opadów do 17 czerwca 2021.

Pogoda. Czerwiec najcieplejszy jest na zachodzie i północy

Sprawdzamy również anomalie temperatury za okres od 1.06.2021 do 18.06.2021 w odniesieniu do nowego okresu referencyjnego 1991-2020. Widzimy, że największe dodatnie odchylenie temperatury występuje na zachodzie, gdzie temperatura jest wyższa o około 2,5°C od normy wieloletniej. Najchłodniej jest na południu i wschodzie, gdzie za omawiany przedział czasowy temperatura oscyluje w okolicach normy wieloletniej.

Pogoda. Anomalia temperatury do 18 czerwca 2021.

Pogoda. Upały mogą ustąpić w okolicach 23-25 dnia miesiąca, ale na pewno nie będziemy marznąć

Zerknijmy dodatkowo na mapy, które obrazują anomalie temperatury w okresie od 19.06.2021 do 25.06.2021 w oparciu o model ICON. Dostrzegamy, że utrzymane zostaną wartości powyżej normy wieloletniej. Ochłodzenie może nadejść w okolicach 23/25 dnia miesiąca. Wtedy też upalne powietrze powinno zostać wyparte przez front chłodny z Polski. Niewykluczone, że będzie to się opóźniać z uwagi na falujący front atmosferyczny wzdłuż którego rozwijać mają się zaburzenia falowe. Wzmocnić może to potencjał do rozwoju silnych, gwałtownych burz, jakie miejscami spowodują duże szkody. Prawdopodobnie pod koniec przyszłego tygodnia czekać będzie nas krótka przerwa od upałów, ale dni z temperaturą powyżej 30°C powinny jeszcze powrócić bliżej końca miesiąca.

Pogoda. Anomalia według ICON

Pogoda. Czerwiec okaże się ciepły, ale suchy w wielu miejscach Polski

Pięć ostatnich miesięcy 2021 roku było chłodnych. Czerwiec przyniósł przełamanie trendu w pogodzie. Zaczęły docierać do nas coraz cieplejsze masy powietrza. Przez wiele dni panowała stabilna sytuacja baryczna nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i przyległościami. Panował niewielki gradient ciśnienia, co powodowało szybkie ogrzewanie się masy powietrza zalegającej nad Europą. Upały nadeszły do Polski po 15 czerwca 2021, zaczęły pojawiać się również noce tropikalne. Częściowo na północy i zachodzie kraju. Zerkamy na orientacyjną prognozę anomalii miesięcznej do 25 czerwca 2021, w odniesieniu do okresu referencyjnego 1991-2020. Widzimy, że temperatura na obszarze całej Polski ma być powyżej normy wieloletniej. Średnia wynieść może w okolicach 2,35°C do 25 dnia miesiąca. Na pełne podsumowanie czerwca poczekajmy do pierwszych dni lipca. Wiele jednak wskazuje, że to właśnie na zachodzie wartości na termometrach będą najwyższe i przekraczające 3°C w skali miesięcznej.

Anomalia miesięczna do 25 czerwca 2021.

Termiczne lato przynajmniej do końca czerwca zostanie utrzymane

Analizujemy również mapy, które przedstawiają uśrednione wartości temperatury na okres od 19.06.2021 do 29.06.2021 w oparciu o model GFS. Dostrzegamy, że w całym kraju utrzyma się termiczne lato. Na początku trzeciej dekady czerwca najwyższe temperatury będą notowane w centrum, południu i wschodzie. Będzie to spowodowane wypieraniem przez pofalowany front atmosferyczny rozgrzanej masy pochodzenia zwrotnikowego.

Pogoda. Termiczne lato w Polsce

Upały mogą pojawić się jeszcze pod koniec czerwca i na początku lipca

Patrzymy również na nieco zaniżone prognozy temperatury maksymalnej w oparciu o model GFS na okres od 19.06.2021 do 29.06.2021. Widzimy, że upały występować będą w tym okresie nie tylko na zachodzie, ale także w centrum i wschodzie. Okresowe przekroczenie 30°C jest możliwe również na południu kraju. Wartości ukazane na mapie mogą być zaniżone o około 2-4°C.

Pogoda. Maksymalna temperatura na 10 dni.

Niże baryczne i fronty dojdą do głosu. To zwiastuje więcej opadów i silne burze w Polsce

Po dominacji pogody wyżowej w pierwszej i drugiej dekadzie czerwca, ostatnie dni czerwca przyniosą zmianę sytuacji barycznej. Do głosu częściej dojdą ośrodki niskiego ciśnienia, dlatego też pojawi się opadów. Szczególnie o charakterze burzowym. Burze, które rozwiną się w upalnej masie powietrza okażą się gwałtowne i wiele wskazuje, że będą najgroźniejsze od początku tegorocznego sezonu burzowego. Poniższa grafika ukazuje uśrednione wartości ciśnienia atmosferycznego na 10 dni.

Pogoda. Uśrednione wartości na 10 dni.

Pogoda. Dodatnie anomalie tygodniowe na przeważającym obszarze Polski do końca czerwca 2021

Przejrzymy również dodatkowo uśrednione wartości anomalii tygodniowych na okres od 18.06.2021 do 25.06.2021. Dostrzegamy, że anomalia tygodniowa jest znacznie powyżej normy wieloletniej. To sugeruje nam utrzymanie letnich temperatur w naszej części Europy z prawdopodobnym krótkim ochłodzeniem pod koniec wyżej wymienionego okresu.

Anomalia według CFS

Prawdopodobnie przełom czerwca i lipca nie będzie tak gorący jak druga dekada mijającego miesiąca. Model CFS sygnalizuje, że temperatura na przeważającym obszarze kraju utrzyma się w normie, a miejscami nawet powyżej normy wieloletniej. Niewielki obszar ujemnej anomalii obserwujemy na zachodzie, gdzie może być chłodniej niż zwykle w tym okresie. Możemy jednak spodziewać się korekty tych prognoz w kierunku temperatury w normie, bądź lekko powyżej normy.

CFS i przełom czerwca i lipca 2021.

Pogoda. Trzecia dekada czerwca i przełom miesięcy to częstsze opady konwekcyjne i burze

Sprawdzamy również uśrednione wartości anomalii opadów. Dostrzegamy, że po suchej pierwszej i drugiej dekadzie czerwca, kolejne tygodnie przyniosą opady w normie i powyżej normy wieloletniej. Spodziewamy się głównie opadów o charakterze konwekcyjnych, które mogą spowodować już w nadchodzącym tygodniu podtopienia.

Prognozowana anomalia opadów na okres od 18.06.2021 do 25.06.2021 według modelu CFS.

Więcej opadów w Polsce

Wyliczana anomalia opadów na przełom czerwca i lipca. Przed nami więcej opadów i burz, które miejscami przyczynią się do dużych szkód. Pojawiać będą się okresami w całym kraju.

Pogoda. Wilgotny przełom czerwca i lipca 2021.

Pogoda. ECMWF z dodatnimi anomaliami na przełom czerwca i lipca

Dokonujemy następnie analizy tygodniowych anomalii w oparciu o model ECMWF. Odchylenia zostały obliczone w odniesieniu do 20-letniej modelowej klimatologii. Dostrzegamy, że w okresie od 21.06.2021 do 28.06.2021 średnia anomalia temperatury jest powyżej normy wieloletniej o nawet 2°C/3°C.

Pogoda. Średnia anomalia do 21.06.2021 do 28.06.2021.

Optymistycznie wygląda prognoza anomalii temperatury na przełom czerwca i lipca. Temperatura ma być przeważnie powyżej normy wieloletniej, co sugeruje nam utrzymanie ciepłego okresu synoptycznego. Możliwe są kolejne dni gorące, a nawet upały w naszej części Europy.

Pogoda. Odchylenie temperatury na przełom czerwca i lipca 2021.

Źródło grafik: meteomodel.pl, climatereanalyzer.org/, tropicaltidbits.com