Pogoda długoterminowa do końca czerwca 2022. Będzie upał do 37°C, zdarzą się okresami gwałtowne burze w Polsce

Pogoda długoterminowa do końca czerwca 2022. Zdarzy się upał do 37°C. Prawdopodobne również gwałtowne burze w Polsce.

Pogoda długoterminowa. Czerwiec 2022 nie przynosi niskich temperatur w Polsce, przed nami kilka dni z upałem

Pierwsza połowa czerwca zapisuje się na przeważającym obszarze Polski w normie wieloletniej. Na południu, zachodzie są to wartości lekko powyżej średniej klimatycznej. Od soboty, 18 czerwca 2022 do Polski wkroczy kilkudniowy upał. Gorące powietrze pochodzenia zwrotnikowego będzie spychane przez pofalowany front chłodny w poniedziałek. Front ten rozdzielać ma dwie zróżnicowane fizycznie masy powietrza. Spodziewane są gwałtowne burze, które miejscami spowodować mogą szkody.

Pogoda długoterminowa. Anomalia temperatury za okres od 1.06.2022 do 17.06.2022 względem okresu bazowego 1991-2020

pogoda długoterminowa. Będzie upał do 37°C, zdarzą się okresami gwałtowne burze w Polsce

Duże dodatnie odchylenie przez chwilę w Polsce

Gorące powietrze wlewa się za frontem ciepłym od soboty. Widzimy duże dodatnie odchylenie temperatury na zachodzie i spory kontrast termiczny między wschodem a zachodem. W niedzielę upał rozleje się praktycznie na cały kraj. Najchłodniej będzie na krańcach północnych, gdzie zaznaczy się strefa frontowa i chłodniejsze powietrze. Poniedziałek przyniesie podział w pogodzie na cieplejszy wschód, centrum i południe oraz chłodniejszą północ i zachód. Wtorek z ochłodzeniem w całym kraju, w środę cieplej na zachodzie, natomiast chłodniej na wschodzie. Kolejne dni z temperaturą w okolicach normy i poniżej normy. Niewykluczone, że sporadyczne dni upalne zdarzą się pod koniec czerwca 2022.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury na okres 18.06.2022 do 24.06.2022 według ICON, mając na uwadze okres bazowy 1991-2020

Termiczne lato w Polsce 2022

W najbliższych 10 dniach, średnia dobowa temperatura będzie typowa dla termicznego lata, czyli około 19-22°C. Miejscami wartości mogą okazać się wyższe od prognozowanych o jakieś 1-2 stopnie.

Model GFS widzi upały na przełomie wiosny i lata na przeważającym obszarze Starego Kontynentu. Upał na zachodzie, południowym-zachodzie sięgnąć może 36°C/37°C. Najchłodniej ma być na północy i północnym-wschodzie. Okresami na niebie obserwowana może być w masie zwrotnikowej większa koncentracja pyłu saharyjskiego.

Prognozowana maksymalna temperatura na 2 m.n.p.g na 10 dni dla Europy i obszarów przyległych według GFS

Będzie upał do 37°C, zdarzą się okresami gwałtowne burze w Polsce

Pogoda długoterminowa. Niżowa aura, okresami silne burze w Polsce, dlatego że zalegać ma czasem niestabilny sektor powietrza

Przez większość czasu pozostaniemy w polu obniżonego ciśnienia. Dlatego też warunki pogodowe nie będą stabilne. Możemy spodziewać się do końca czerwca okresowo silnych burz, które miejscami spowodują szkody.

Prognozowane średnie wartości ciśnienia atmosferycznego na 10 dni dla Europy i obszarów przyległych według GFS

pogoda długoterminowa. Będzie upał do 37°C, zdarzą się okresami gwałtowne burze w Polsce

Orientacyjna prognoza opadów na okres od 18.06.2022 do 28.06.2022 sugeruje, że padać ma okresami na przeważającym obszarze kraju. Model europejski sugeruje najwięcej opadów pochodzenia burzowego na południu i wschodzie.

Pogoda długoterminowa. Wyliczana suma opadów na okres od 18.06.2022, 00Z do 28.06.2022, 00 UTC według ECMWF

najwięcej popada na południu

Pogoda długoterminowa. ECMWF widzi kilka dni z upałem do końca czerwca 2022, dlatego że pojawić może się ponownie rozgrzana masa zwrotnikowa na przełomie czerwca i lipca

Model ECMWF sugeruje na południu, wschodzie i zachodzie wartości powyżej normy klimatycznej w okresie od 20.06.2022 do 26.06.2022. Na pozostałym obszarze ten przedział czasowy zapisze się w normie klimatycznej.

pogoda w polsce, dynamiczna aura

Europejski model ECMWF sugeruje w okresie od 20.06.2022 do 26.06.2022 opady w normie klimatycznej. Na północnym-wschodzie i miejscami w centrum widzi on sumy powyżej normy. Lokalnie miesięczna norma opadowa, dlatego też przy silnych burzach może zostać przekroczona.

opady częstsze

Szczególnie ciepły przełom czerwca i lipca sygnalizuje ECMWF. Niewykluczone, że to właśnie wtedy pojawi się więcej dni gorących oraz upalnych. W kolejnych dniach analizować będziemy kolejne rozwiązania modeli numerycznych, by potwierdzić bądź wykluczyć taki trend w pogodzie.

pogoda długoterminowa. Będzie upał do 37°C, zdarzą się okresami gwałtowne burze w Polsce