Silne burze w regionie w niedzielę 19.06. Groźna pogoda w części Polski

Do Europy Centralnej napłynęły gorące masy powietrza z południowego zachodu kontynentu. Przyniesie to silny upał również w naszym kraju. W tym wpisie nie będę pisał o temperaturze. Tutaj chciałem ostrzec przed burzami. Nad większością kraju burze dziś nie wystąpią. Jednak na północy pogoda w dniu dzisiejszym może okazać się groźna.

Skrajnie różne masy powietrza. Front na północy kraju

Tak jak wspomniałem we wstępie, z południowego zachodu do naszego regionu napływa gorące powietrze przynosząc upał. Z północy napiera front atmosferyczny, a za nim dużo chłodniejsze masy powietrza morskiego.

Front na północy Polski. Możliwe burze

Obecnie front atmosferyczny znajduje się nad północnymi krańcami kraju. To właśnie na froncie mogą rozwinąć się dziś burze, które lokalnie, na północnym wschodzie kraju mogą być groźne. Z biegiem dnia strefa frontu przesunie się kilkadziesiąt kilometrów na południe obejmując obszarem działania nieco większą część Polski Północnej. Tym samym podczas, gdy na Kujawach, czy w Wielkopolsce temperatura przekraczać może 35 stopni, nad samym morzem słupki rtęci wskazywać mogą zaledwie około 20. To duży kontrast termiczny. Może mieć on również wpływ na burze w północnej części kraju.

Burze dziś nad Polską. Bardzo rozbieżne prognozy

Sytuacja synoptyczna na dzisiejszy dzień jest dość trudna. Ciężko jest dokładnie określić, gdzie front atmosferyczny znajdzie się po południu, w czasie największej aktywności burzowej. Stąd dziś pojawiają się skrajne prognozy dotyczące aktywności burzowej. Na pierwszy ogień weźmy ESTOFEX.

Silne burze nad Polską wg. ESTOFEX

Szczerze? Jestem trochę zaskoczony tą prognozą. nie wydaje mi się, by burze dziś w kraju były na tyle groźne, by wydawać drugi stopień zagrożenia. Podobnie z obszarem pierwszego stopnia zagrożenia. Nie wydaje mi się, by zasadne było dziś wydanie ostrzeżenia na całą północną połowę kraju. Widocznie wydający prognozę założył, że front atmosferyczny przemieści się podczas dzisiejszej doby znacznie dalej na południe kraju. Znacznie bardziej zachowawczo wygląda prognoza przed burzami wydana przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Ostrzeżenia synoptyków IMGW

Tu z kolei ostrzeżenia wydano praktycznie dla samych krańców Polski północno-zachodniej. W mojej opinii burze wystąpią dziś w całym północnym pasie kraju. Również na Warmii i Mazurach. Lokalnie mogą być to burze o silniejszym przebiegu, jednak silne nawałnice nie powinny dziś wystąpić. Obserwując aktualne mapy z detekcji wyładowań widać doskonale, gdzie obecnie znajduje się strefa frontowa. Linia burz związanych z frontem atmosferycznym rozciąga się od Bałtyku po Danię i północne Niemcy. Silne burze występują również na zachodzie Francji.

Burze nad Europą. Linia burz na froncie

Podsumowując, burze pojawią się dziś w Polsce Północnej. O tym, czy będą to zjawiska o większej dynamice oraz jak bardzo w głębi kraju burze się pojawią decydować będzie to w którym miejscu front znajdował będzie się w godzinach popołudniowych. W mojej opinii będą to krańce północne kraju, maksymalnie 100 km od linii brzegowej Bałtycku oraz północnej granicy kraju. Silne burze z pewnością pojawią się w pasie Francji, przez Danię, Bałtyk oraz kraje na północny wschód od Polski. Z pewnością jednak będziemy śledzili sytuację za dnia również nad północą naszego kraju. Jeśli burze okażą się silne również na terytorium Polski, będziemy Was o tym informowali. Zachęcam również do zapoznania się z długoterminową prognozą pogody do końca czerwca. Końcówka miesiąca zapewni nam bardzo zróżnicowaną aurę.