Pogoda na 19 czerwca 2021. Upał aż 36°C, wystąpić mogą lokalne silne burze w Polsce

Pogoda. Dzisiaj nasza część Europy znajdzie się pomiędzy wyżem rosyjskim, a niżem przemieszczającym się znad Morza Północnego w stronę Norwegii. Do Polski napływać będzie napływać bardzo ciepłe powietrze z kierunków południowych, które ma charakteryzować się podwyższoną wilgotnością względem ostatnich dni. Co więcej na pograniczu Polski i Niemiec niestabilnej masie zwrotnikowej będzie towarzyszyć przedfrontowa strefa konwergencji. W związku z wymienionymi czynnikami, na części obszaru naszego kraju rozwiną się burze, które miejscami mogą być silne. We wschodniej połowie kraju zaznaczy się bardzo ciepłe powietrze polarno kontynentalne, które charakteryzować ma się pewną niestabilnością po dziennym nagrzaniu masy.

Sytuacja synoptyczna na dzień 19.06.2021, 12 UTC

Pogoda. Burze możliwe na krańcach zachodnich i wschodzie, południowym-wschodzie

Największe prawdopodobieństwo groźniejszych burz jest prognozowane dziś na krańcach zachodnich naszego kraju. Prognozowana jest na tym obszarze mała/umiarkowana niestabilność (CAPE 800-1600 J/kg). Na skutek dziennego nagrzania PBL i nasunięcia się znad Niemiec zbieżności wiatru będą rozwijać się chmury Cb. Pionowe ścinanie wiatru nie osiągnie dużych wartości. Prognozowany (DLS do 10-15 m/s), gdzie powstaną przeważnie pojedyncze komórki burzowe i niewielkie struktury wielokomórkowe. Głównym zagrożeniem w trakcie występowania burz okażą się miejscami ulewne opady deszczu. Spodziewany jest także silny wiatr i opady gradu (do 2 cm). Istnieje spore prawdopodobieństwo, że silniejsze burze rozwiną się jedynie u naszych zachodnich sąsiadów, ale ryzyko ich powstania istnieje również na krańcach zachodnich Polski, które mogą charakteryzować się większą intensywnością. Szczególnie późnym popołudniem i wieczorem.

Burze termiczne na wschodzie, południowym-wschodzie

Kolejnym obszarem, gdzie nie można wykluczyć burz jest wschodnia, południowo-wschodnia Polska. Na tym obszarze zaznaczy się napływ chwiejnego powietrza polarno kontynentalnego. Na skutek dziennego nagrzania przypowierzchniowej warstwy granicznej, lokalnego wspomagania ukształtowaniem terenu mogą rozwinąć się izolowane komórki burzowe. Burze będą na ogół mocno rozproszone i niezbyt liczne. Jedynie na Roztoczu, wschodniej części woj. lubelskiego oraz na Podkarpaciu ich ilość może być nieco większa niż na zachodzie. W czasie burz prawdopodobne są porywy wiatru do do 70-75 km/h. Szczególnie na obszarach podgórskich i górskich. Burze mogą zacząć tworzyć się już przedpołudniem, ale szczytowa aktywność konwekcyjna przypadnie na godziny popołudniowe i wieczorne. W pierwszej części nocy burze powinny zaniknąć. Będą to na ogół krótkotrwałe, mocno rozproszone komórki burzowe. Tylko miejscami łączące się w słabo zorganizowane struktury wielokomórkowe.

Prognoza burz na sobotę Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

Na przeważającym obszarze Polski sobota będzie upalna i słoneczna. Aczkolwiek na krańcach zachodnich i na wschodzie, południowym-wschodzie niewykluczone są mocno rozproszone burze. W czasie burz opady do 15-25 mm.

Temperatura od 27°C na południowym wschodzie do 32°C w centrum i 36°C na zachodzie.

Prognozowana maksymalna temperatura powietrza na 19 czerwca 2021, 15Z. Na zachodzie wartości mogą okazać się wyższe od prognozowanych.

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów według GFS i ECMWF na drugą część dnia.

Pogoda. GFS opady w Polsce
Opady burzowe na zachodzie
Opady według ECMWF

Wiatr przeważnie południowy, południowy, południowo-wschodni. Słaby i umiarkowany, silniejszy jedynie w czasie burz do 75 km/h. Nasilający się wyraźnie w ciągu dnia po dziennym nagrzaniu planetarnej warstwy granicznej.

Wiatr w Polsce, 19 czerwca 2021.

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ

AKTUALNA TEMPERATURA