Pogoda długoterminowa do końca kwietnia 2021 dla Polski. Sprawdźmy najnowsze prognozy numeryczne w oparciu o modele ECMWF oraz CFS do końca miesiąca. Czy jest szansa na wysokie temperatury w naszej części Europy, przekonamy się, analizując wiodące modele numeryczne.
Tegoroczny kwiecień rozczarowuje mieszkańców naszej części Europy. Temperatura na przeważającym obszarze Polski jest poniżej normy wieloletniej, biorąc pod uwagę okres referencyjny 1991-2020. Nadchodzące dni zgodnie z naszymi prognozami przyniosą kontynuacje ujemnej anomalii temperatury. Szczególnie intensywne opady śniegu pojawią się na południu kraju. Wyraźne ocieplenie jest prognozowane na końcówkę bieżącego tygodnia i na początek przyszłego, gdyż temperatura może wzrosnąć do 15°C/18°C. Niewykluczone, że lokalnie pojawią się również burze.
Wyliczana anomalia temperatury na poszczególne dni w okresie od 13.04.2021 do 19.04.2021 wraz ze średnią za omawiany okres, biorąc pod uwagę okres referencyjny 1991-2020.
Pogoda. Zimny kwiecień w naszej części Europy
Anomalia temperatury powietrza za okres od 1.04.2021 do 12.04.2021, uwzględniając okres referencyjny 1991-2020. Jedynie na krańcach wschodnich za omawiany okres temperatura oscyluje w okolicach normy wieloletniej i to nie wszędzie.
Przyjrzymy się teraz anomalii tygodniowej na okres od 12.04.2021 do 19.04.2021 według amerykańskiego modelu ECMWF. Widzimy wyraźnie, że skala ochłodzenia będzie na tyle duża w tym okresie, że przełoży się to na występowanie ujemnego odchylenia temperatury od normy klimatologicznej. Nie widzimy jednak na poniższej mapie ocieplenia prognozowanego pod koniec tygodnia oraz na początek przyszłego, gdyż uwzględniona jest tylko średnia anomalia za 7 dni.
Pogoda. Ocieplenie dopiero pod koniec tygodnia
Prognoza modelu CFS wskazuje nam, że chłodny okres synoptyczny przełoży się w najbliższych dniach na występowanie ujemnej anomalii temperatury. Wyliczenia te pokrywają się z prognozą ECMWF na wyżej ukazany okres.
Prognozy na przełom 2 i 3 dekady kwietnia traktujmy orientacyjnie, gdyż są one obarczone znacznym błędem prognostycznym. CFS prognozuje w tym okresie temperaturę w normie wieloletniej, bądź nieco powyżej normy. ECMWF wskazuje jednak okresowe utrzymanie się chłodnych mas powietrza w naszej części Europy, które mogą przynieść przymrozki, a okresami opady śniegu również na nizinach.
Prognoza anomalii temperatury na okres od 19.04.2021 do 26.04.2021 według ECMWF.
Porównanie z prognozą CFS na analogiczny okres jak powyżej. Amerykański model klimatyczny prognozuje w tym okresie temperaturę w normie wieloletniej, bądź nieco powyżej normy. Zdecydowanie chłodniejszy na ten okres jest model ECMWF.
Pogoda. Rozbieżne prognozy modeli na przełom miesięcy
Wyraźną zmianę widzimy w prognozach na przełom kwietnia i maja. Występują jednak duże rozbieżności pomiędzy ECMWF a CFS. CFS wskazuje na nadejście bardzo ciepłego okresu synoptycznego, natomiast ECMWF wskazuje na temperaturę w normie klimatologicznej. Na krańcach południowo-wschodnich okresami mogłaby oscylować poniżej normy. Na przełomie miesięcy zmienność pogody może być duża, z okresowymi większymi opadami atmosferycznymi, a nawet wiosennymi burzami.
Orientacyjna prognoza anomalii tygodniowej na okres od 26.04.2021 do 3.05.2021 według ECMWF
Znaczny wzrost temperatury powietrza prognozuje na przełomie kwietnia i maja model CFS. Wkrótce jednak przekonamy się, który model numeryczny będzie bliżej prawdy.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC