Pogoda długoterminowa do końca kwietnia 2021. Mróz dwucyfrowy ustąpi, będzie aż 18°C, opady i burze w Polsce

Pogoda. Prognozy numeryczne wskazują, że przynajmniej do najbliższego czwartku pozostaniemy w masie arktycznej morskiej, której obszarem źródłowym jest Grenlandia i Arktyka. Pod koniec tygodnia spodziewane jest długo wyczekiwane ocieplenie. Zobaczymy ponownie dwucyfrowe dodatnie wartości na termometrach. Szczególnie ciepło zapowiada się weekend. Ochłodzenie znów możliwe jest na początku przyszłego tygodnia.

O dynamicznej pogodzie, a nawet burzach pisaliśmy w porannym wpisie na naszym portalu internetowym. W tym artykule przyjmiemy na ogół założenie tygodniowe. Przedstawimy prognozy modeli ECMWF, CFS oraz GEFS, GFS i ICON.

Pogoda. Zimny początek tygodnia, potem ocieplenie

Na sam początek przyjrzymy się rozkładowi anomalii temperatury w okresie od 6.04.2021 do 12.04.2021 dla Polski według niemieckiego modelu numerycznego ICON. Widać wyraźnie, że na początku bieżącego tygodnia dostaliśmy się w zasięg chłodnego, arktycznego powietrza, jakie napłynęło do nas z dalekiej północy. Ma to oczywiście swoje odzwierciedlenie w anomalii temperatury. Temperatura jest niższa o średnio 5°C, uwzględniając okres referencyjny 1991-2020. Najniższe wartości temperatury zobaczymy do czwartku.

W piątek ocieplenie zacznie wkraczać do Polski. Weekend zapowiada się ze znacznym wzrostem temperatury, co bardzo dobrze widzimy na poniższych mapach, które ukazuje, że temperatura pod koniec tygodnia wzrośnie do 4°C/5°C powyżej normy wieloletniej. Przyszły poniedziałek to dość odległy termin, uwzględniając dynamiczną sytuacje synoptyczną, ale prognozowane jest ponowne ochłodzenie, które wkroczy od północnego-zachodu za frontem chłodnym. Należy zwrócić uwagę na średnią anomalię temperatury za okres od 6.04.2021 do 12.04.2021. Pomimo spodziewanego ocieplenia pod koniec tygodnia, średnia za omawiany przedział czasowy będzie poniżej poniżej normy wieloletniej. Spowodowane będzie to długim i dość intensywnym spływem chłodnego, arktycznego powietrza.

Pogoda. Anomalia temperatury na okres od 6.04.2021 do 12.04.2021.

Pogoda. Chłodny kwiecień według europejskiego modelu numerycznego

Według modelu ECMWF anomalia temperatury w okresie od 5.04.2021 do 12.04.2021 będzie ujemna w naszej części Europy, uwzględniając 20-letnią normę klimatologiczną dla tego okresu. Na mapie tej jednak nie widzimy postępującego ocieplenia, które nadejdzie do Polski pod koniec tygodnia. Przedstawia nam tylko ogólny rozkład temperatury nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i przyległościami, dlatego polecamy prześledzić grafikę dostępną powyżej.

Pogoda. Anomalia temperatury w okresie od 5.04.2021 do 12.04.2021 według ECMWF.

Model ECMWF sugeruje jednak, że na długie okresy ciepła nie mamy co liczyć w okresie od 12.04.2021 do 19.04.2021. Przeważnie temperatura oscylować ma w normie klimatologicznej dla tego okresu, natomiast na zachodzie Polski poniżej normy. Jest duże ryzyko sprawdzenia się takiego scenariusza.

Pogoda. Anomalia za okres od 12.04.2021 do 19.04.2021

Istotną zmianę w prognozach widać dopiero na przełomie 2 i 3 dekady kwietnia w naszej części Europy. Wtedy też temperatura w całym kraju powinna być w normie wieloletniej dla tego okresu. Niewykluczone, że poszczególne dni przyniosą wysokie temperatury, które przekroczą 15°C-20°C, ale w skali tygodniowej prawdopodobnie nie będzie to bardzo ciepły, a nawet gorący okresy.

Pogoda. Anomalia temperatury na okres od 19.04.2021 do 26.04.2021.

Prognozy na przełom kwietnia i maja mogą ulec jeszcze dużej korekcie i nie są wiążące. Europejski model klimatyczny (ECMWF) sugeruje, że temperatura będzie w tym okresie w normie klimatologicznej. W kolejnych dniach ponownie zweryfikujemy te prognozy numeryczne, gdyż niewykluczony jest „wybuch wiosny” na przełomie miesięcy.

Temperatura w normie na przełomie miesięcy.

CFS wskazuje na zimny kwiecień w naszej części Europy

W tej części wpisu przyjrzymy się prognozom modelu klimatycznego CFS dla Polski. Prognoza inicjowana warunkami brzegowymi z okresu od 27.03.2021 do 5.04.2021 nie napawa optymizmem. W skali miesięcznej w wielu regionach Polski miesiąc ten będzie najprawdopodobniej w normie wieloletniej. Pojawiają się jednak obszary na mapie, gdzie anomalia temperatury przyjmuje wartości poniżej normy klimatologicznej.

Pogoda. CFS i trend w pogodzie na kwiecień 2021.

Pogoda. Zróżnicowana ilość opadów w kwietniu na obszarze Polski

Jeśli chodzi o opady w kwietniu, to będą one zróżnicowane na obszarze Polski. W południowej części kraju oscylować mogą poniżej normy wieloletniej. W centrum oraz na wschodzie i zachodzie w normie wieloletniej, natomiast na północy powyżej normy. Wkrótce przekonamy się, czy prognozy modelu CFS sprawdzą się.

Prognoza opadów, kwiecień 2021.

Trend na poszczególne tygodnie kwietnia w Polsce

Teraz przyjmiemy założenie tygodniowe, ukazując odchylenia temperatury od normy wieloletniej według amerykańskiego modelu klimatycznego CFS. Powyższa mapa ukazała nam tylko możliwą skalę anomalii temperatury w skali miesięcznej. Prognozy anomalii tygodniowej mają dobrą sprawdzalność na okres do 2 tygodni, następnie obserwujemy bardzo duże rozbieżności w prognozowanym trendzie pogodowym. Dlatego bądźmy ostrożni przy analizowaniu poniższych grafik.

Według modelu CFS, w okresie od 6.04.2021 do 13.04.2021 anomalia tygodniowa będzie poniżej normy wieloletniej. Przypominamy jednak o spodziewanym ociepleniu, które odczujemy w całym kraju pod koniec bieżącego tygodnia. Skala ochłodzenia z początku tygodnia będzie jednak duża, co przekłada się na ujemne wartości obserwowane na mapach w tym przedziale czasowym.

Pogoda. Anomalia temperatury w okresie od 6.04.2021 do 13.04.2021

Prognoza anomalii tygodniowej w okresie od 13.04.2021 do 20.04.2021 nie napawa optymizmem. Skala ochłodzenia w porównaniu do początku kwietnia powinna być co prawda mniejsza, lecz model amerykański sugeruje, że temperatura może być przez dłuższy czas poniżej normy wieloletniej. Są to wyliczenia zbliżone do prognoz ECMWF, które prognozuje temperaturę w normie, a w zachodniej połowie kraju poniżej normy, uwzględniając 20-letnią normę klimatologiczną.

Chłodny przełom 2-3 dekady kwietnia 2021.

CFS daje nadzieje, że wiosenne ciepło dotrze do Polski na przełomie 2 i 3 dekady kwietnia. Nieco bardziej sceptyczny dla tego przedziału czasowego jest model europejski ECMWF, wskazując na utrzymanie się temperatury w normie wieloletniej dla 20-letniej normy klimatologicznej.

Anomalia na przełom kwietnia i maja 2021.

Optymistycznie wygląda prognoza anomalii temperatury na przełom kwietnia i maja. Wtedy w całym kraju według amerykańskiego modelu CFS temperatura będzie powyżej normy wieloletniej. Wkrótce przekonamy się, czy taki trend w pogodzie zostanie utrzymany przez model klimatyczny.

Pogoda. Trend według modelu GEFS na kolejne tygodnie

Podobnie jak wyżej ukazane modele, amerykański GEFS ukazuje nam anomalię poniżej normy wieloletniej w okresie od 6.04.2021 do 11.04.2021. Nie zmieni tego zbytnio silne ocieplenie przewidywane pod koniec tygodnia. Nocami przynajmniej do połowy bieżącego tygodnia spodziewamy się przymrozków, a w górach i na obszarach podgórskich spodziewane są wartości dwucyfrowe.

Pogoda. Anomalia temperatury GEFS

Model GEFS na okres od 11.04.2021 do 16.04.2021 przedstawia nam podobny podział w pogodzie, który ukazał nam europejski ECMWF – czyli wyraźny podział na chłodniejszy zachód Polski i cieplejszy wschód kraju. Należy mieć na uwadze, że ochłodzenie przewidywane na początek przyszłego tygodnia powinno nadejść do naszej części Europy, ale jego skala powinna być mniejsza niż w mijającym tygodniu.

GEFS i trend w pogodzie.

Amerykański model sygnalizuje, że w okresie od 16.04.2021 do 21.04.2021 powinien utrzymać się wyraźny podział w pogodzie na cieplejsze centrum, południe i wschód oraz chłodniejszy zachód kraju. W ciągu dnia wartości będą na plusie, ale nocami w wielu miejscach mogą zdarzać się przymrozki.

Pogoda. Trend na przełom 2 i 3 dekady kwietnia.